14. augusta 2018

Mal o dvadsať rokov viac, ako je priemerný vek začínajúceho youtubera, a rozbehnutú moderátorskú kariéru, keď sa rozhodol to skúsiť tiež. Dnes má Matej Cifra na youtubovom kanáli viac ako 400 videí a sleduje ho viac ako 150-tisíc subscriberov, ktorých necháva nazrieť do zákulisia šoubiznisu a zdieľa s nimi svoj život. Vytvoril si príležitosť na sebarealizáciu a ďalšie budovanie značky Sajfa, ktorá je jeho životným biznisom. 

Prečo ste si založili kanál na YouTube?

Pred tromi rokmi sme hovorili s ľuďmi v rádiu o tom, ako pritiahnuť mladšieho diváka, ktorý by sa potenciálne mohol stať poslucháčom. V zásade si myslím, že v rádiovom biznise začal veľmi intenzívne zohrávať úlohu obraz.

FOTO: Do tržnice plnej startupistov prišiel Kiska aj Sajfa. Toto bolo naše 30pod30

Aj Fun rádio má web stránku, na ktorej funguje veľmi veľa vizuálneho obsahu. Pri debate sme prišli na to, že americký moderátor Conan O’Brien má v rámci svojej šou raz do mesiaca reláciu Clueless Gamer, v ktorej hrá s celebritami najnovšie videohry. To ma inšpirovalo vytvoriť sériu videí Level Lama. Pozývam do nej hostí, bavíme sa a pri tom hráme videohru. To bol môj prvý krok na YouTube.

Reklama

Level Lama robíte v priestoroch Fun rádia. Je to váš spoločný projekt?

Je to čisto v mojej réžii. Jediná dohoda s rádiom je, že video vždy v sobotu o šiestej večer na 24 hodín exkluzívne poskytnem na ich web stránku. Potom ho dám na môj youtubový kanál, kde už žije svojím životom.

Sajfa v ruke s kamerou, pomocou ktorej točil videá minulý rok.
Pri spolupráci s Rajo ich Sajfa vyžiadal, aby produkty propagoval len v televízii, aj keď sa prvotne rozprávali i o sociálnych sieťach. Foto: archív Forbes/Miro Nôta

Ako si vyberáte hostí?

Pri výbere väčšinou reagujem na aktuálnu tému, ktorá rezonuje v našej spoločnosti. Alebo mám pocit, že je to zaujímavý človek a ľudia by ho radi videli. Dôležitý je aj jeho internetový potenciál, či budú diváci video s ním šíriť a zdieľať. Rád by som do Lamy možno dostal ešte nejakú svetovú hviezdu.

Jedným z hostí bol aj prezident Andrej Kiska. Bolo ťažké ho presvedčiť?

Ani nie. Písal som už dávnejšie človeku z jeho tímu, že ak by mal niekedy chuť prísť, budem veľmi rád. Odpísal mi, že na to pán prezident teraz nemá priestor, ale niekedy v budúcnosti možno áno. Bral som to ako slušné odmietnutie a vypustil som to z hlavy. Po trištvrte roku mi zavolal a potom to už išlo rýchlo.

Od novembra minulého roka vpúšťate ľudí prostredníctvom denných vlogov aj do vášho súkromia. Čo vás k tomu motivovalo?

V lokalite zadného mozgu ma už nejaký čas šteklila myšlienka, že by som sa na to dal. Myslím si, že mám čo povedať, mám nejaký obsah v rámci môjho života, ktorý je podľa mňa zdieľateľný bez narušenia nejakých súkromno-bezpečnostných záležitostí.

10 influencerov, ktorých sa oplatí sledovať na sociálnych sieťach

Je to aj priestor na sebarealizáciu. Odhodlával som sa na to dlhšie, možno necelý rok. Keď s tým človek už začne, musí na to myslieť každý jeden deň. Nemôže to fungovať tak, že si nakrúti video, potom ho cez víkend postrihá a možno ho na konci mesiaca dá von. Ak chce udržiavať príbeh a kontakt, musí to odsýpať. Toto médium je silné vtedy, keď si vlogy ľudia pravidelne nachádzajú.

