21. septembra 2020

Na vysokej škole pochopila, že šperk môže byť umením. Toto precitnutie priviedlo Luciu Bartkovú k založeniu vlastnej značky LB Jewellery, v ktorej na mieru navrhuje a vyrába jedinečné obrúčky s príbehom svadobných párov. Prečo práve tieto prstene?

„Sú to dva krúžky, ktoré keď prepojíte, tak vznikne jeden celok. Je to láska medzi dvoma ľuďmi, ich príbeh,“ vraví šperkárka. Vo svojej tvorbe uprednostňuje minimalistický dizajn, ktorý je podľa nej večný.

Za úspech vďačí i rodičom

Lucia sa v spomienkach vracia späť do detstva. Tvoriť totiž začínala tak, že si jednoducho kreslila do rozprávkových kníh pre deti čokoľvek, čo jej napadlo. V kreatívnych aktivitách ju už od útleho veku podporovala mama. Pre šperkárku bola veľkou oporou, ktorá pomáhala aj s ďalšími krokmi v budúcnosti.

„Dala ma na umeleckú školu, neskôr sme spolu vybrali strednú školu s odborom zlatníctvo v Kremnici,“ vysvetľuje Lucia, ktorá si prácu s kovom ako tínedžerka ihneď zamilovala. 

Retrospektívne hodnotí, že to bolo práve navrhovanie a výroba prsteňov pre svojich spolužiakov, ktorá ju počas štúdia v „zlatom“ meste nesmierne bavila. „Boli to prstene podľa hudobných skupín alebo umelcov, ktorých uznávali. A moje začiatky prsteňov na mieru,“ konštatuje.

Reklama

Čoraz väčšia záľuba v šperkoch ju priviedla na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde nastal veľký zlom. Práve na tomto mieste totiž začala kombinovať svoje kresby s kovom. 

Obrúčky zo žltého zlata. Zoznámenie sa pri venčení psíkov. Foto: LB Jewellery

Zároveň ju vysokoškolské roky definitívne utvrdili v tom, čomu by sa mohla venovať a akou cestou by sa mala vydať. „Uvedomila som si, čo ma najviac baví, že chcem navrhovať a vytvárať šperky pre ľudí, ktoré by sa aj nosili,“ odhaľuje.

Cieľom Lucie nebolo vystavovať svoje šperky v galériách, ona ich chcela tvoriť priamo pre budúcich nositeľov na mieru. Zo všetkého najväčšmi túžila, aby sa stali dôležitou súčasťou ich životov.  

Založenie vlastnej značky LB Jewellery bolo splnením veľkého sna. Čo sa biznisu týka, v tomto smere ju zase inšpiroval otec, preto sa v rozprávaní opäť navracia do detských čias.

„Podnikal a občas ma brával do firmy, kde som na jednej strane trávila čas v kancelárii, kreslila si do diárov, prichádzala na tajomstvá, ako pracujú zošívačky, zakladače a všetky kancelárske potreby,“ zasmeje sa a hneď pokračuje, „na strane druhej som videla, ako sa pracuje vo výrobe a v dielňach. Mať raz firmu sa stalo mojím snom.“ 

Za kvalitou sa musí ísť do hĺbky

Jej pôvodným plánom bolo sústreďovať sa v biznise na rôzne druhy šperkov s príbehom, vrátane náušníc či príveskov. Ako plynul čas, bolo jej čoraz jasnejšie, že najbližšie má práve k obrúčkam. Veľkou výzvou bolo zriadenie vlastnej dielne a ateliéru, teda priestorov, v ktorých by sa mohla plne realizovať. To sa podarilo a jej značka LB Jewellery dnes sídli na Račianskej ulici v Bratislave.

Ako šperkárka potrebuje rôzne náradia a stroje, ktoré si začala kupovať počas študentských rokov aj vďaka peniazom z brigád. „Zlatnícke náradie sa len tak nedá zohnať v železiarstvach,“ vysvetľuje.  

