23. augusta 2018

Slovenská značka Lyra chocolate, ktorá o sebe hovorí, že na Slovensku prichádza s novinkami v oblasti čokolády ako prvá, píše svoj príbeh už od roku 2008. Počas dekády na čokoládovom trhu sa preslávila u nás i vo svete, známa je napríklad aj v ďalekom Singapure. Čo značka chystá a prečo sú jej výrobky na internete drahšie? 

Značka Lyra chocolate získala ocenenie Great Taste, ročne vyskladní viac ako 500 ton čokolády a aktuálne je pre ňu z hľadiska exportu najdominantnejším partnerom Južná Kórea. O tom, čo všetko sa plynutím času v Lyra chocolate zmenilo, nám porozprával spolumajiteľ firmy Karol Stýblo.

Čím je slovenská značka Lyra chocolate dnes?

Lyra má za sebou desaťročnicu, pomaličky teda prichádza do puberty (úsmev). Bola založená ako obchodná firma, ktorá mala dovážať a predávať belgické pralinky. Je to zaujímavé z jedného dôvodu – ako sa totiž zdá, tak je našou úlohou raziť cestu a ukazovať smer. A tak to bolo od začiatku.

Čelili ste nejakým výzvam?

Reklama

Pamätám si, že bolo nemožné slovenským úradom vysvetliť, že chceme predávať pralinky na váhu, ako všade vo svete. Odpoveďou bolo, že sa to nedá, že to legislatíva nikdy nedovolí. No dovolila.

Nasledovala ďalšia výzva, ktorou bola výroba horúcej čokolády zo skutočnej čokolády. Bojovali sme proti pudingom, ktoré boli u nás jedinou možnosťou. A tiež sa podarilo.

Produkty z kategórie Mandala získali ocenenie Great Taste v roku 2014. Boli to prvé slovenské čokolády, ktorým sa to podarilo. Foto: archív Lyra chocolate

Ako sa firma menila postupom jednotlivých rokov?

Prirodzene. S výrobou čokolád prišlo na rad i vzdelávanie klientov práve v oblasti kvality. V roku 2014 sme prišli s orieškovými nátierkami a dražovanými produktmi. Je to tiež jedinečné, lebo vyrábať niečo bez éčok, stabilizátorov a leštidiel bola takmer kacírska myšlienka (úsmev).

Čokoláda z Komárna ocenená „gastronomickým Oscarom“

O rok neskôr prišla BIO certifikácia, sociálny program, alternatívne sladidlá (ide o náhrady rafinovaného cukru – cukor z kokosových kvetov, prírodné sladidlo stévia, trstinový cukor, kokosový cukor a pod., pozn. red.), Bean to Bar výroba (čokoláda vyrobená z troch ingrediencií: kakaovej hmoty, cukru z kokosových kvetov a sušeného mlieka, pozn. red.) ako prvá na Slovensku, i celosvetové ceny za chuť, kvalitu a dizajn.

Čo považujete za najväčší krok vašej značky?

Jedným z najväčších bola certifikácia BRC – food safety (bezpečnosť potravín) certifikát. Šou musí ale pravdaže pokračovať.

Spolumajiteľ spoločnosti Lyra chocolate čokolatier Karol Stýblo. Foto: archív Forbes/Miro Nôta

Na trhu ste už dekádu. Menil sa počas tohto obdobia biznis s čokoládou?

Na túto otázku sa odpovedá ťažko. Začínali sme v období krízy, a tak to neviem porovnať s obdobím blaha pred ňou. V každom prípade sme zvolili biznis, v ktorom je každý náš projekt náročný. Nekopírujeme, neinšpirujeme sa, nevezieme sa na vlne, no túto vlnu vytvárame.

Ste čokoholik? Súrodenci z Košíc prinášajú netradičné pralinky

A z toho vyplýva i moja odpoveď. Prirodzene je jednou časťou dynamika vývoja cien surovín. Keď robíte férový biznis a chcete, aby bol váš produkt udržateľný, tak musíte byť k farmárom a dodávateľom pozorní. A pochopiteľný je i prirodzený rast cien.

A ďalšia časť?

Je ňou konkurencia. Aktuálne si dovolím tvrdiť, že veľmi veľký podiel z konkurenčných firiem vyrástol u nás. Buď ide o zamestnancov, distribútorov, alebo spoločníkov. To je riziko našej otvorenosti.

Získali ste cenu Great Taste. Ovplyvnila značku po finančnej stránke?

Nemyslím si, že Great Taste súťaž má priamy súvis s finančným profitom. Čo priniesla bolo PR. Boli sme prvá slovenská firma, ktorá toto ocenenie získala. Pomohla nám s povedomím značky, a to hlavne na Slovensku.

Značka Lyra sa pri výrobe čokolády snaží používať čo najmenej surovín a čo najviac vlastnej práce. Foto: archív Lyra chocolate

No poznajú vás i vo svete. Ktoré krajiny si už táto slovenská značka podmanila?

Reklama

Čo sa Európy týka, tak naše produkty predávame v Česku, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku, Portugalsku a Francúzsku. Našim veľkým a najťažším projektom bola Južná Kórea. Tá je v súčasnosti z hľadiska exportu tým najdominantnejším partnerom.

Naše výrobky tam predávame v lietadlách Asiana Airlines, Korean Air, Jeju Air, T´way Air, Air Seoul i v  letiskovom obchode JDC duty free. Pre nás i celé Slovensko je to skutočne veľký úspech. Ďalšou krajinou, kde možno kúpiť naše produkty, je Singapur a od septembra tiež USA.

Keď sa pozrieme na vaše pôsobenie na slovenskom trhu, môžeme si všimnúť, že produkty vo vašom eshope sú často drahšie, ako na niektorých miestach, kde sa Lyra chocolate predáva. Je na to nejaký dôvod? 

Veľa sme rozmýšľali nad tým, ako vyriešiť túto dilemu. Pred biznisom s čokoládou Lyra sme aj my prevádzkovali kamenné obchody. Dobre si tak uvedomujeme, čo všetko takáto prevádza obsahuje. Keď odberatelia od nás kupujú tovar, vkladajú do nás dôveru, že im nebudeme podrážať ceny. To by bolo nefér. Zároveň nie sme zástancami zliav.

Rozhodli sme sa, že ponúkneme zákazníkom inú pridanú hodnotu. Tou je jedinečné balenie (ide o exkluzívne zásielkové krabice, pozn. red.) eshopových zásielok na Slovensku a snáď i v nadnárodnom meradle.

Pozrime sa na čísla. Koľko produktov mesačne vyprodukujete a predáte?

Ťažko to takto povedať. Vo všeobecnosti však robíme vyše 120 receptúr. Ročne tak vyskladníme viac ako 500 ton čokolády.

V Lyra chocolate majú viac ako 120 receptúr, no počas svojho fungovania vytvorili veľké množstvo aj takých, ktoré sa na trh nedostali. Foto: archív Lyra chocolate

Čo je na celom procese výroby čokolády finančne najnáročnejšie?

Jedna časť, ktorá je finančne náročná, je sourcing (nákup, pozn. red.). Keďže bôby, ktoré používame, sú veľmi špecifické a náročné na kvalitu, tak je ich cena vyššia ako pri bežných kakaových bôboch. Rovnako je to aj s cukrom. Ten biely dokážeme zohnať za cenu 30 centov za kilogram, no my používame kokosový, ktorý stojí desaťnásobne viac.

Ďalšou vecou je prácnosť a množstvo ručnej práce. Paradoxne najnáročnejšie je však raziť si cestu. Prichádzať s novými myšlienkami a inováciami. Ľuďom, ktorí to nerobia, odpadá snáď 50 % nákladov, lebo majú už vyšliapané chodníčky (úsmev).

Prišli ste i s projektom Lyra Cares. O čo v ňom ide?

Tento projekt vznikol po vzhliadnutí dokumentu Shady Chocolate a spolupráci s organizáciou Človek v ohrození. Cítili sme potrebu robiť Fair trade, ale priamo s dotknutými osobami.

Vymysleli sme Lyra Cares. Je to časť našej práce, ktorej je venované určité fixné percento z nášho obratu. To slúži na niektoré projekty, jedným z nich je podpora gymnastického združenia Arabeska pre deti s Downovým syndrómom. Ďalší projekt prebieha v kolumbijskom meste Necoclí a zahŕňa nákup raňajok pre deti, ktoré chodia do školy.

Slovenská značka dbá na čestnosť i solidaritu. Foto: archív Lyra chocolate

Čo pre značku Lyra chocolate znamená zodpovedné podnikanie?

Je to podľa mňa základ udržateľnosti firmy. Ide o akúsi vyváženosť, rovnováhu v podnikaní. Sú to etické normy, ktorými sa ako firma chceme a snažíme riadiť.

A aké sú základné piliere etického kódexu vašej firmy?

Ide o čestnosť, dôveru, spravodlivosť, solidaritu a sociálne cítenie, zodpovednosť i kvalitné produkty a služby.

Je niečo, čo plánujete s Lyra chocolate ďalej?

Máme rozbehnutých viac ako dosť projektov. Venujeme sa napríklad rozvoju myšlienky a produktov zmrzliny nazvanej ZmrzLyra, plneným produktom, taktiež pokračovaniu a zintenzívneniu výskumnej časti i budovaniu projektu zero waste company.

Hlavná foto: archív Facebook/Lyra chocolate