Čo bol pre vás spúšťací moment, že ste sa na to predsa len dali?

Kúpil som si kameru. Takú, ktorú si môže dovoliť ktokoľvek, kto chce takéto niečo začať robiť. Išiel som vtedy so ženou do New Yorku a hovoril som si, že toto je vizuálne zaujímavá vec.

Bolo to pre mňa symbolické aj z iného dôvodu. Už viac ako rok som sledoval denný vlog Newyorčana Caseyho Neistata. Jeho videá ma jednoducho bavili. Pôvodne bol filmár, mal tak zvládnutý napríklad strih, s ktorým som sa ja len zoznamoval. Ukázal som jeho videá mojej žene, ktorá v New Yorku študovala. Namotala sa na to a zrazu to bol náš každovečerný rituál. Tak som si uvedomil, ako veľmi je pri tom dôležitá pravidelnosť, aktuálnosť a dennodennosť. Vtedy v novembri som stál pod jeho štúdiom a povedal som si „ok, idem do toho“.

Cítite zodpovednosť za to, čo hovoríte ľuďom?

Určite čoraz viac. Veľmi by som chcel, aby sa eliminovala z našej spoločnosti závisť. Možno aj vďaka môjmu vlogu. Aby ľudia neriešili, odkiaľ má kto peniaze, prečo má také auto, s kým spolupracuje. Všade na Západe, keď je človek úspešný a má peniaze, sú ľudia prajní a povedia „vau, skvelá práca“. U nás sa za všetkým hľadá úskok.

Nebudem sa brániť ani komentovaniu politiky, keď sa budú napríklad konať parlamentné voľby. Len vtedy budem musieť brať do úvahy aj to, že moja žena pracuje v televíznom spravodajstve.

Vo videách vystupuje aj vaša manželka Veronika. Z ľudí z vášho okolia to asi práve jej najviac zasiahlo do súkromia. Ako vníma ona vaše vlogovanie?

Reklama

Musím jej poďakovať, že to zobrala tak dobre. Mohla by povedať, že sa to nehodí. Vtedy by to bolo o niečo komplikovanejšie, ale na sto percent by som to robil aj tak. Myslím si, že teraz už tiež cíti, že ju ľudia sledujú. Mladé dievčatá k nej v dobrom zmysle vzhliadajú. Zaujíma ich, kam chodila do školy, ako sa tam dostala, akú kozmetiku používa.

Televízia neposkytuje mladým ľuďom tento priestor. Na internete jej môže napísať 16-ročné dievča napríklad z Považskej Bystrice, že Veri, odkiaľ máš toto a toto, čo teraz čítaš, čo si myslíš o tom a tom. Ona jej odpíše večer, keď si na to nájde čas. Komunikácia je veľmi priama.

Ľudí ste vzali aj na svadobnú cestu. Kde je tá hranica, čo už neukážete?

Samozrejme, že sú situácie na svadobnej ceste, pri ktorých sú kamery vypnuté. V zásade nič intímne som neukázal. Iba to, ako sme trávili dni. Mali sme neskutočné reakcie napríklad na knihy, ktoré sme si na dovolenku zobrali. Aj som chvíľu premýšľal, či to niekoho bude zaujímať, ale v podstate sme ľuďom na základe nášho vkusu ponúkli nápady na čítanie.

V jednom vlogu ste si ešte pre rok 2017 dali ako novoročné predsavzatie dosiahnuť hranicu 100-tisíc subscriberov. Prekonali ste ju už v júli 2017. Je to už relevantná vzorka pre komerčné spolupráce?

Určite. Hlavne si však myslím, že relevantné je moje meno. Čísla samozrejme o niečom hovoria, otázkou je ich váha pre klienta. Máme youtuberov, ktorí majú desaťkrát toľko subscriberov ako ja. Kto chce osloviť niekoho, aby si kúpil auto za 50-tisíc eur, osloví pravdepodobne radšej mňa.

Prečo?

