31. októbra 2018

Cukráreň K. u K. Hofzuckerbäcker Demel má dlhú históriu a v Rakúsku je známou a stabilnou značkou. V minulosti tu cukrári pripravovali sladké dobroty pre panovníkov. Vyučil sa tu i Eduard Sacher, ktorého tortu dnes poznajú všade vo svete. Ako cake dizajnérka tu pôsobí i Slovenka Dominika Hitková.

Vysoký štandard, kvalita a precízne detaily. Presne tak musí vyzerať jej práca na tortách od Demelu. Táto značka je totiž u našich susedov uctievanou stálicou. Dominika tu pracovala i na tej najdrahšej torte, aká bola kedy v Rakúsku vyrobená.

Okolie jej neverilo, prácu však dostala

Dominika pochádza z Martina nad Žitavou pri Zlatých Moravciach a na strednej škole študovala umelecké cukrárstvo. Odísť žiť do zahraničia vnímala ako akúsi vnútornú potrebu. „Nevedela som, čo ma tam bude čakať, ale mala som pocit, že musím ísť,“ hovorí pre Forbes.sk. Život i prácu si tak po maturite vyskúšala v Taliansku, ale i Grécku. Od roku 2011 však žije v neďalekej Viedni, kde pracuje v slávnej cukrárni K. u K. Hofzuckerbäcker Demel.

Sladký biznis v Petržalke. Cukráreň Lucette preslávili makrónky

Tá funguje v rakúskom hlavnom meste od roku 1786. I napriek tomu, že od roku 2002 vlastní Demel reštauračná a cateringová spoločnosť DO & CO, tak jej majitelia dodržiavajú všetky tradície a predovšetkým vysoký štandard a kvalitu, ktorá túto rakúsku značku sprevádza už celé storočia. Dominika chcela vo svojom živote vyskúšať niečo nové, a tak sa pre ňu výzvou stalo dostať sa do zamestnania práve v tejto cukrárni. Okolie ju ale odhováralo. Ľudia tvrdili, že sa na takúto pracovnú pozíciu dostávajú len Rakúšania, a to tí najlepší z najlepších. Dominike vtedy prehovorila do duše manažérka, podľa ktorej Slovenka jednoducho nemala čo stratiť. A tak tam spolu odoslali jej portfólio.

Dominika Hitková (vľavo) sa dostala do jednej z najlepších cukrární na svete. Foto: archív Dominiky Hitkovej

Ľudia z cukrárne Demel si neskôr Dominiku zavolali na skúšobný deň. Mali pre ňu pripravené presné úlohy, ktoré musela splniť. „Chceli tak zistiť, čo dokážem,“ hovorí. Keď všetko dokončila, ani sama netušila, ako vôbec dopadla. Domov v ten deň odchádzala s informáciou, že sa jej ešte ozvú. Po troch dňoch jej opäť volali a pozvali si ju na ústny pohovor. A opäť musela čakať na to, že jej ešte zavolajú. Posledný telefonát jej však zmenil život, z Demelu od nej totiž chceli vedieť, kedy môže nastúpiť do zamestnania. Túto pracovnú pozíciu teda nezískal Rakúšan, ale šikovná, odhodlaná a zapálená Slovenka.

Drží národný rekord za najdrahšiu tortu

S odstupom času sa Dominika čuduje, ako mohla začiatky v tejto známej rakúskej cukrárni vôbec zvládať. Všetky vtedajšie úlohy boli skutočne dôležité a ona ich brala ako výzvu. „Konečne som mala pocit, že môžem testovať svoje schopnosti a hranice,“ priznáva. Do všetkého sa nebojácne púšťala a úlohy plnila najlepšie, ako vedela. Postupom času získavala vďaka svojej šikovnosti čoraz viac možností a pribúdala jej i zodpovednosť. Úsilie a roky driny sa jej oplatili. Vypracovala sa až na celkový vrchol tohto postu a dnes je z nej cake dizajnérka legendárnej cukrárne Demel.

Na trhu je už dekádu. Lyra chocolate najviac exportuje do Južnej Kórey

Vo výrobe tejto spoločnosti pracuje približne 30 ľudí. Dominika tvorí tím s päticou kolegýň. Jej práca začína momentom, počas ktorého prah cukrárne prekročí zákazník a končí prezentáciou a odovzdaním hotovej torty. Na osobnom stretnutí sa s ľuďmi rozpráva o ich predstavách, pripraví pre nich návrhy a naplánuje celý výrobný proces.

Dominika pracovala i na tejto obrovskej svadobnej torte. Tá vo výsledku stála 25-tisíc eur. Foto: archív Dominiky Hitkovej

Čas, ktorý nad konkrétnou tortou s tímom strávia, je veľmi individuálny. Demel si za hodinu práce na torte totiž účtuje 90 eur. Ak sa teda Dominika dohaduje so zákazníkom na cene, tak musí zistiť, ako náročne a detailne prepracovanú chce tortu vlastne mať. „Ja na torte môžem pracovať aj 40 alebo 50 hodín, prípadne i dve. Záleží na tom, o aký projekt ide,“ približuje cukrárka. Na to, aby bola torta drahá, nemusí byť vôbec veľká. Záleží totiž na detailoch. Najdrahšia torta, ktorú Dominika zatiaľ vytvorila, bola svadobná a jej cena sa vyšplhala na 25-tisíc eur. „Je to taký môj osobný, ale i národný rekord,“ priznáva Slovenka.

Klientmi cukrárne sú staré rakúske rody

Čo sa zákazníkov Demelu týka, tak ich cieľovou skupinou nie sú práve slávne osobnosti. I keď si u nich torty objednávajú i športové hviezdy. Sama Dominika pracovala napríklad na torte pre futbalový klub Bayern Mníchov i pre rozlúčku Buffona s Juventusom Turín. Častými zákazníkmi sú ale staré rakúske rodiny, ktoré majú i vlastné erby. V tamojšej spoločnosti sú veľmi váženou a bohatou vrstvou. Nie sú mediálne známe, no dokážu si objednať skutočne veľké veci. Napríklad vtedy, keď uvádzajú svoju dcéru do spoločnosti. To je pre nich podľa slov cake dizajnérky skutočne veľká udalosť.

Aké má teda Slovenka plány? Prichádza vôbec do úvahy vrátiť sa domov a začať s vlastným biznisom? „V tejto sfére určite nie. Ani na Slovenku, ani v inej krajine,“ hovorí. Spoluprácu ale nevylučuje. Mladým ľuďom však prácu v zahraničí maximálne odporúča. Vďaka nej si totiž otvoria oči a rozšíria si vlastné obzory. Dominika hovorí, že ide o jedinečnú príležitosť a škála skúseností, ktoré tu môžu získať, je naozaj obrovská.

Hlavné foto: archív Dominiky Hitkovej