3. apríla 2020

Tento piatok (3. apríla) sú to už tri týždne, čo na Slovensku museli zavrieť všetky bary, len o pár dní kratšie sú zatvorené aj reštaurácie. Oslovili sme tri siete barových a reštauračných prevádzok a jedného distribútora, aby nám opísali, v akej situácii sa nachádzajú, koľko v takomto režime vydržia a či je doterajšia pomoc od vlády z ich pohľadu dostatočná.   

Bencik Culinary Group

Reštaurácia Zylinder. Foto: archív Bencik Culinary Group

Sieť zahŕňa reštaurácie Bokovka, Al Trivio, Carnevalle, Zylinder, Beer Palace, Picknick, Créme Chic, La Cantina, Obederia a Penati. Odpovedá majiteľ Pavol Benčík: 

Ako by ste opísali situáciu, v ktorej sa nachádzate? 

Naše prevádzky sú, až na výnimky, zatvorené. Aj v súlade s poslednými opatreniami vlády sa krok za krokom pokúšame hľadať efektívny priestor na čiastočné poskytovanie našich služieb, pri dodržiavaní všetkých bezpečnostných opatrení.

Remeselné pivovary sa po zime tešili na štart sezóny.
Pre koronavírus teraz zastavujú výrobu

Reklama

Je nejaká z vašich prevádzok existenčne ohrozená? 

Keď zo dňa na deň príde podnikateľ o celý cash flow, ohrozuje to likviditu firmy. A ak nenájde zhodu so všetkými dotknutými stranami – dodávateľmi, zamestnancami a hlavne prenajímateľmi, je to existenčné riziko. Bez tržieb to dlhodobo neutiahne v službách nikto, v gastronómii pracujeme s nízkou maržou. Ak by banky alebo prenajímatelia prišli s neprimeranými požiadavkami plnenia našich záväzkov, bude to nemožné udržať.

Pomôžu opatrenia vlády vašej prevádzke?

Neočakával som, že to bude rýchle a okamžité, keďže vláda je funkčná len krátko, som však rád, že to stihla pred koncom mesiaca. Opatrenia, ktoré zatiaľ komunikovala, sú zamerané na prežitie a eliminovanie insolvencií a na možnosti pre reštart podnikania. Podľa mňa zabránili okamžitému prepúšťaniu ku koncu mesiaca. Zatiaľ to má efekt zmierňovania paniky.

Ak by nám niečo malo pomôcť, tak odpustenie odvodov, ktoré musíme platiť za zamestnancov. Pri nulových tržbách nemáme priestor na dodatočné náklady. Ďalej sú to prenajímatelia, ktorí by mali odpustiť alebo znížiť nájomné a ostatné poplatky. Ak by na platení trvali, mohli by ohroziť hlavne menších nájomcov, čo by viedlo k masívnym výpovediam nájomných zmlúv. Oni by si mali takisto ako my uplatňovať nárok na náhrady podľa návrhu vlády.

Ako sú na tom vaši zamestnanci? 

Postúpili sme im ponuky na prácu inde. Ako ich využívajú, je na rozhodnutí každého z nich. Prepúšťať zatiaľ neplánujeme, jedine ak nás o rozviazanie pracovného pomeru požiada sám zamestnanec. Bude samozrejme záležať na tom, ako dlho táto situácia ešte potrvá a hlavne kedy sa ľudia dostanú do bežného denného režimu.

Restart Burger

Restart Burger Poprad. Foto: archív Restart Burger

Sieť šiestich rodinných reštaurácií medzi Liptovským Mikulášom a Košicami. Odpovedá ich spolumajiteľ Tomáš Buvala: 

Ako by ste opísali situáciu, v ktorej sa nachádzate? 

Situácia je zložitá, ľudia sú bez práce, suroviny po spotrebe, chýba pravidelný príjem. Finančné rezervy sa míňajú – dodávatelia prešli na platbu v hotovosti. Momentálne sme spustili take-away.

