7. mája 2020

Kúpenie času pre zákazníka aj pre cestovnú kanceláriu. Takto nazval prvotnú pomoc vlády pre firmy podnikajúce v cestovnom ruchu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec (SaS). Prvotnú pomoc pre cestovné kancelárie, ktorú predstavil vo štvrtok (7.5.) na tlačovej besede, musí ešte schváliť vláda a parlament. 

Akuálnu situáciu, ktorá vznikla v cestovnom ruchu, to rieši čiastočne. Prvé kroky totiž podnikla vláda až po niekoľkých týždňoch od vypuknutia koronakrízy. Ako na tlačovej konferencii vyhlásil štátny tajomník ministerstva hospodárstva, nebolo možné prijať ideálne riešenie a riziko sa muselo rozdeliť medzi všetkých zúčastnených.

Odklad zájazdov

Zástupcovia cestovných kancelárií volali napríklad po voucheroch, vďaka ktorým by firma neprišla o peniaze a zákazník by si ich mohol uplatniť po kríze. Vláda napokon prišla s podobným modelom.

Podľa Oravca budú mať kancelárie možnosť odložiť zaplatené zájazdy, a to až do augusta 2021. To znamená, že zákazník, ktorý si zaplatil dovolenku buď v plnej sume alebo zaplatil aspoň zálohu, sa s kanceláriou dohodne na novom termíne pobytu, ktorý môže byť aj v inej destinácii.

„Ide o to, aby cestovná kancelária mala právo navrhnúť klientovi zmenu pôvodne dohodnutej zmluvy a zašle mu oznámenie o tejto zmene a klient má 14 dní na to, aby sa dohodol s cestovnou kanceláriou na zmenených parametroch zájazdu,“ priblížil Oravec.

Reklama

Nemá to teda mať formu poukazov alebo voucherov, ale oznámenia o zmene zájazdu. Podľa Oravca je to však v podstate to isté.

Banky umožnia odklad splátok úverov pre ľudí aj menšie firmy.
Maximum bude 9 mesiacov

Kancelárie budú mať povinnosť vracať peniaze len rizikovej skupine obyvateľstva. Do nej patria klienti, ktorí sa dostali pre pandémiu na úrad práce (po 13. marci tohto roka), podnikatelia alebo živnostníci, ktorých prevádzky boli zatvorené a museli čerpať peniaze z ochranných opatrení vlády alebo mali na to nárok, osamelí rodičia, ktorí čerpali karanténnu OČR a nakoniec tehotné ženy.

Tieto skupiny by mali mať právo na vrátenie peňazí do 14 dní.

Kancelárie na pokraji krachu

V prípade, že kancelárie nebudú mať prostriedky ani na vyplatenie týchto zákazníkov, budú môcť požiadať banky o zvýhodnenú, bezúročnú pôžičku. Ak medzičasom kancelária skrachuje, zákazníkom peniaze vráti poisťovňa z poistenia proti insolventnosti.

Podľa Oravca je v súčasnosti na pokraji krachu asi tretina cestovných kancelárií, čo je podľa neho dôvodom, pre ktorý im chce vláda podať pomocnú ruku.

Zástupcovia cestovných kancelárií však už dlhé týždne upozorňujú na to, že s nástupom pandémie zostali automaticky bez príjmov a bez konkrétnej predstavy, ako dlho tento stav potrvá.

S dodávateľmi okrem toho museli podľa vlastných slov riešiť storná a refundácie leteniek či ubytovania — s kopiacimi sa žiadosťami o vrátenie peňazí sa teda naťahuje aj odškodňovanie klientov, čo sa podpisuje pod ich ďalšiu nespokojnosť. 

Ako vidia situáciu v gastre veľké značky?
Odpovedá Urban House, Bencik Culinary Group a ďalší

Ako v nedávnom rozhovore pre Forbes uviedla šéfka cestovnej kancelárie Satur Nora Fedorová, keďže opatrenia od vlády dlhšie neprichádzali, museli už skôr prijať vlastné.

„Museli sme prijať úsporné opatrenia vo všetkých oblastiach a naprieč všetkými oddeleniami – zníženie počtu zamestnancov, zníženie úväzkov zostávajúcich zamestnancov, pozastavenie všetkých rozvojových aktivít v oblasti IT, marketingu a online,“ vysvetlila v rozhovore.

Návrat bude pomalý

O škrtaní hovorí aj Tatiana Ondrejková, CEO a spolumajiteľka cestovnej kancelárie a online predajcu leteniek Pelikán. „Na jednej strane potrebujeme, aby všetci naši zamestnanci — najmä na zákazníckom servise — pracovali na 200 percent, na druhej strane sme zostali bez akýchkoľvek príjmov a musíme týmto zamestnancom povedať, že ďakujeme, že zvládajú ten maratón, ale nevieme im vyplatiť za to žiadne odmeny a ešte sme museli zrušiť aj všetky bonusy a firemné benefity,“ povedala už skôr pre Forbes.

Ondrejková zároveň dodala, že teraz je čas, aby si hráči v cestovnom ruchu prehodnotili svoje priority. „To, kam cestovný ruch smeroval doteraz, bolo dlhodobo neudržateľné. Veľmi veľa služieb bolo predávaných pod ich reálnu hodnotou, dokonca aj náklady, čo napríklad viedlo ku krachu cestovateľského giganta Thomas Cook, aeroliniek Air Berlin alebo k finančným problémom veľmi veľa ďalších leteckých spoločností,“ dodala v rozhovore pre Forbes.

Ideálne sedadlá pre „korona éru“?
Talianska firma predstavila dva návrhy pre leteckých dopravcov

Ako dlho potrvá cestovnému ruchu návrat do predkrízového stavu, je zatiaľ ťažké predpovedať. Podľa Ondrejkovej však bude prebiehať len pomaly a určite potrvá dlhšie ako rok.

Fedorová zároveň dodala, že nábeh bude v cestovnom ruchu podstatne dlhší ako v iných odvetviach, tým pádom by opatrenia zo strany vlády mali podľa nej trvať dlhšie ako obdobie mimoriadneho stavu. „To znamená po obdobie minimálne ďalších šesť mesiacov,“ uzatvorila. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?