11. novembra 2018

Muži, ktorí kľačia na kolenách, jej zarábajú eurá. Slovenka Martina Udičová, ktorá pochádza z Bardejova, rozbehla v Ríme vlastný biznis. Pod svojou značkou Proposal Planner in Italy v celej krajine organizuje luxusné zásnuby, ktoré šije na mieru pre zahraničných klientov.

Už ako 19-ročná sa presťahovala do Londýna, kde sa chcela zdokonaliť v angličtine. Našla tu však oveľa viac. Zoznámila sa so svojím manželom Alessiom, s ktorým má dnes dve deti. Spolu zakotvili v talianskom hlavnom meste. Martina tu sama riadi vlastnú firmu. Nemá totiž zamestnancov ale spolupracovníkov, medzi ktorými nájdete fotografov, kvetinárov, šoférov aj hudobníkov. V biznise jej obzvlášť záleží na tom, aby bolo všetko dokonalé a kvalitné.

Prvé zásnuby organizovala pre Mexičana

Martina pracovala tri roky ako recepčná v hoteli, ktorí sa nachádzal v centre Ríma. Po ukončení kurzu Travel Designer a dvojročnej spolupráci s agentúrou Wedding Planner sa ale rozhodla, že odštartuje vlastný biznis, a bude plánovať medové týždne pre cudzincov v Taliansku. „Založenie vlastnej firmy bola čistá náhoda. Majiteľ hotela, v ktorom som pracovala, mi neobnovil zmluvu kvôli tomu, že som sa stala matkou dvoch detí. To mi však nepripadalo fér,“ priznáva pre Forbes.sk.

Pracuje v slávnej rakúskej cukrárni. Slovenka vytvorila tortu za 25-tisíc eur

A práve pocit krivdy ju priviedol k vlastnému biznisu. Vyhrnula si rukávy a pustila sa do práce. Jej prvá web stránka bola zameraná na organizáciu medových týždňov, no dodatočne ponúkala i pomoc s organizovaním zásnub. Tu sa začala črtať pravá podstata jej podnikania. Prvým klientom Martiny bol Mexičan, ktorý chcel v Ríme pripraviť zásnuby pre svoju dlhoročnú priateľku. „Po prvej úspešnej práci prišli ďalšie zákazky,“ vysvetľuje Slovenka. Organizovanie zásnub rozbehla naplno, a preto sa rozhodla urobiť aj nový krok.

Reklama
Slovenka (vpravo) sa v zahraničí našla. Založila si firmu, ktorá prináša radosť jej i ďalším ľuďom. Foto: Proposal Planner In Italy

Vo februári 2017 spustila do prevádzky svoju novú webovú stránku Proposal Planner in Italy, ktorá sa tentokrát špecializovala už na organizovanie zásnub. Názov Martina nevybrala náhodne, chcela ním zdôrazniť, že svoje služby môže ponúknuť v celom Taliansku. Inšpiráciu zo začiatku hľadala cez internet u agentúr, ktoré takýto servis ponúkali vo Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických i Austrálii.

Tisícky eur investuje do kongresov

Čo sa investícií týka, tak Slovenka priznáva, že sú nekonečné, no neznamená to, že by platila za všetko, čo jej príde pod ruku. Už v začiatkoch vedela, ktorá stratégia funguje a prináša zisk. Prvé eurá investovala do webovej stránky. „Povedala som si, že toho, kto ma nájde, musím niečím očariť. V dnešnej dobe sa produkty dajú ľahko predať očiam,“ opisuje Martina.

Keď prišla o polovicu tímu, chcela si dať výpoveď. Ako podniká svadobná dizajnérka?

Ďalšou investíciou bol pre ňu svadobný kongres v Thajsku, kde spoznala profesionálov z celého sveta. „Povedala som si, že keď chcem ponúkať kvalitný a luxusný servis, tak sa musím pohybovať medzi ľuďmi na tejto úrovni,“ hovorí pre Forbes.sk. Takýto kongresu ju vtedy stál 5-tisíc eur. A práve podobné akcie označuje Slovenka za finančne najnáročnejšie položky na vedení vlastného biznisu. Ich ceny sa totiž vždy pohybujú od 3-tisíc eur vyššie.