Kaviarne zívajú prázdnotou.
Hľadajú pomoc a ponúkajú kávu dopredu

Je nejaká z vašich prevádzok existenčne ohrozená? 

Existenčne ešte nie, momentálne to ťaháme z dohôd s bankami, prenajímateľmi a dodávateľmi. Každý pociťuje svoju časť straty. Existenčne budeme ohrození, keď zainteresovaným dôjde trpezlivosť a urobia rázne rezy, respektíve vyčerpá sa finančná rezerva. Odhadujem to približne na jeden až dva mesiace.

Pomôžu opatrenia vlády vašej prevádzke?

V Španielsku dostali podporu aj dohodári, netreba na nich zabúdať, hlavne v gastre. Potrebujeme zastaviť kolotoč pravidelných platieb (energie, odvody či dane), až pokiaľ nebudeme schopní vyrábať dostatočný zisk, aby sme mohli pokryť tieto platby, ktoré sú nastavené a vypočítavané z časov blahobytu.

Ako sú na tom vaši zamestnanci? 

Máme len take-away, z klasickej 6- až 7-člennej zmeny pracovníkov fungujeme na dvojčlennej. Zmeny sa rozpisujú podľa dohody a potreby. Prioritu majú živitelia rodín. Prepúšťanie bude závisieť od dĺžky trvania tejto situácie. Hoci prepustiť nič neznamená, lebo ľudia tak či onak ostanú doma – nikde inde sa momentálne nezamestnajú. Takže sme v režime dovoleniek, voľna a podobne. V každom prípade, zamestnanci sú oboznámení, že majú voľnosť využiť iné pracovné ponuky – zatiaľ bezvýsledne.

Reklama

Urban House, The Velvet, Old Fashioned Bar

The Velvet. Foto: archív The Velvet

Sieť troch bratislavských barov a reštaurácií. Odpovedá výkonný riaditeľ Franky B. Benian.  

Ako by ste opísali situáciu, v ktorej sa nachádzate? 

Dve naše prevádzky boli nariadením uzavreté ako prvé, keďže Old Fashioned Bar je večerný podnik a The Velvet je reštaurácia, ale zároveň aj klub. Prevádzku reštaurácie Urban House sme uzavreli pár dní pred povinným obmedzením práve pre ochranu zdravia našich zamestnancov a hostí. Naša momentálna situácia priamo nadväzuje na nariadenie o uzatvorení prevádzok a taktiež akékoľvek naše riešenie do budúcnosti bude vždy v súlade s vydanými rozhodnutiami. Aktuálne sa snažíme prevádzku Urban House preorientovať a zamerať na rozvoz jedál a koktailov, kde vidíme možnosti na trhu, hoci aj tie sú značne obmedzené.

Je nejaká z vašich prevádzok existenčne ohrozená? 

Dopad všetkých obmedzení budeme rekapitulovať až po ich ukončení, keďže celkové trvanie ešte nie je známe. Momentálne robíme všetko pre udržanie spoločnosti, avšak pri dlhodobom obmedzení bude ohrozená jej existencia.

Ako hodnotíte opatrenia vlády na pomoc podnikateľom?

Z medializovaných krokov vlády sme prijali ako pozitívny krok podporu udržania zamestnanosti. Avšak opatrenia považujeme za nedostatočné, pretože musíme mať prevádzky uzavreté a nemáme možnosť pokryť zvyšné náklady, ako odvody za zamestnancov, nájomné, energie, ale napríklad aj znehodnotený tovar, ktorému sa skončila trvanlivosť. Tým sa naše prevádzky dostávajú do mínusu, a to nie je dlhodobo udržateľné. 

Ako sú na tom vaši zamestnanci? 

