8. septembra 2019

V prípade, že ide o vaše peniaze, mali by ste si dávať veľký pozor. Preto sa dôsledne snažte, aby ste sa v súvislosti s nimi nedopúšťali fatálnych omylov. 

Napríklad nasledujúcich 6 chýb. Viac o tom, čo by ste mali o svojich financiách vedieť a na čo by ste sa mali pri peniazoch sústrediť, nájdete nižšie.

Toto spôsobuje, že prichádzate nielen o peniaze:

1. Nevytvárate si núdzový fond.

Núdzový fond je záchrannou sieťou, ktorú potrebujete, aby ste boli pripravení čeliť akejkoľvek katastrofe.

Ušetrite pestovaním zeleniny či platbami v hotovosti.
Tu je 20 tipov, ako držať rozpočet na uzde

Mali by ste si teda našetriť peniaze, ktorými by ste dokázali pokryť potrebné výdavky na 6 až 9 mesiacov (ak to ide, tak možno i dlhšie) v prípade, že neočakávane prídete o prácu, ochoriete alebo sa vám do cesty postavia iné nepredvídané situácie.

2. Meškáte s platbou.

Každý mesiac by mali byť vaším cieľom včasné platby. V opačnom prípade by ste mohli čeliť rôznym problémom. Ak sa chcete vyhnúť podobnej situácii, tak si napríklad zriaďte na účte trvalé príkazy. Tie ušetria váš čas, peniaze i prípadnú frustráciu.

3. Nezaplatili ste.

Ani omylom nevynechajte žiadnu platbu. Či už ide o študentskú, alebo osobnú pôžičku, kreditnú kartu, úver na auto či hypotéku, uvedomte si, že máte zmluvný záväzok splatiť svoje dlhy. Pri vynechaní platby nastanú problémy. Radšej sa im vyhnite.

4. Nesplácate dlhy.

Nechcete sa dostať do bodu, v ktorom nebudete splácať svoje dlhy. Predtým ako si peniaze požičiate, sa detailne pozrite na úrokovú sadzbu, mesačné splátky i podmienky pôžičky. Ak si myslíte, že konkrétny obnos peňazí mesačne nedokážete splácať, tak si radšej nepožičiavajte.

5. Chcete si kúpiť dom, ktorý si nemôžete dovoliť.

Dom je miesto na vytváranie spomienok. Nemyslite však na svoj dom ako na majetok, ktorý sa postupom času zhodnotí. Možno sa to stane a možno nie.

Chcete ušetriť? Pomôcť vám môže minimalizmus a týchto 7 tipov

Ak nájdete svoj vysnívaný dom, tak sa uistite, že si môžete dovoliť splácať hypotéku. Oddeľte krásu nehnuteľnosti od nákladov. Sú to totiž dve rozdielne veci. Jednu z nich si budete užívať, kým za tú druhú budete musieť zaplatiť.

6. Nevyplatili ste dlh na kreditnej karte.

Kreditné karty môžu byť skvelými finančnými nástrojmi. Ak však máte kreditnú kartu, tak jej úroková sadzba sa môže pohybovať na úrovni 10 až 20 %, prípadne ešte vyššie. Jednou z možností je vyplatenie dlhu na kreditnej karte osobnou pôžičkou. Ide o úver, ktorý sa zvyčajne spláca od 3 do 7 rokov. No práve pri pôžičke môžete získať nižšiu úrokovú sadzbu, a teda môže byť dobrým krokom, ako ušetriť peniaze.

Prispievateľ Zack Friedman píše pre Forbes.com o osobných financiách a leadershipe. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk