29. októbra 2020

„Nie som klasický fotograf, nemám fotoaparát prirastený k ruke,“ hovorí Jan Freire, ktorému sa v kariérnej oblasti podarilo okúsiť americký sen. Keď sa pred 10 rokmi rozhodol presťahovať do Miami, netušil, že raz nafotí celosvetovú kampaň pre Sony, zachytí Kanye Westa na svadbe 2 Chainza v netypickej póze s úsmevom na tvári ani že sa výsledky jeho práce dostanú do známych časopisov ako Vogue či People. Stalo sa. V auguste sa rozhodol svoju rozbehnutú kariéru za veľkou mlákou stopnúť a vrátil sa na Slovensko.  

Dva kufre a prázdny apartmán v Miami

S fotografovaním sa zoznámil ako 15-ročný, keď dostal prvý fotoaparát od otca, ktorý sa s obľubou díval cez objektív na prírodu. Ale Jan po ňom túto vášeň nepodedil. Zvrat v jeho živote nastal, keď si zhruba o dva roky neskôr zobral fotoaparát na rande. „Vtedy som pocítil, že fotiť ľudí by ma mohlo baviť,“ spomína. V roku 1991 sa začal tejto oblasti venovať naplno, sústreďoval sa na módu, celebrity a portréty. 

V Taliansku šije zážitky na mieru. Pandémia koronavírusu sa jej postarala o rozšírenie biznisu

Jeho profesionálnu kariéru odštartovala náhoda na ulici. Katarína Patvarošová, vtedajšia redaktorka časopisu Móda, sa mu prihovorila s ponukou na modeling. Jan sa na to síce vôbec necítil, ale aj napriek tomu súhlasil so skúškou u známeho módneho fotografa Martina Klima. Celá situácia nabrala nečakaný smer. „Nakoniec som u neho zostal tri mesiace, pomáhal som mu a učil som sa od neho,“ vysvetľuje. Túto stáž považuje za odrazový mostík, ktorý rozbehol jeho kariéru. 

Jan sa v USA začal venovať foteniu luxusných svadieb. Foto: Freire Wedding Photo

V 90. rokoch podľa Jana neexistovali slovenské a české celebrity, s ktorými by nespolupracoval a na ktoré by nemal číslo. To sa mu však postupom času zunovalo. Pred 10 rokmi sa preto rozhodol, že odíde do Spojených štátov amerických a vyskúša si život v zahraničí. „Odchádzal som, pretože som mal pocit, že poznám všetkých dôležitých ľudí a čokoľvek pre mňa bolo vecou jedného telefonátu. Mám rád výzvy,“ dodáva. 

Reklama

Preto sa pobalil do dvoch kufrov, nasadol do lietadla a nový život odštartoval v momente, keď vstúpil na pôdu letiska v americkom Miami. Prvé dni v cudzej krajine si vybavuje jasne, ako keby to bolo iba včera. „Nasťahoval som sa do úplne prázdneho apartmánu. Doniesol som si doň matrac a pracovný stôl, na ktorý som dal počítač. Ten som otvoril a začal som si na sociálnych sieťach pridávať miestnych ľudí,“ hovorí a dopĺňa, že začlenenie sa do komunity bolo pre neho dôležité. Okrem toho sadal každé ráno do auta, vydával sa objavovať Floridu, navštevoval rôzne udalosti a spoznával obyvateľov.  

V Taliansku organizuje rozprávkové zásnuby. Tie najdrahšie stáli 15-tisíc eur

Prvý rok v USA bol pre neho dokonalou dovolenkou. „Ešte som mal peniaze, s ktorými som do krajiny prišiel, a stále som veril, že prácu rozbehnem rýchlo. Druhý rok som zažil dva týždne, počas ktorých som mal ledva na špagety s olejom,“ opisuje zmenu, ktorá sa udiala. Prvé zákazky ho priviedli na dovtedy nepoznané územie. Začínal s fotografovaním luxusných domov a apartmánov. „No musel som si na Youtube naštudovať, ako sa niečo také vôbec robí,“ smeje sa s odstupom času.  

Tejto práci sa venoval dva roky, počas ktorých spoznával ľudí žijúcich v luxusných nehnuteľnostiach a tých, ktorí v tejto brandži pracovali. Postupne sa na obzore objavili ďalšie ponuky, vďaka ktorým sa Jan dostal ku komerčným fotografiám pre klientov ako Pioneer, Dior či Baldinini. Podarilo sa mu prepracovať až ku celosvetovej kampani značky Sony. „Na tú prišli traja ľudia z agentúry Yoroshiku Fantastic a piati ľudia z tokijskej centrály, aby dávali pozor,“ upresňuje. Jan vtedy v Miami nafotil kampaň ku slúchadlám a reproduktorom Sony Extra Bass.  

O tom, ako zachytil usmiateho Kanye Westa

Janova kariéra sa za veľkou mlákou rozbehla nad očakávania. Od luxusných nehnuteľností a kampaní pre známe značky sa dostal aj ku celebritám. Tieto spolupráce odštartovalo stretnutie s raperom Birdmanom, ktorý je spoluzakladateľom hudobného vydavateľstva Cash Money Records. „Objavoval nové talenty, vydával albumy. Cez neho som fotil začínajúce hviezdy. Keď sa dostanete do komunity celebrít, tak už to ide,“ dodáva. V Birdmanovom tíme spoznal štylistu Dariusa Baptistu, vďaka ktorému sa neskôr dostal k ďalším spoluprácam. 