Ako som spomínal, jednu z prevádzok – konkrétne Urban House – sme momentálne preorientovali na donášku, takto sa napríklad snažíme využiť aspoň niektorých zamestnancov a poskytnúť im možnosť pracovať. Našou prioritou je udržať stabilný tím ľudí, ktorých máme zaškolených a kvalifikovaných, keďže aj toto obdobie prejde a budeme ich opäť potrebovať pre ďalšie fungovanie. Prepúšťanie nie je cesta, ktorou by sme sa chceli uberať, ale dlhodobo sa nám nepodarí v tomto režime udržať všetky pracovné miesta. Podpora podnikania od štátu je z nášho pohľadu veľmi potrebná práve v čase, keď, žiaľ, situáciu nevieme ovplyvniť.

Italmarket Slovakia

Vizuál facebookovej iniciatívy Zachráň svoj podnik, za ktorou stojí Italmarket Slovakia. Foto: Facebook Zachráň svoj podnik

Distribučná sieť s piatimi hlavnými strediskami pokrývajúcimi celé Slovensko. Odpovedá Sales Director On Trade & Diageo Reserve Portfolio Lead Martin Dobiš: 

Ako by ste opísali situáciu, v ktorej sa nachádzate? 

Korona vírus ovplyvnil asi každé odvetvie a to naše nie je výnimkou. My sa máme presne tak, ako sa majú naši zákazníci, sú to spojené nádoby, a to platí pre celú ekonomiku. Gastro podniky boli v prvej línii opatrení a tie to zasiahlo najviac, zo dňa na deň ich tržby klesli prakticky na nulu a toto kopírujú aj naše čísla. Škody budeme rátať všetci na milióny. Tento segment je však iba jeden z hlavných, na ktoré sme zameraní v rámci distribúcie. Reagujeme teda posilnením aktivít u obchodných reťazcov či na čerpacích staniciach a ostatné presúvame z on-trade (odvetvie HORECA, pozn. red.) na e-commerce a online. Toto sú možnosti, kde sa dá v danej situácii aktívne pôsobiť.

Ako hodnotíte opatrenia vlády na pomoc podnikateľom?

V princípe ich hodnotíme pozitívne, ale zároveň zatiaľ ako nedostatočné, respektíve trpezlivo očakávame, čo budú ďalšie kroky, aby opatrenia naozaj pomohli ekonomike ako takej. Najhoršia je teraz neistota, na ktorú reagujú rôzne segmenty citlivo, niekedy unáhlene a niekedy zase neskoro. Je tlak na správne rozhodnutia, ale až po vojne bude každý generál.

Všetky segmenty sú vzájomne previazané a potrebujú hlavne rýchlu a efektívnu pomoc. Napríklad, ak sa nebude dariť u nás automobilkám, nebude sa dariť ani subdodávateľským firmám a živnostníkom, čo zasiahne aj gastro segment, ruka v ruke s jeho dodávateľmi a tak ďalej… Ak sa preruší reťazec, budeme svedkami reťazových bankrotov a z toho sa budeme dostávať ťažko a dlho.

Ako sú na tom vaši zamestnanci? 

Situácia je pre nás ešte stále nová, priebežne vyhodnocujeme vývoj a flexibilne reagujeme na zmeny, ktoré prichádzajú. Aktuálne sme zohratá skupina ľudí, ktorá aj efektívne spolupracuje, preto verím, že sa nám spoločne podarí prejsť týmto ťažkým obdobím a eliminovať škody čo najviac.

Iniciovali ste kampaň Zachráň svoj podnik. O čo v nej ide? 

Iniciatíva vznikla na podporu segmentu, ktorý dostal najväčší zásah a bol hneď v prvej línii opatrení. Cieľom je pomôcť prevádzkam masívnou komunikáciou prostredníctvom sociálnych sietí o možnostiach donášky alebo osobného odberu či už jedla, alebo drinkov, čo im môže pomôcť prežiť v týchto ťažkých časoch. Aby sa vôbec bolo kam vrátiť, keď to celé prehrmí. Iniciatívu podporujeme aj prostredníctvom influencerov, cez ktorých máme dosah na vyše 600-tisíc followerov.

Autormi článku sú redaktori Forbes Slovensko Jaroslav Hinšt a Milan Čupka

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?