Okrem toho bolo pre Luciu vždy veľmi dôležité, aby dokázala naberať vedomosti a skúsenosti. „Veľa času som strávila študovaním technológií a spôsobov, ako s nimi pracovať. A o tom to je, aby boli produkty kvalitné, musí sa ísť do hĺbky,“ vraví.

Ak si niekto myslí, že vytvoriť svadobné obrúčky s kresbami je jednoduché, ďalej od pravdy ani nemôže byť. Šperkárka opisuje, že jej pomyselné plátno má najčastejšie rozmer od troch do piatich milimetrov. A každá kresba musí byť jasne viditeľná.  

Obrúčky z červeného zlata. Zásnuby na Kôprovskom štíte vo Vysokých Tatrách. Foto: LB Jewellery

Lucia pracuje prevažne so zlatom v rôznych farbách, občas vytvorí aj obrúčky z platiny. Práve prvý menovaný kov ju dlhodobo fascinuje. Čím? „Svojím vzhľadom a tiež históriou,“ hovorí. A upresňuje: „Keď bolo platidlom alebo v podobe tepaných egyptských masiek, ktoré sa spolu so zlatými predmetmi vkladali do hrobov faraónov.“

Šperkárku tieto nálezy nadchýnajú a priznáva, že občas zablúdi k myšlienkam, ako by asi skúmali jej obrúčky ako objav niekedy v budúcnosti.  

Príbeh odkazov i symbolov

Tým najdôležitejším prvkom, ktorým Lucia ozvláštnila prstene symbolizujúce večnú lásku, je príbeh. Každý jeden má podľa nej veľkú silu, pretože je skrátka iný, nezameniteľný a jedinečný. „Neviem si celkom spomenúť, ktorý by mnou zarezonoval najviac,“ ozrejmuje.

Aj napriek tomu rada pracuje napríklad na obrúčkach, do ktorých gravíruje odkaz od budúcej nevesty pre ženícha a naopak. Ten jej odošle každý zvlášť, a prečítajú si ich až po tom, čo si povedia svoje „áno“ na svadbe.

„Je to moment prekvapenia a emočne veľmi silné. Krásne a osobné,“ hodnotí.  

Šperkárka často pracuje na príbehoch, ktoré sú na obrúčkach vyobrazené rôznymi symbolmi. Každý z nich znamená niečo špecifické. „Mojím cieľom je inšpirovať svadobné páry, aby uvažovali o tom, čo ich spája, ale aj čo majú rozdielne, ako sa dopĺňajú, aké majú sny a plány do budúcnosti,“ vraví.

Rada pracuje so symbolmi, ktoré vyjadrujú profesie či hobby. Obrúčky pripravovala napríklad pre pilota, hokejistu, golfistu, horolezca, hudobníka, policajtov, influencerov i umelcov. „Realizovala som symbol bicykla, Porsche auta alebo Harley motorky,“ menuje príklady.

Obrúčky z bieleho zlata. Láska pod hviezdami. Foto: LB Jewellery

Pokiaľ budúcej neveste a ženíchovi ešte na prsteňoch zostane voľné miesto, Lucia do nich dokáže v budúcnosti opäť vygravírovať ďalšie symboly pri životných míľnikoch, ktoré by si chceli takouto formou zvečniť. Takto ich príbeh pokračuje ďalej.

Reklama

Najväčšou inšpiráciou sú pre ňu svadobné páry a ich odlišné požiadavky na obrúčky. „Pri návrhoch si musím vždy naštudovať problematiku, aby boli čo najlepšie a najvýstižnejšie,“ dodáva. Lucia sa pousmeje, keď konštatuje, že väčšinou za ňou prichádzajú mladé dvojice, od ktorých sa sama mnohému podučí. Dozvedela sa napríklad o novodobom hľadaní pokladov vo forme geocachingu.

Čo sa budúcnosti značky LB Jewellery týka, šperkárka by rada vytvorila aj ponuku pre zahraničné svadobné dvojice. Otvorene dopĺňa, že netuší, čo prinesú ďalšie roky, no momentálne nepremýšľa ani o zamestnancoch. S biznisom jej celý čas pomáha manžel Slavomír. „Radi by sme zostali menší a exkluzívni,“ hovorí. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?