19. decembra 2017

Obdobie vianočných sviatkov je tým najkrajším v roku. Malo by byť plné pokoja, lásky a porozumenia. Nie každý má ale to šťastie, že by tento čas mohol prežiť v kruhu rodiny alebo blízkych priateľov. Túto sviatočnú samotu môžete rýchlo poraziť a verte, že recept na to je veľmi jednoduchý.

Pomáha dievčaťu z detského domova. Známa maliarka robí “Buddyho”

Pomôžte tým, ktorí to naozaj potrebujú. Na Slovensku existujú rôzne neziskové organizácie či občianske združenia, prostredníctvom ktorých môžete podporiť dobrú vec. Niektorým z nich môžete darovať financie a tým ďalším zase svoj čas. Tak či onak vás myšlienky na samotu určite rýchlo opustia a nahradí ich dobrý pocit z toho, že ste sa počas vianočných sviatkov nesústredili na seba ale ostatných. Prinášame vám štyri body, prostredníctvom ktorých môžete pomôcť druhým a zároveň aj sebe.

Vyhľadajte si aktivity vo vašom okolí. Foto: Pixabay

Nezisková organizácia Dobrý anjel

Finančným príspevkom môžete podporiť napríklad neziskovú organizáciu Dobrý anjel. Tá pomáha ľuďom, ktorých rakovina alebo ďalšie závažné ochorenie dostali do finančných problémov. Jej cieľom je, aby bola každá rodina s týmto neľahkým osudom, pravidelne každý mesiac dotovaná sumou vo výške približne 120 eur. Každý darca si sám vyberie, akou formou bude jeho finančná pomoc prebiehať. „Dobrým anjelom sa môže stať každý, kto sa rozhodne prispievať ľubovoľnou, hoc drobnou sumou každý mesiac, keďže aj my posielame príspevky do rodín mesačne. Spôsobov, ako to urobiť je veľa, každý z nich zabezpečí, aby darca dostal svoje ID a prihlasovacie údaje, pre kontrolu príspevkov. Registráciou na www.dobryanjel.sk, či zaslaním SMS s textom Anjel A na číslo 840 získa každý meno a heslo a uvidí komu sme celý jeho príspevok preposlali. Dobrým anjelom sa dá stať aj cez SIPO, či platobnou kartou. Samozrejme sú možné aj jednorazové príspevky, ale najviac sa tešíme pravidelným darcom,“ uvádza Ľudmila Kolesárová, marketingová manažérka neziskovej organizácie. Práve počas vianočných sviatkov možno prídete na to, že by ste pri tejto forme pomoci chceli ostať a budete prispievať každý mesiac.

Máte hlboko do vrecka? Tieto vianočné darčeky vás nezruinujú

Sama nezisková organizácia bola zvedavá, kde a v akom počte sa v konkrétnych slovenských mestách nachádzajú dobrí anjeli a tak vypracovala ich mapu. Ľudmila Kolesárová uvádza, že najviac darcov sa nachádza v okresoch Bratislava, Senec a Turčianske Teplice. Aký vplyv majú ale na príspevky pre túto neziskovú organizáciu Vianoce? „Pred sviatkami zaznamenávame nárast vyzbieraných prostriedkov. Je to dôsledok toho, že niektorí Dobrí anjeli dávajú príspevok navyše, prispievajú aj firmy z eventov a večierkov a niektorí ľudia kupujú pod stromček náš Dobrý darček – prispejú za niekoho na charitu. Počet Dobrých anjelov v tomto období nejako špeciálne nerastie. Sme radi,  že dokážeme trom tisícom rodín pomáhať v priebehu celého roka, nielen na Vianoce,“ dodáva Kolesárová.

