23. decembra 2017

Návšteva partnerovej rodiny počas sviatkov prináša množstvo úzkosti, vtipných ale aj trápnych momentov. Vo chvíli, keď spolu pár začne tráviť a oslavovať sviatky, je to znak toho, že je tento vzťah naozaj seriózny.

Nikto predsa domov, ku svojej rodine, neprinesie na návštevu v takom výnimočnom období len tak niekoho. Možno ste už rodičov svojej milovanej polovičky stretli a možno nie, spoločné trávenie sviatkov ale naznačuje, že váš partner nie je len nejakým ďalším frajerom či frajerkou v poradí.

4 tipy, ako poraziť vianočnú samotu

Prinášame vám preto tipy, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na stretnutie s rodinou toho druhého.

Nebojte sa priložiť ruku k dielu. Foto: Pixabay

Príďte pripravení

Opýtajte sa svojho partnera, kto konkrétne bude prítomný a požiadajte ho, aby vám o každom človeku niečo povedal. Na základe toho si môžete pripraviť témy, o ktorých by ste sa s danou osobou mohli porozprávať. Stretnutie s partnerovou rodinou počas sviatkov je vašou prvou, veľkou prezentáciou. Naučte sa preto mená jednotlivých členov, zistite si niečo o ich zamestnaní, prípadne si zapamätajte novinky, ktoré sa v ich životoch mohli odohrať, ako napríklad narodenie dieťaťa alebo sobáš. Nezabudnite na informácie o rodinných tradíciách, aby ste mohli byť súčasťou konverzácie. Ak na rodinu urobíte zlý prvý dojem, bude to pre vás ťažká bitka.

Reklama

Máte hlboko do vrecka? Tieto vianočné darčeky vás nezruinujú

Buďte flexibilní

Ich sviatočné tradície nebudú rovnaké ako tie vaše. Ak to ale budete očakávať, ostanete sklamaní. Môžu byť dokonca drasticky odlišné a to – iným časovým rozvrhom, oblečením, aktivitami, jedlom a dokonca aj atmosférou. Choďte preto s prúdom, prispôsobte sa, majte otvorenú myseľ a užívajte si.

Nebojte sa podeliť o tradície

Ak dokonca príjmu čo i len jednu – napríklad, že uvaria vaše obľúbené jedlo, alebo si s vami zahrajú hru či pozrú film, ktorý zvyčajne sledujete so svojou rodinou, budete sa cítiť o čosi viac ako doma. Je logické, že sa počas spoločne strávených sviatkov u rodiny partnera vzdáte svojich tradícií. Môžete ale dúfať, že si druhá strana osvojí aspoň váš najobľúbenejší zvyk.

Idete na vianočný večierok? 6 rád, ako sa nestať “kolegom, ktorý to prehnal”

Buďte pripravení pomôcť

Najhorší hosť je ten, kto nepomôže. Príprava vianočných jedál si vyžaduje množstvo práce, či už sú k dispozícii štyria alebo štyridsiati ľudia. Ak ponúknete svoju pomoc a oni odmietnu, opýtajte sa ich opäť. Rodina vášho partnera nechce, aby ste počas prvých sviatkov pracovali aj keď pravdepodobne vašu pomoc potrebuje. Naliehajte preto a vysvetlite ľuďom, že ruku k dielu priložíte s radosťou. Určite takýmto skutkom zabodujete, vybudujete si priateľstvá a raz budete spomínať na to, ako ste im prvýkrát pomáhali s prípravou večere.

Nevyťahujte kontroverzné témy

V týchto časoch je zložité nehovoriť o politike. Táto téma ale môže spôsobiť, že ľudia budú viesť nepriateľské rozhovory, alebo sa úplne pokazí atmosféra. Nie je preto na vás, aby ste počas sviatočných osláv hovorili o témach, ktoré by mohli počas týchto dní vyvolať v rodine nesúlad. Taktiež sa vyhnite rečiam o náboženstve, peniazoch a predchádzajúcich vzťahoch. Ak máte problém s témou, hovorte o svojom partnerovi. Jeho rodinu zaujmú nové príbehy a vy sa tak vyhnete problémom či momentom trápneho ticha.

Biznis s vianočnými stromčekmi. Môže fungovať celý rok?

Uvítajte možnosť spoznať nové tradície

Možno sa vám nepáčia všetky vaše sviatočné tradície, alebo ani netušíte, že okrem nich ešte nejaké iné existujú, tento čas je ale vhodný na to, aby ste ich navzájom s partnerom a jeho rodinou začali prepájať. Nikdy neviete, čo vám môže vyčarovať úsmev na perách, ako lahodne môže niečo chutiť, alebo aké skvelé môžu byť tradície iných rodín, tak majte otvorenú myseľ a srdce.

Buďte sami sebou

Hoci je to zložité, existuje rovnováha medzi úsilím a až prílišným snažením sa. Samozrejme, chcete, aby si vás partnerova rodina obľúbila. Nehovorte a nerobte preto niečo, čo by ste za iných okolností nikdy nepovedali a neurobili. Existuje predsa dôvod, pre ktorý ich synovi či dcére záleží práve na vás. Počas sviatkov im preto ukážte vašu najlepšiu stránku.

Prispievateľka Frances Bridges píše pre Forbes.com o životnom ale aj kariérnom poradenstve, a to najmä pre ženy po 20-tke.

Hlavná foto: Pixabay