13. decembra 2017

Vianočné sviatky sú tým najkrajším a zároveň aj najdrahším obdobím v roku. Na zozname sa ocitnú kolegovia, rodinní príslušníci a priatelia a nie všetci si môžu dovoliť obdarovať každého. Prinášame preto pár nápadov pre tých, ktorí nechcú po skončení sviatkov vyhlásiť bankrot.

Idete na vianočný večierok? 6 rád, ako sa nestať “kolegom, ktorý to prehnal”

Oblečte si zásteru

Hotové darčeky sú drahé, maslo, cukor a sladkosti ale stoja o čosi menej. Ak sa chcete držať rozumného rozpočtu, dobrým nápadom je upiecť niečo pre kolegov, rodinných príslušníkov, priateľov a aj deti. Použite svoje osvedčené a klasické recepty (na perníky) alebo vyskúšajte úplne nové – napríklad na cookies, brownies, mätové či arašidové pečivo. Výsledné sladké produkty pekne zabaľte do priesvitnej fólie, škatuliek alebo plechoviek. Takýmto darčekom vždy potešíte a ľudia sa nebudú zamýšľať nad tým, či bol lacnejším riešením. Dotkne sa ich, že ste si našli drahocenný čas na to, aby ste im niečo vlastnoručne pripravili.

Upečte pre svojich milovaných niečo sladké. Foto: Pixabay

Na obzore vianočná nákupná horúčka: Týchto 6 tipov vám ušetrí peniaze

Zapojte pamäť

Premýšľajte o človeku, ktorého chcete obdarovať a vaša predstava o konkrétnom darčeku bude hneď jasnejšia. Spomeňte si na všetko, čo má ten druhý rád a odrazte sa od toho. Môžete tak vymyslieť niečo, čo nebude stáť veľa peňazí a obdarovaného poteší výber „šitý na mieru“.

Popustite uzdu svojej kreativite

Ak ste zruční, potom máte vyhraté. Prijateľný rozpočet by ste mohli minúť na výrobu vlastných zápisníkov, kuchárskych kníh alebo playlistov. Ak dokážete šiť alebo štrikovať, vyrobte pre každého šál alebo čiapku. V minulosti mi jeden z mojich priateľov na Vianoce daroval vlastnoručne vyrobený telový peeling. V takýchto prípadoch neexistujú hranice. Použite preto svoj talent. Vyrábaním produktov ušetríte peniaze a ľudí určite potešíte.

Namiesto kupovania darčeky vyrobte! Foto: Pixabay

Vyskúšajte internetové stránky

Ak nemáte čas zapojiť kreativitu a darček vyrobiť alebo piecť dobroty, skúste si cez Google nájsť stránky ponúkajúce „lacné darčeky“. Prekvapí vás, že napríklad na Amazone objavíte množstvo produktov za výhodné ceny, ktoré vám doručia priamo domov. Nie je to síce to najpozornejšie riešenie ale svoj účel splní.

Všetko za jedno euro

Práve tento druh obchodov je výbornou možnosťou, ak nakupujete pre deti alebo potrebujete všetky tie malé veci, ako napríklad – kartičky, baliaci papier, stuhy, darčekové tašky alebo ozdobné papiere. Takéto drobnosti môžu stáť desiatky eur avšak nákup v obchode „všetko za jedno euro“ bude stáť oveľa menej.

Použité knihy

Navštívte miestny prípadne internetový antikvariát a nakúpte pre svojich milovaných knihy. Zamerajte sa na tie, ktoré by sa im mohli páčiť ale nájdite aj také, vďaka ktorým by sa mohli naučiť niečo nové. Táto možnosť je cenovo dostupná a zároveň priateľov či členov rodiny poteší, že ste nad darčekom naozaj premýšľali.

Prispievateľka Frances Bridges píše pre Forbes.com o životnom ale aj kariérnom poradenstve a to najmä pre ženy po 20-tke.