2. júla 2018

Na Instagrame ju sleduje 148-tisíc ľudí a spolupracuje s viacerými veľkými značkami, ako napríklad Coca-Cola, H&M či Nivea. Alžbeta Saloňová sa však sociálnu sieť snaží využiť aj inak, venuje sa téme LGBTI a aby dievčatám ukázala, že Instagram nie je realita, chodila týždeň bez mejkapu a pridávala fotky. Vraví, že aj keď Instagram jej zarába peniaze, za prácu to nepovažuje.

Na Instagrame máte 148-tisíc sledovateľov, čo je číslo, ktoré väčšinou dosahujú iba známi ľudia či youtuberi. Nevenujete sa však ani blogovaniu, ani vlogom, ako je to teda možné?

Veľkú zásluhu má na tom určite môj priateľ, ktorý je youtuber. Časť jeho followerov sa začala presúvať aj ku mne. Na druhej strane, keby sa im nepáčilo, čo robím, myslím, že by ma nesledovali.

Saloňová má 23 rokov, študuje masmediálnu komunikáciu v Trnave a pracuje v RTVS na pozícii junior redaktor. Foto: @wixana

Followeri na Instagrame sa dajú aj kúpiť.

Áno, ale nikdy som to neskúšala. Keďže nič nelajkujú ani nekomentujú, tak to ničí algoritmus. Ak máte 200-tisíc followerov a pri fotke len tisíc lajkov, tak to o niečom vypovedá. Pre veľa firiem, ktoré sa nevyznajú, je to však lákadlo.

Reklama

Kedy vám prišla prvá ponuka na spoluprácu?

Bolo to asi, keď som mala tisíc followerov a bol to barter, čiže neplatená spolupráca. Začínajúci influenceri robia všetko za barter a myslím si, že dosť pod cenu.

Keď mama bloguje: Michala Grešková a jej dcéry Dorota, Gréta a Agáta sú idolom módnych značiek

Mali by mať väčšiu hodnotu?

Určite áno. Na Slovensku sú ľudia schopní robiť veľmi veľa za málo, čo potom deformuje celý trh a ničí to spolupráce tým, ktorí si vypýtajú adekvátnu sumu. Už sa však napríklad stalo, že jedna spoločnosť napísala asi 30 influencerom naraz a potom, čo sme poslali cenníky, tak sa už žiadnemu z nás neozvala.

Takže každý influencer má svoj cenník, napr. koľko stojí jedna fotka s produktom? Ako to funguje?

Suma sa odvíja podľa počtu ľudí, ktorí fotku uvidia. Firme potom posielam štatistiky. Ľudia z tejto oblasti, teda youtuberi, blogeri a podobne, s ktorými sa stretávam, to majú nacenené približne rovnako.

Koľko dokážete zarobiť na jednej fotke na Instagrame?

Dá sa zarobiť aj 1500 eur. Záleží to aj od toho, čo žiada daná firma. Niektorá chce svoje hashtagy aj označenie, čo pri väčších spoločnostiach zvyšuje dosah. Správnymi hashtagmi sa dokáže zvýšiť aj o jednu tretinu.

Živí ju Instagram. Slovenka Pepamack radí, ako uspieť vo vizuálnom svete

Takže firma vám dopredu určí, ako má vyzerať príspevok, prípadne ho posielate na schválenie?

Záleží to od spoločnosti. Teraz som mala jednu spoluprácu, kde si žiadali každú fotku na schválenie a niekedy chceli upravovať aj text. Tomu sa však snažím vyhýbať, pretože nechcem publikovať niečo, čo by som sama nenapísala.

Vedeli by ste sa uživiť iba Instagramom?

Asi nie. Mám popri vysokej škole prácu v RTVS, čo je môj stály príjem a Instagram beriem ako doplnok. Síce ním zarobím viac, ale je to nepravidelné. Niektorý mesiac môžem dostať dvetisíc eur, iný nič.

Často vystupujete vo vlogoch svojho priateľa. Nerozmýšľali ste, že by ste sa vybrali týmto smerom?

Mám rada mediálnu oblasť, no skôr v tom klasickom duchu. Aj Instagram beriem len ako voľnočasovú aktivitu. Áno, zarába mi to nejaké peniaze, ale nedokážem to brať ako prácu. Už keď mám súbežne viac spoluprác, tak mám chaos a strácam sa v tom, kedy mám čo vypostovať.

Film, ktorý nedávno propagovala, upriamil pozornosť na tému homosexuality. Foto: archív A. Saloňovej

Koľko naraz ich beriete?

Reklama

Snažím sa prijímať spolupráce tak, aby ich nebolo príliš veľa. Riadim sa aj podľa toho, koľko fotiek chce konkrétna firma. Približne šesť postov za mesiac v rámci všetkých spoluprác je taký strop.  Mne samej lezie na nervy, keď niekto, koho sledujem, dáva len reklamu. Pri móde sa to ešte ustrážiť dá, ale pri niektorých produktoch len veľmi ťažko.

Podľa magazínu Convince and Convert je každý dolár investovaný do kampane s influencerom zhodnotený až 6,5-násobne. Aký je náš trh a ako vnímajú Instagram marketing tunajšie firmy?

Niektoré sa tomu venujú hlbšie, sledujú to a učia sa. Podľa mojej skúsenosti je však stále väčšina takých, ktoré sa v tejto oblasti ešte nevedia pohybovať. Napríklad sa pozerajú len na počty followerov jednotlivých influencerov, nie na ich „cieľovku“ a to, ako by im spropagovali produkt. Je tiež veľa spoločností, ktoré zatiaľ neobjavili tento druh reklamy, alebo do nej investovať nechcú.

5 rád, ako nabrať fanúšikov na Instagrame pre svoj biznis

Čo je najhoršie, čo môže influencer urobiť?

Ovplyvňovať ľudí zlým smerom.

Vy sa na sociálnej angažujete aj v témach, ktoré nie sú populárne, ako napríklad podpora LGBTI či politika. To pri mladých infuenceroch nie je celkom bežné. S akými reakciami sa stretávate?

Téma homosexuálov bola asi najburcujúcejším momentom môjho Instagramu. Keď som pridala fotografiu dvoch bozkávajúcich žien, tak mi ubudlo možno dvetisíc sledovateľov a chodilo mi množstvo hejtov do komentárov aj správ. To však prichádza vždy s kontroverznou témou. Veľa ľuďom tiež vadí, keď riešim politiku. Sú takí, ktorí mi píšu, prečo riešim na Instagrame, ktorý ma byť voľnočasovou aktivitou, takéto seriózne veci.

Prečo?

Študujem masmediálnu komunikáciu, pracujem v RTVS a politikou žijem. Navyše si uvedomujem, že ma sleduje množstvo ľudí a chcem to využiť na niečo prínosné. Keď som napríklad riešila LGBTI, písalo mi pár dievčat, ktoré sa na základe toho priznali rodičom či spolužiakom.

Saloňová s priateľom, youtuberom Matejom Slažanským, známym ako Selassie. Foto: archív A. Saloňovej

Robili ste napríklad kampaň bez mejkapu, o čo išlo?

Viem, že ma sleduje veľa mladých dievčat, ktoré môžu mať nejaké komplexy. Píšu mi, aká som pekná a ako na tej ktorej fotke vyzerám super, no nevnímajú, že je to iba Instagram. Preto som sa jeden týždeň rozhodla chodiť bez mejkapu a všetko postovať. Vyzvala som tiež ďalšie dievčatá a zapojilo sa ich vyše 400.

Hlavné foto: A. Saloňová