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Formou finančného daru môžete podporiť aj profesionálnych zdravotných  klaunov, ktorí prinášajú smiech a radosť deťom a to do nemocničných priestorov ale aj ďalších liečebných zariadení. Cieľom občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors je vďaka humoru pomôcť pacientom, aby zabudli na svoju liečbu a všetko nepríjemne s ňou spojené. 58 zdravotných klaunov, ktorí pravidelne obchádzajú 40 spomínaných priestorov po Slovensku a vykonajú až 200 návštev mesačne, sa stalo účinnou súčasťou liečebného procesu.

Na obzore vianočná nákupná horúčka: Týchto 6 tipov vám ušetrí peniaze

Ako sú na tom klaundoktori s príspevkami od darcov počas Vianoc?  „Veľa ľudí daruje peniaze len raz ročne, a to práve v období vianočných sviatkov. Zároveň sú ľudia štedrejší, priemerný dar je vyšší. Patríme k neziskovým organizáciám, ktoré svojou misiou dokážu zvlášť pred Vianocami osloviť aj tých ľudí, ktorí inokedy nedarujú. Ľudia chcú, aby deti, ktoré musia tráviť čas v nemocnici, mali pravidelné zábavné rozptýlenie. Zdravotní klauni sú profesionáli a presne vedia, ako to ktoré dieťa odpútať od bolesti, strachu z rôznych zákrokov aj úzkosti neznámeho prostredia, alebo zahnať nudu,“ uvádza hovorkyňa Červeného nosu Martina Dobšinská. Ako sama ďalej dodáva, po skončení vianočných sviatkov počet darcov a  prostriedkov klesá. Aj napriek tomu ale ľudia na podporu nezabúdajú a prispievajú prostredníctvom 2% z daní. Najviac darcov zaznamenáva občianske združenie z Bratislavy a okolia.

Zdravotní klauni v prešovskej nemocnici. Zdroj foto: Červený nos

Dobrovoľnícky program Buddy

V prípade, že vám finančná situácia nedovoľuje poskytnúť peňažný dar, môžete venovať ešte čosi cennejšie – váš čas. Prihláste sa do programu Buddy, staňte sa dobrovoľníkom a stretávajte sa s deťmi, ktoré majú viac ako 12 rokov a žijú v detských domovoch. Nestane sa z vás náhradný rodič, budete ich spoločníkom, kamarátom alebo niečím, ako starším súrodencom či krstným rodičom. Potrebujete na to absolvovať školenia a raz do mesiaca aj konzultácie so psychológmi, ktorým zreferujete svoje skúsenosti.

Cieľom tohto programu je budovať vzťahy, ktoré vydržia celý život a uľahčiť deťom po odchode z domovov ich začlenenie sa do spoločnosti. Obdobie vianočných sviatkov je ideálne na začatie s dobrovoľníckou činnosťou. Ak teda máte chuť a vôľu pomáhať, neváhajte a staňte sa Buddym.

Neostávajte doma, nájdite si aktivitu

Zbavte sa vianočnej samoty tým, že si počas sviatočného obdobia naplánujete rôzne aktivity. Ak nedokážete darovať peniaze, alebo si okrem toho ešte chcete pripraviť iný program, vyskúšajte napríklad venčenie psov z útulkov. Zvierací spoločník vás určite poteší a na čerstvom vzduchu zabudnete na problémy. Okrem toho môžete týmto štvornohým miláčikom priniesť do útulku aj vianočný dar v podobe granúl alebo podobného sortimentu.

Doma tiež môžete napiecť rôzne vianočné pečivo a potešiť ním svojich kolegov v práci, prípadne pre nich doma pripravte menší večierok. Vyhľadajte si aktivity, ktoré prebiehajú vo vašom okolí, či už varenie kapustnice pre bezdomovcov alebo triedenie a darovanie starého oblečenia a zúčastnite sa ich. Najlepším pocitom, ktorý môžete počas Vianoc mať, je vedomie, že ste pomohli tým, ktorí to najviac potrebovali.

Svoj čas môžete venovať aj zvieratám. Foto: Pixabay