2. januára 2020

Ani tento rok nebude priať sporivým, namieste je rozmýšľať nad tým, ako zainvestovať voľné zdroje. Pozrite si, aké majú v tomto roku vyhliadky tí, ktorí chcú ukladať peniaze v banke, aké majú možnosti investori a ako sa sprísňovanie opatrení Národnej banky Slovenska dotkne úverov na bývanie.

Sporenie

S úrokovými sadzbami na vkladoch – bežných aj termínovaných – blízkymi nule je ťažko presvedčiť sa, aby človek sporil. Navyše, ak si uvedomíme, že inflácia sa vlani dostala k 3 percentám a Národná banka Slovenska  (NBS) ju na aktuálny rok odhaduje na 2,5 percenta.

Je investícia do zlata to pravé orechové?
Ak áno, ako sa dá držať a nakúpiť

Pre sporiteľov to znamená, že ich peniaze reálne strácajú na kúpyschopnosti. Samozrejme, v žiadnom prípade to neznamená, že by sme nemali mať k dispozícii žiadne úspory a že všetko, čo zarobíme, máme minúť.

Tradičné odporúčanie znie, aby mal človek na účte rýchlo dostupnú rezervu aspoň šesť mesačných príjmov. Je to dobrá „prvá pomoc” pre prípady, že sa v domácnosti pokazí nákladnejší spotrebič, človek zostane pre chorobu či úraz dlhšie práceneschopný či náhle stratí prácu.

Investovanie

Čo teda s ušetrenými peniazmi, ktoré nechceme nechať ležať na neproduktívnom účte v banke? „Riešením je zmeniť status sporiteľa na status investora a začať používať investičné produkty,” odporúča finančný sprostredkovateľ Fincentra Petr Hechtberger.

Pre Slovákov je investovanie stále menšinový žáner, no vzťah k nemu sa aj pod vplyvom okolností neprajúcim tradičným vkladom a vkladným knižkám postupne mení.

Najčastejšou „vedomou” formou, ktorú si volia, sú podielové fondy. Majú v nich vložených zhruba 9,5 miliardy eur. Nakoniec, asset manažmenty majú vo svojich skupinách viaceré tunajšie banky a tak klientov radi presmerujú práve tam.

Na výber budú mať aj tento rok z množstva podielových fondov – od nízkovýnosových fondov peňažného trhu, čoraz obľúbenejších realitných či zmiešaných fondov až po dlhopisové či akciové fondy. Záleží od ochoty znášať riziko i dĺžky investičného horizontu.

Pozor na vlastné peniaze. Toto je 6 finančných chýb,
ktorým sa treba oblúkom vyhýbať

Najčastejšou „nevedomou” formou investovania je účasť v druhom pilieri. Mnohí, ktorým odchádza časť sociálnych odvodov na účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) si neuvedomujú, že sú vďaka tomu investormi.

Pritom na účtoch majú 9,3 miliardy eur (k polovici decembra 2019). Mali by to zmeniť. Ak sa nezaujímajú o to, na akom type účtu im DSS peniaze spravuje, pripravujú sa dlhodobo o tisíce eur.

Ak patríte medzi nich, dajte si novoročné predsavzatie: pozrite sa na výpis z DSS a ak máte ešte dlho do dôchodku, no sporíte v konzervatívnom fonde (spravidla s veľmi nízkym výnosom), zmeňte to.

Hoci ako koncom vlaňajška upozornil viceguvernér NBS Ladislav Ódor, „v porovnaní s medzinárodnými benchmarkmi prišli sporitelia približne o 2 až 7 mld. eur (v závislosti od veľkosti akciovej zložky v stanovenom benchmarku).”

Mohli za to z veľkej časti politické zásahy do systému i podpriemerné výkony správcov.