Ľudia, ktorí ma pozerajú, sú kúpyschopnejší. Sú starší, vo veku 18+. Dokončujú školu, chodia do práce a zarábajú peniaze.

Ideovo vymýšľate videá vy? 

Nie, stará sa o to ich reklamná agentúra. Aj koncept zatiaľ najdlhšej série Stávka s prezidentom prišiel z ich strany. Povedal som, že si to viem predstaviť. Mal som presvedčiť tri známe tváre slovenského šoubiznisu, aby si kúpili najnovší model televízora. Stávku som vyhral a dostal som jeden zadarmo do mojej show Level Lama.

Máte pri takejto spolupráci nastavené ciele, ako je napríklad minimálny počet prehratí?

Nie, hoci oni ich pravdepodobne sledujú. Podľa mňa je analytika na sociálnych sieťach stále taká šamanská záležitosť. Lebo čo to znamená, že má jeden môj príbeh na Instagrame 50-tisíc videní? Uvedomí si zrazu 50-tisíc ľudí: Sajfa má v ruke Samsung, idem si kúpiť Samsung?

Celkovo máte na youtubovom kanáli asi 22 miliónov zobrazení videí. V akej výške sa pohybovali vaše príjmy z tohto zdroja minulý rok?

Na úrovni 700 až 800 eur mesačne. Je to slušný peniaz, ale keď si vezmem, koľko hodín tomu venujem, tak som priemerne platený pracovník. No keď sa k tomu prirátajú komerčné spolupráce, je to už o niečom inom. Myslím, že ani pre jedného youtubera nie je príjem priamo z YouTube relevantný, živia ich práve spolupráce.

Na fotografii je moderátor a vloger Sajfa.
Sajfa tento rok propagoval napríklad vodu smartwater alebo žuvačky Orbit. Foto: archív Forbes/Miro Nôta

te než ste sa stali youtuberom, boli ste a stále ste aj moderátor. Pomohlo vám vlogovanie k ďalším moderátorským príležitostiam?

Na sto percent. Nemám to odmerané, ale je to taký môj vnútorný pocit. Vlog bol možno aj reakciou na to, že som v televízii zatiaľ nedostal priestor, ktorý by som chcel.

Nemal som žiaľbohu možnosť robiť projekty, ktoré by boli hitmi. Bolo obdobie, keď ma to jemne frustrovalo, lebo všetci z toho biznisu, a to ho robí asi tristo ľudí, povedia, že Sajfa, ty si dobrý, srandista. Ale to je celé, neprichádza žiadna relevantná ponuka.

Ani teraz, odkedy ste vlogerom?

Chodia, jasné. Aj predtým boli nejaké ponuky. Už však viem, že ich radšej odmietnem, ak pôjde o projekt, ktorý nebude stáť za to. Nepotrebujem byť na televíznej obrazovke len preto, aby som bol videný. Aj bez toho viem získať príležitosť moderovať napríklad firemnú akciu.

Aké máte s vlogovaním ďalšie plány?

Chcel by som viac legálnych dronových záberov. Chcel by som sa naučiť lepšie strihať. A viac rozvíjať príbeh, zakomponovať do vlogu nejakú tému alebo zistenie. Možno by som sa chcel aj trochu viac sústrediť na ďalší národ, ktorý nám stále rozumie, a to sú Česi. Podľa vzoru všetkých raperov a ďalších umelcov. Vidím tam celkom logický a zaujímavý potenciál.

Poznajú vás tam?

Niektorí ľudia určite áno. Ale nemyslím si, že by väčšinový český divák o mne niečo vedel. Našťastie žije a pracuje v Česku aj veľa Slovákov, tí im vysvetlia, kto som (smiech).

Ako by ste sa tam chceli zviditeľniť?

Možno by som pre začiatok do Level Lama pozval ľudí, ktorí sa vyslovene zameriavajú na český trh. Pre nich by to mohla byť tiež zaujímavá možnosť preniknúť na Slovensko. Toto by vôbec nemusel byť na úvod zlý nápad.

Hlavná foto: archív Forbes/Miro Nôta

Celý rozhovor sme publikovali v augustovom Forbese 2017.