Martina hovorí, že jej klienti majú veľmi často záujem o vlastných huslistov. Foto: Proposal Planner In Italy

Paradoxne sama priznáva, že momentálne pracuje len s cudzincami, ktorí majú záujem o zásnuby v Taliansku. Doposiaľ tak ešte Martina nemala žiadneho talianskeho zákazníka. „Sú to romantici, ale na takéto služby ešte nie sú zvyknutí,“ vysvetľuje. Klienti, ktorí Slovenku vyhľadávajú nemajú vždy jasné požiadavky. Najčastejšie však majú záujem o to, aby vybrala súkromné miesto plné kvetov s pekným výhľadom. A ešte huslistu.

Konkurenčný boj nepozná

Podnikateľka sa však so svojimi klientmi nikdy nestretáva osobne. Plánovanie prebieha cez telefonáty alebo emaily. Prvú vec, ktorú počas komunikácie Slovenka urobí, je, že pošle zákazníkovi dotazník s 15 otázkami. „Vďaka odpovediam sa dozviem viac o dvojici. Dôležitým faktorom je tiež poznať ich rozpočet,“ upresňuje. Keď získa od klienta všetky dôležité informácie, tak začína hľadať miesta, kde by mohla zásnuby zorganizovať. Následne pošle zákazníkovi 4 návrhy, z ktorých si má vybrať jeden. Ten Slovenka prepracuje do detailu. Každé zásnuby totiž „šije priamo na mieru.“ Tie najdrahšie stáli 15-tisíc eur a odohrali sa v panskom sídle, ktoré sa nachádza vo Florencii. Organizovala ich pre Raja a jeho vtedajšiu priateľku Heral.

Podniká v energetike aj s kvetinami. Jej Láskykvet robí nevestám radosť celý rok

V otázke, aké najextrémnejšie zásnuby doposiaľ Martina usporiadala, mala hneď jasno. „Bolo to pred pár týždňami v meste Positano. Zákazníkom bol Ind z Kanady. Jeho prianím bolo vytvoriť scénu z konkrétneho filmu,“ vysvetľuje Slovenka. Prakticky mala zorganizovať 5-minútové rande. Klient mal byť hlavným hercom a jeho milovaná o ničom netušila. V celej scéne sa mali pohybovať i traja čašníci, zmrzlinár, huslista a tanečníci. Najťažšie na tom podľa Martiny bolo, že si nič nemohli vopred vyskúšať, keďže sa mali stretnúť len raz. „Všetko muselo klapnúť na prvýkrát. Našťastie to všetko dobre dopadlo,“ uzatvára. Cena scény vystrihnutej z filmu sa vyšplhala na 7-tisíc eur.

Najdrahšie zásnuby, ktoré Slovenka organizovala, stáli 15-tisíc eur. Klientmi boli Raj a Heral (vľavo) a konali sa v obrovskom sídle (vpravo). Foto: Proposal Planner In Italy

Pre klientov zariaďuje všetko od kvetov, dekorácií, fotografa až po služby huslistov, spevákov, osobného šoféra alebo prenájom luxusnej vily. Momentálne stihne za mesiac usporiadať štvoro zásnub. A má vôbec v Taliansku nejakú konkurenciu? „Iba jednu ženu, ktorá organizuje zásnuby v Benátkach. Ja som jediná, ktorá ich organizuje v celom Taliansku,“ upresňuje pre Forbes.sk. No sama ďalej priznáva, že s konkurenciou vo všeobecnosti problém nemá. Spolupracuje so spomínanou kolegyňou v Taliansku i s ďalšími ľuďmi v zahraničí.

Hlavné foto: Proposal Planner In Italy