Ekonomická gramotnosť je dôležitá.
Toto by mali vedieť deti aj dospelí

Na tunajšom trhu sa už rozbehli aj ďalšie formy investovania. Sú určené tým, ktorí sú ochotní venovať viac energie správe svojich peňazí. Obrátiť sa môžu na obchodníkov s cennými papiermi, ktorí im sprostredkujú kúpu zvolených aktív, ale aj obchodovať samostatne cez dostupné online platformy, ako sú Interactive Brokers, Lynx či XTB. 

Ďalšou cestou sú takzvaní robo-poradcovia, ktorí urobia časť práce a výberu za investora a investujú do nízkonákladových pasívnych nástrojov, napríklad ETF (exchange traded funds, fondy „zavesené” na vybrané indexy, ktoré sa obchodujú na burze). Takéto riešenia ponúka na Slovensku napríklad Finax, Partners Investments či Across.

Výhodou je nulová daň z výnosov z týchto investícií, ak investor splní ročný časový test. Toto zvýhodnenie sa totiž týka iba tých nástrojov, ktoré sú obchodované na burze. Podielové fondy ho teda nemajú.

Téma financií nie je žiadne tabu.
Toto je 5 tipov, ako hovoriť o peniazoch s rodinou a blízkymi priateľmi

Odhadovanie toho, ako budú v tomto roku napredovať akciové trhy, je vždy veštenie. Väčšina prognóz sa však prikláňa k miernejšiemu rastu, než sme videli v predchádzajúcom roku, kedy sa hlavné akciové indexy dostali na rekordné hodnoty.

Americký index S&P 500 môže podľa priemeru odhadov analytikov stúpnuť o päť percent. Ako sa však budú trhy vyvíjať, bude závisieť od mnohých udalostí, ktoré nás čakajú: od prezidentských volieb v USA po vývoj vo Veľkej Británii či dôsledky možnej eskalácie obchodných vojen medzi USA a viacerými regiónmi sveta, hlavne s Čínou.

Nehnuteľnosti

Ako investičný nástroj sú medzi Slovákmi vôbec najobľúbenejšie. V prieskumoch vychádzajú na prvom mieste medzi nástrojmi, ako zhodnotiť peniaze. Hoci sa rozmáha aj investovanie do realitných fondov a akcií realitných spoločností, primárne ľudia investujú do „tehál”.

Pre menej zarábajúcich ľudí je byt či dom ich hlavná (a občas aj jediná) investícia v živote, ktorá im zabezpečí vlastnú strechu nad hlavou. Vyššie príjmové skupiny vidia širší investičný potenciál.

Stačí sa spýtať bratislavských developerov, ktorí predávajú byty v novostavbách a ktorí evidujú silný záujem o kúpu viacerých bytov jedným záujemcom.

Vďaka čomu je Warren Buffett miliardárom?
6 vecí, ktoré som sa naučil na spoločnom obede

Je za tým úvaha, že byt zarobí na prenájme a v dobe, keď ho majiteľ bude predávať, tiež má priniesť pridanú hodnotu vďaka rozdielu medzi cenou, za ktorý byt kúpil a za ktorú sa ho zbavuje.

Investorov do takýchto „špekulatívnych nákupov” ženú správy o zdražovaní bytov z posledných pár rokov takmer vo všetkých krajoch Slovenska. Podľa NBS bol rast ku koncu tretieho štvrťroka 2019 medziročne viac ako 10-percentný.

Navyše, bytov je stále nedostatok, a to bude ťahať ceny vyššie aj v ďalších rokoch. Sprísňovanie podmienok úverovania však môže rast cien mierne priškrtiť. Ako sa to NBS podarí, sa uvidí.

Do čoho investuje slovenský milionár?
Byty sú istota, mladé talenty už menej

Keďže centrálna banka vidí, že úverovanie je prirýchle, pokúšala sa ho priškrtiť už vlani, no len s obmedzeným účinkom. Tento rok pridáva nové opatrenie, pomer splátok úveru k príjmu sa má znížiť pod 60 percent.

Doteraz napríklad stanovovala, že výška hypotéky mala byť do 80 percent hodnoty nehnuteľnosti, čím obmedzila poskytovanie 100-percentných hypoték.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk