15. februára 2019

Na prvý pohľad má minimalistický životný štýl skutočne jednoduchý cieľ: „Vlastniť menej vecí.“ No ak sa na to pozriete lepšie, tak ide o čosi väčšie. Cieľom minimalizmu totiž je, aby ste prehodnotili svoje snahy, zvyky i motiváciu.

V našej rodine sme sa s týmto životným štýlom stretli po prvýkrát pred 8 rokmi. Ihneď sme z každej miestnosti v našom dome odstránili všetky nepotrebné veci. Dnes vlastníme len tretinu zo všetkého, čo sme mali predtým. Vďaka tomu máme viac času, energie a menej stresu či rozptýlenia. Okrem toho to so sebou prináša i mnoho finančných výhod. A presne v tomto duchu budeme pokračovať ďalej.

Preto vám prinášam 7 spôsobov, vďaka ktorým s minimalistickým životným štýlom ušetríte:

1. Predajte nepotrebné veci.

Ľudia z L.A. Times nedávno vydali článok, v ktorom stálo, že v priemernom americkom dome objavíte až 300-tisíc vecí. To je teda poriadna kopa neporiadku, ale i množstvo peňazí, ktoré sa len tak povaľujú v domácnosti. A je ich oveľa viac, než by ste si vôbec pomysleli.

2. Kupujte menej vecí.

Ľudia, ktorí sa rozhodli pre minimalistický životný štýl, bežne minú v obchodoch menej ako ostatní spotrebitelia. To vás zrejme neprekvapuje.

Reklama

5 dobrých rád, ako ušetriť. Je načase prejsť si účty

No určite vás zarazí, ako ľahko niektorí ľudia túto zmenu prijmú. Len čo človek zažije tú slobodu, ktorú so sebou prináša vlastnenie menšieho množstva vecí, tak ho stále viac priťahuje takýto druh života. A v tom bode sa začne vyslobodzovať zo zovretia konzumu.

3. Uchovávajte si menej vecí.

Príliš často, keď si nejakú vec kúpite, tak sa pozeráte len na cenovku. No vaše nákupy stoja oveľa viac. Vyžadujú si energiu a sústredenie. A keďže sa všetko časom vytratí, pokazí alebo vyjde z módy, tak si mnoho z vášho existujúceho majetku vyžaduje dodatočné finančné investície. To jasne vidieť na veľkých položkách, akými sú dom, auto alebo spotrebiče. Malé opravy a náklady na údržbu však majú tendenciu sa navyšovať.

4. Zamerajte sa na menšie nehnuteľnosti.

Rozlohou veľké nehnuteľnosti, ktoré ľudia stavajú, kupujú alebo prenajímajú, aby v nich mohli skladovať stále väčšie množstvo vecí, sú ozaj neuveriteľné. Za posledných 50 rokov sa veľkosť domov strojnásobila a niektorí ľudia si dokonca prenajímajú i sklady.

Sporenie 2019: Ešte nie je neskoro.
Tu sú rady, čo v novom roku môžete vyskúšať

Tí ďalší, ktorí sa rozhodnú pre minimalistický životný štýl, v tomto smere ušetria. Veď si sami predstavte, aký vplyv by to malo na vaše financie, ak by ste žili v menšom dome.

5. Zlepšite si emocionálne a fyzické zdravie.

Každá nová vec, ktorú pridáte k svojmu ostatnému majetku, prináša do vášho života viac úzkosti. V poslednom čase novinári z New York Times často odkazujú na to, že súčasná generácia je tou najvystresovanejšou a najvyčerpanejšou generáciou všetkých čias. Túto skutočnosť možno dať za vinu i tomu, že jednoducho vlastníme viac majetku, než akákoľvek iná generácia v histórii. Minimalizmus vám prinesie do života viac emocionálneho zdravia. A to emocionálne zase úzko súvisí s fyzickým. Obe tieto veci sú však tými najlepšími investíciami, ktoré môžete urobiť.

6. Pri utrácaní zvýšte pozornosť.

Minimalizmus vám do všetkých oblastí života vnesie zámer. Začína sa to tým, že musíte prehodnotiť svoj majetok. Respektíve, že sa musíte sústrediť na to, prečo vlastníte to, čo vlastníte. Často však platí, že „nechať si len to najlepšie“ sa rozšíri aj do ďalších oblastí vášho života: plánov, vzťahov i zvykov. A pokiaľ začnete uplatňovať tieto zdravšie návyky, tak sa premietnu i do vašich výdavkov.

7. Nájdite si čas na vedľajšie príjmy.

Jednou z najväčších výhod minimalizmu je množstvo času, ktoré sa vám vráti do života. Keď musíte menej upratovať, organizovať, udržiavať a opravovať, tak máte viac času na ďalšie aktivity. Nech už tvrdo pracujete na znížení dlhov, sporíte, alebo chcete odísť skôr do dôchodku, tak práve minimalistický životný štýl vám umožní nájsť si čas napríklad na dodatočný príjem. Teda pokiaľ sa tak sami rozhodnete.

Maya Angelou raz povedala: „Potrebujeme toho oveľa menej, než si vlastne myslíme, že potrebujeme.“ Táto pravda je samotným jadrom minimalizmu. A ak si to uvedomíte, tak môžete aj ušetriť.

Prispievateľ Joshua Becker píše pre Forbes.com rady, vďaka ktorým môžu ľudia utrácať menej peňazí a viac žiť.