30. apríla 2019

Ak sa rozhodnete v živote čo-to ušetriť, tak to celkom určite nebude na škodu. Možno sa vám dokonca podarí skôr splatiť dlhy alebo si splniť nejaký veľký sen. Začať môžete tým, že si poriadne prejdete svoje bežné náklady.

Pokiaľ sa vám zdá, že ich už nedokážete viac zoškrtať, tak sa mýlite. Niekedy stačí podniknúť len malé zmeny pri nakupovaní alebo cestovaní. Keď sa o tom chcete dozvedieť viac, tak nech sa páči, tu je druhá časť tipov, ako ušetriť:

1. Kúpte si fľašu na vodu, nekupujte si fľaškovú vodu.

Prečo by ste platili za niečo, čo vám doma z vodovodnej batérie tečie takmer zadarmo?

2. Nakupujte veci z regálov, ktoré máte vyššie, alebo nižšie ako úroveň očí.

Tie najdrahšie veci sa totiž nachádzajú na policiach, ktoré máte priamo pred očami. Pozrite sa teda vyššie a nižšie, či nenájdete lepšie ponuky.

3. Vypestujte si zeleninu a chovajte sliepky, aby ste získali vlastné vajcia.

Investujte radšej svoj čas než peniaze. Vajcia získate chovom sliepok a vypestovať si môžete cuketu, mrkvu, šaláty, paradajky a ďalšiu zeleninu. Vďaka tomu ušetríte na potravinách.

4. Cvičte zadarmo alebo lacnejšie.

Vykašlite sa na členstvo v posilňovni. Behajte, prechádzajte sa, hrajte tenis s kamarátmi, choďte si zaplávať alebo využite fitness DVD.

Zamestnávatelia v Bratislave to už zistili.
Práca na značke im dokáže ušetriť mzdové náklady

Udržať sa vo forme má tiež ďalšiu výhodu. Ak je vaše telo zdravé, tak nemáte výdavky za lieky.

5. Plaťte v hotovosti.

Štúdie preukázali, že ak platíme v hotovosti a nie debetnou, či kreditnou kartou, tak míňame menej peňazí. Pokiaľ sa teda pokúšate znížiť svoje výdavky, tak so sebou noste hotovosť. Oveľa viac si tak premyslíte každé euro, ktoré budete chcieť minúť.

6. Zrušte emailové ponuky a upozornenia na zľavy.

Ak neustále dostávate nejaké ponuky na výpredaje či zľavy, tak vás to láka nakupovať. Namiesto toho tieto emaily a odber elektronických letákov zrušte.

7. Nakupujte mimo sezóny počas obdobia zliav.

Veci nakupujte mimo sezóny, keď sú zaradené do obrovských výpredajov. Napríklad taký gril si môžete kúpiť v januári. Pokiaľ máte deti, tak využite akcie na rôzne pomôcky, ktoré obchody ponúkajú pred začiatkom školského roka.

8. Varte tak často, ako len môžete.

Pokiaľ zistíte, že všetka vaša spoločenská aktivita je obmedzená na reštaurácie, tak navrhnite priateľom, aby ste sa radšej stretli u vás doma, a nech každý človek prinesie nejaké jedlo.

Chcete ušetriť? Pomôcť vám môže minimalizmus a týchto 7 tipov

Prípadne vyhľadajte iné spoločenské aktivity, ktoré sa nespájajú s jedlom. Takto vás večer bude stáť namiesto 50 eur len 5.

9. Zbaľte si obed.

Kým sa vám obedy v reťazcoch rýchleho občerstvenia môžu zdať lacné, tak i tu ceny za stravu stúpajú. Radšej si na večeru pripravte viac jedla, aby ste si jeho zvyšky mohli zabaliť na druhý deň do práce.

10. V prípade, že sa chystáte do reštaurácie, tak si to vopred naplánujte.

Ak narazíte na kvalitnú reštauráciu, tak sa rozhodnite, aký máte finančný limit, a skontrolujte si jej online ponuku. Vďaka tomu sa môžete vopred rozhodnúť, aké jedlo by najlepšie vyhovovalo vášmu rozpočtu. Taktiež si prerátajte, či môžete siahnuť po nápojoch, dezertoch aj predjedlách.

11. Neobjednávajte si nápoje (prípadne si prineste vlastné).

Alkohol a nápoje obyčajne prinášajú reštauráciám tie najväčšie zisky. Na oslavu si tak nájdite dobrú reštauráciu, ktorá podporuje politiku – prineste si vlastné nápoje. Prípadne si pitie užite v pohodlí svojho domova, kde vás fľaša vína vyjde asi toľko, koľko by vás v podniku vyšiel jeden pohár.

12. Pripravujte si vlastnú kávu.

Ušetríte približne 2 eurá, a na prípravu kávy doma miniete len päť minút svojho času.

13. Skúste nakupovať v second handoch. Fyzicky i online.

Prehrabávať sa v regáloch je síce poriadna drina, no môže sa vám to skutočne vyplatiť. Skúste nájsť a online obchody, v ktorých sa dá nakúpiť oblečenie z druhej ruky.

14. Vymeňte si oblečenie s priateľmi.

Namiesto toho, aby ste si kúpili nové oblečenie, alebo zašli do second handu, tak usporiadajte doma vlastnú akciu. Pozvite priateľov a požiadajte ich, aby so sebou priniesli stále nositeľné odevy, ktoré už nepotrebujú, a navzájom si ich medzi sebou povymieňajte.

15. Nekupujte veci, ktoré sa dajú vyčistiť len v čistiarni.

Vzhľadom na to, že pokladničné bločky z čistiarne majú tendenciu rýchlo sa množiť, tak v prvom rade skúste kupovať také veci, ktoré do čistiarne vôbec nemusíte nosiť.

16. Urobte si manikúru sami alebo si nafarbite vlasy.

V prípade, že sa do týchto činností chcete pustiť, tak si na internete vyhľadajte návody vo forme videí. Málo ich veru nie je.

17. Namiesto míňania financií na dámske hygienické potreby si kúpte menštruačný kalíšok.

Aj napriek počiatočným nákladom majú tieto silikónové menštruačné kalíšky devízu. Vydržia totiž celé roky. V porovnaní s mesačnými nákladmi na potreby na intímnu hygienu ušetríte.

18. Zrušte káblovú alebo satelitnú televíziu.

Pokiaľ mesačne míňate množstvo peňazí na to, aby ste sledovali len pár televíznych kanálov, tak si radšej zaplaťte online službu, ktorá dokáže vyhovieť vašim potrebám. Zistite, či by vás zaujala napríklad ponuka médií ako Netflix, Amazon Prime Video, Hulu či PlayStation Vue.

19. Navštevujte knižnicu.

Zabavte sa za lacno v miestnej knižnici. Na takýchto miestach sa za cenu knižničného preukazu môžete dostať k mnohým časopisom, knihám, ale i filmom.

20. Cestujte mimo sezóny.

Pokiaľ sa rozhodnete vycestovať v čase, keď sú ostatní ľudia v práci, tak zaplatíte menej peňazí za let, hotel i ďalšie aktivity. Do sveta sa tak môžete vybrať napríklad v máji, tesne pred začiatkom letnej sezóny, alebo v septembri, tesne po jej konci. A to si ešte stále užijete príjemné počasie.

Hlavné foto: Pexels/Bruce Mars

Prispievateľka Laura Shin píše pre Forbes.com o osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk