10. augusta 2017

Značka čokolády Chocomaze, ktorú v roku 2012 založila rodáčka z Komárna, dnes 29-ročná Katalin Papp Vargha, získala nedávno na medzinárodnej súťaži v Londýne Great Taste Awards 2017 ocenenie za svoju organickú čokoládu Peru 65 % z plantáže Alto del Sol s tonkovými bôbami a korením tetrapleura tetraplera, tiež známym ako aridan fruit.

Do súťaže bolo prihlásených viac ako 12-tisíc produktov pričom vyše 500-členná porota produkty hodnotila bez obalov, teda bez akejkoľvek marketingovej podpory.


V hodnotení k čokoláde Alto del Sol s tonkovými bôbami a korením tetrapleura tetraplera porotcovia na Great Taste Awards 2017 napísali, že je “neskutočne ľahká jednoducho na zjedenie”.

Medzinárodný úspech malej výrobne „handmade“ čokolády, ktorá sídli v priestoroch bývalých komárňanských lodeníc, pritom nie je prvý. V roku 2013 získala Chocomaze ocenenie ministra hospodárstva v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ roka, aj cenu Heureky za „výnimočný internetový obchod“. Prvý veľký medzinárodný úspech zaznamenala v roku 2015, keď čokoláda Pinot Noir od Chocomaze získala ocenenie Great Taste Awards a čokoláda Salty’n Sweet cenu International Chocolate Award.

Značku založila a dodnes vedie Katalin Papp Vargha, ktorá pôvodne vyštudovala medzinárodné vzťahy na univerzite v Győri a neskôr magisterské štúdium dokončila na univerzite v Budapešti.

Forbes sa s ňou naposledy stretol v apríli 2014, v čase, keď mala firma menšie priestory a pred sebou obrovské plány. O tri roky neskôr má Katalin Papp Vargha dve deti, trojročnú dcérku a polročného syna, vo firme je stále aktívna a do práce už zapojila aj vlastného otca, ktorý funguje ako obchodný zástupca značky.

Reklama

Priestory výrobne sa rozšírili na zhruba 150 metrov štvorcových a o zákazky nemá Chocomaze núdzu. „Naša značka z roka na rok rastie. Minulý rok sa nám podaril fantasticky, dotiahli sme k realizácii viacero spoluprác, hoci som sa trochu musela vzdať svojej filozofie, že do sietí nejdeme,“ hovorí Katalin Papp Vargha.


Katalin Papp Vargha, Foto: Miro Nôta

Chocomaze pôvodne dodávala čokolády na zákazku priamo klientom alebo do malých špecializovaných obchodíkov so zdravými produktmi. Aktuálne už ich čokolády kúpite napríklad aj na čerpacích staniciach Slovnaft či Shell, v kníhkupectvách Martinus, bratislavskom obchode s potravinami Yeme či niektorých obchodoch siete Moja Samoška. Okrem toho čokolády Chocomaze kúpite aj vo viacerých obchodoch v Prahe.

„Bez podpory stabilných partnerov by šiel rast oveľa pomalšie a takto si dokážeme udržať aj viac stálych kolegov, čo nám uľahčuje prácu. Máme po celý rok koho zásobovať,“ hovorí Katalin Papp Vargha. V zime pracuje v prevádzke sedem ľudí, v tradične slabšej letnej sezóne traja.

Okrem toho, že v Chocomaze si môže klient navrhnúť svoju vlastnú čokoládu s príchuťami podľa vlastného výberu, či namiešať rôzne kombinácie menších čokolád, v e-shope sa nájdete aj množstvo špeciálnych chutí. Napríklad aj „zelenú čokoládu“, čo je vlastne biela čokoláda so zeleným čajom Matcha.

„Momentálne cez leto, keďže je zmrzlinová sezóna, pracujeme na jesenných a zimných novinkách. A chystáme sa opäť na súťaž International Chocolate Awards. Verím, že naše tohtoročné novinky zabodujú aj tam,“ uzatvára Katalin Papp Vargha.