Dohodil mu fotografovanie rapera Ricka Rossa na obálku a editoriál pre Inked Magazine, a to isté absolvoval aj so spevákom a skladateľom Luisom Fonsim. Približne pred piatimi rokmi sa rozhodol, že sa začne venovať fotografovaniu luxusných svadieb. Na Slovensku sa prosbám priateľov o podobné snímky bránil, neskôr prišiel na to, že sa mu zachytávanie tejto životnej etapy páči. „Pochopil som, že je to lepšie ako čokoľvek iné. Keď robíte módu, reklamu, tak je to vlastne falošný svet, vytvárate ilúziu. Keď ste na svadbe, robíte s ľuďmi v ich najkrajší deň, s tými najlepšími emóciami,“ približuje Jan. 

Šperkárka tvorí jedinečné obrúčky, ktoré ozvláštňuje príbehom. Za úspech vďačí i rodičom

Od roku 2015 sa dostával vždy k lepším a lepším ponukám. V tomto segmente si budoval vzťahy s rôznymi dodávateľmi a jeho prvé fotografie z luxusnej svadby sa dostali do magazínu Grace Ormonde v januári 2017. „Vtedy som sa zastavil, na tri mesiace som išiel domov a vznikla značka Freire Wedding Photo. Urobil som kompletne novú webovú stránku, a cez sociálne siete som dal vedieť, že už robím iba svadby a svadobnú módu. Fungovalo to,“ približuje svoju cestu. 

Jeho typická nevesta v USA. Foto: Freire Wedding Photo

Vďaka tomuto rozhodnutiu sa mu v roku 2018 naskytla príležitosť nafotiť pompéznu svadbu rapera 2 Chainza a Keshy Ward. Na ponuku nekývol hneď, pár dní váhal, pretože tvrdý americký rap neobľubuje, no napokon súhlasil. Udalosť si nenechali ujsť celebrity ako Kim Kardashian West, Kanye West či Lil Wayne. Janove fotografie sa dostali do zvučných médií ako Vogue či People magazine. Podarilo sa mu dokonca urobiť netypickú snímku, na ktorej sa Kanye West usmieva. 

Táto celebritná svadba je jediná zo štyroch, ktorou sa zatiaľ Jan môže verejne pochváliť. „Aj keď by som teoreticky ešte nemal,“ smeje sa a ihneď pokračuje, „Funguje to tak, že buď dostanete málo zaplatené, a môžete o tom hovoriť, alebo za to dostanete veľmi dobre zaplatené, ale podpisujete zmluvu, že s týmito materiálmi nebudete určitý čas pracovať, ani o nich hovoriť.“ Paradoxom je, že trojročná zmluva týkajúca sa svadby 2 Chainza uplynie Janovi až v auguste budúceho roku. Zachránilo ho však, že mu v magazíne Vogue pripísali kredit za uverejnené fotografie.  

Na Slovensku s luxusnými svadbami pokračuje

V auguste sa Jan zo Spojených štátov americký vrátil domov na Slovensko. O tomto kroku začal premýšľať už počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Rozhodnutie pre neho nebolo vôbec jednoduché. „Dostával som najlepšie možné ponuky. Život som mal dobrý, býval som na nádhernom mieste, za oknami oceán. Na druhej strane mi už niekoľko rokov chýbalo Slovensko a Európa. Naša kultúra a história. Neplánoval som sa však vrátiť v momente, keď sa mi kariéra rozbehla najviac,“ konštatuje otvorene.  

Za svoju kariéru je vďačný, mal možnosť cestovať a pracovať so skvelými ľuďmi. Foto: Freire Wedding Photo

Pod značkou Freire Wedding Photo sa chce Jan naďalej prezentovať v zahraničí, na slovenskom a českom trhu pokračuje s názvom LoveMe Photography, ba dokonca svoje aktivity rozširuje o svadobnú agentúru LoveMe Weddings, v ktorej stihol so svojím tímom za 17 dní naplánovať a usporiadať svoju prvú luxusnú svadbu v priestoroch Bratislavského hradu. „Uvedomil som si, že s mojimi skúsenosťami, ktoré sa týkajú celebritných a luxusných svadieb, asi nebude veľa podobných ľudí na Slovensku,“ vysvetľuje. Zároveň sa venuje projektu Wedding Meets Fashion, do ktorého sa pustil ešte v USA. Ten nedokáže ovplyvniť žiadna vlna pandémie.  

Rozbehla biznis na netradičné eventy, na svadbu vybaví aj dinosaura

Na webovej stránke Wedding Meets Fashion združuje dodávateľov a profesionálov zo svadobného segmentu. „Sú tam informácie a príspevky pre nevesty a ostatné ženy, ktoré píšu reálni profesionáli. Venujú sa napríklad tomu, ako mať najlepšie upravené vlasy na svadbe, a prečo,“ približuje o svojom projekte. Jan sa už do Spojených štátov amerických neplánuje opäť presťahovať, no do tejto krajiny určite ešte vycestuje, keďže v rokoch 2021 až 2023 ho čaká fotografovanie dohodnutých svadieb, ktoré boli pre pandémiu presunuté.  

V dlhodobom horizonte by sa ďalším takýmto spoluprácam nebránil. Teraz si však Jan plánuje budovať kariéru na Slovensku a v Európe. Za veľkou mlákou mu chýbali historické lokality, aké možno nájsť v Taliansku či Francúzsku. Nepohŕda však ani slovenskými a českými zámkami, ktoré majú pre jeho podnikanie do budúcnosti veľký potenciál. „Ja som nikdy nebol na nič moderné, milujem históriu,“ dopĺňa. A keďže mu Európa chýbala, rozhodol sa, že to naplno využije. Na záver ešte radí: „Nikdy nepočúvajte ostatných, ako niečo nejde. Skúste to na vlastnej koži, vďaka čomu zistíte, ako veľmi chcete uskutočniť svoj sen.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?