6. decembra 2017

Pracovný vianočný večierok je dlhodobo jednou z najobľúbenejších tém v komédiách. Kto by si nepamätal napríklad na tanečné pohyby Elaine Benes zo Seinfeldu? Aj napriek tomu, ako tieto oslavy zobrazuje populárna kultúra, zamestnanci hovoria, že si ich naozaj užívajú.

Podľa prieskumu spoločnosti TriNet, ktorého sa v roku 2016 zúčastnilo 4000 amerických zamestnancov, sa 37 percent z nich priznalo, že sa tak trochu na vianočný večierok v práci tešia, 28 percent uznalo, že sú z tejto udalosti nadšení a len 5 percent z nich neprejavilo o akciu žiadny záujem.

Naučte sa spoľahnúť na tím. 7 rád, ako byť lepší od Michala Meška z Martinusu

V ďalšom prieskume z roku 2016 od online kariérnej siete Beyond sa ale z 3600 uchádzačov o zamestnanie až 55 percent vyjadrilo, že účasť na takomto večierku cítia ako povinnosť. 46 percent uviedlo, že sa na takýchto akciách nájde vždy jeden, prípadne dvaja, zamestnanci, ktorí sa začnú správať príliš divoko alebo nevhodne.

Na obzore vianočná nákupná horúčka: Týchto 6 tipov vám ušetrí peniaze

Zamestnanci často zabúdajú, že pracovný vianočný večierok nie je len o jedle či pití zadarmo, je to tiež veľká príležitosť na vybudovanie konexií. Prinášame vám šesť rád, vďaka ktorým z týchto udalostí vyťažíte čo najviac a nestanete sa „tým zamestnancom, ktorý to poriadne prehnal”.

Choďte na túto udalosť s otvorenou mysľou

Vianočné večierky sú skvelou príležitosťou, ako lepšie spoznať svojich kolegov mimo pracovných stolov či jedálne, hovorí kariérna expertka LinkedIn Catherine Fisher. „Kto vie,“ hovorí,“ možno tam nájdete svojho budúceho partnera na jógu alebo najlepšieho priateľa.“

Nehovorte len o práci

Pred pracovným večierkom si zistite viac o lídroch a manažéroch spoločnosti, hovorí Fisher. Možno zistíte, že ste chodili na rovnakú vysokú školu alebo ste boli dobrovoľníkmi v rovnakej miestnej neziskovej organizácii. Vďaka tomu získate nové témy, o ktorých sa budete môcť rozprávať. Ak nemáte spoločnú minulosť, hovorte o filme, ktorý ste nedávno videli alebo o obľúbenom športovom tíme, uvádza Joanna Boers, právna zástupkyňa advokátskej kancelárie Verrill Dana, ktorá ponúka aj seminár s názvom „Vianočná párty: Ráno po všetkom“.

Aké knihy kúpiť na Vianoce? Príbehy silných žien, ktoré sa zapísali do dejín

Nič neuverejňujte na sociálne siete

Na vianočnom pracovnom večierku zabudnite na uverejňovanie fotografií na Facebooku, Snapchate či Instagrame, uvádza Bowers. Väčšina spoločností vyžaduje, aby podobné udalosti zostali súkromné. „Čo keby boli niektorí klienti pozvaní a niektorí nie,“ varuje Tawny Alvarez, právnička vo firme Verrill Dana. „Stratí vaša spoločnosť klienta len pre to, čo ste zverejnili na sociálnej sieti?“

Neočakávajte vysokoškolskú párty

Uvedomte si, že pracovný večierok nie je taký divoký ako tie vysokoškolské, ktoré ste absolvovali počas štúdia, uvádza Alvarez. Myslite na to, ako sa zabávate so svojimi priateľmi a intenzitu znížte tak o 20 percent. „Pamätajte, že ľudia naokolo sú vaši kolegovia a budete ich vídať každý pracovný deň po dlhé roky,“ hovorí Alvarez.

Čelenku s imelom nechajte doma

Buďte elegantní a sviatoční, avšak primeraní. „ Chcete predsa, aby sa konverzácia sústredila na to, čo hovoríte a nie na to, čo máte na sebe,“ hovorí Fisher. Ak na pozvánke nie je uvedený dress code, oslovte organizátorov a všetko si zistite. Držte sa ďalej od outfitov a doplnkov, ktoré by sa vám mohli postarať o nežiadúcu pozornosť, ako je napríklad čelenka s imelom, sobie parohy alebo svetre so sugestívnymi nápismi ako „Zlatko, vonku je zima,“ a podobne, odporúča Alvarez.

Oznámte oddeleniu HR nežiaduci pokus o zblíženie

Pre zamestnancov nie je nič nezvyčajné, ak spolu na večierku vedú neformálnu konverzáciu alebo trochu flirtujú, hovorí Bowers. Každý by mal mať na pamäti ale to, že aj keď prežíva príjemné chvíle, tak sa osoba na druhej strane nemusí cítiť rovnako. Ak sa kvôli niekomu cítite nepríjemne, na druhý deň navštívte oddelenie HR, hovorí Alvarez. To sa netýka len správania vašich kolegov a šéfa ale aj hostí vašich spolupracovníkov, manžela/manželky nadriadeného a rovnako aj barmanov či ďalšieho personálu, ktorý na večierku pracuje. „Ak nedáte niekomu vedieť, že ste sa necítili príjemne, stane sa to opäť a bude sa to diať neustále,“ hovorí Bowers. Možno ani nebudete jediným človekom, ktorý sa cítil nepríjemne.

Autorka Lisa Rabasca Roepe píše pre Forbes.com o témach týkajúcich sa pracovného prostredia, na ktoré sa zamestnanci väčšinou zdráhajú spýtať.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?