30. októbra 2019

Už ste o jeho špeciálnych vlastnostiach určite počuli, ale pokúsil som sa ich pre vás zhrnúť tak trochu po novom. Tak teda: vďaka čomu je Warren Buffett už desaťročia multimiliardárom?

Je 12 hodín a 35 minút a ja v meste Omaha v štáte Nebraska obedujem s Warrenom Buffettom. To je prvá veta mojej novej knihy The Lemonade Life. Obedovali sme v jednej z Buffettových obľúbených reštaurácií Piccolo´s, kde už jedol aj s Billom Gatesom. Buffett ma hostil spolu s mojimi spolužiakmi z Wharton Business School a láskavo nás pozval aj do centrály jeho investičnej firmy Berkshire Hathaway.

Aké nevídané veci sme sa od neho dozvedeli? Jeho názory na stav ekonomiky, investovanie či bridž s Billom Gatesom? Aj tie, ale čím viac som počúval, tým viac som rozmýšľal, či tá skutočná „múdrosť“ nemala viac spoločné s tým, že žije život plný svojich cieľov, na vlastný spôsob, a s vecami, ktoré si užíva – napríklad malinovkou so zmrzlinou. A menej s biznisom ako takým.

Desať slávnych investičných výrokov Warrena Buffetta

Tu sú veci, ktoré som sa naučil na obede s Warrenom Buffettom:

1. Warren Buffett hovorí, že je nesmierne vďačný.

Buffett je vďačný za všetko vo svojom živote. Je vďačný za to, že je nažive. Je vďačný za svoje podnikanie. Za svoju rodinu. Za charitu, ktorej sa venuje. Hlboko zakorenená vďačnosť poháňa jeho srdečného ducha.

Zhrnutie: Keď aj líder prejavuje vďačnosť, je to zážitok, ktorý vás dokáže uzemniť.

2. Warren Buffett vidí veci pozitívne.

Warren Buffett je skutočne šťastný človek. Verí vo svoje podnikanie. Verí vo firmy, do ktorých investuje. Verí v to, že dlhodobý pohľad je dôležitý. Neinvestuje proti niečomu, investuje za niečo.

Zhrnutie: Otvorená myseľ prináša viac príležitostí.

3. Warren Buffett ide do rizika.

Warren Buffett ide do rizika, nie však do takého, aké si asi predstavíte. O miliardároch si zvykneme myslieť, že sú to priekopníci, ktorí investujú velikánske sumy a nemajú problém „riskovať všetko“, aby dosiahli vysokú návratnosť.

Narábajte s peniazmi ako Gates a Buffett.
Stačí vám osvojiť si týchto 6 zvykov

Buffett sa však púšťa do iných typov rizík, konkrétne kalkulovaných rizík. Ako investor riadiaci sa stratégiou hodnotového investovania používa niektoré princípy, ktoré sprevádzajú jeho investičné rozhodnutia a riadia prístup k riziku.

Zhrnutie: Ak máte ucelené princípy, viete, ako analyzovať riziko.

4. Warren Buffett robí po svojom.

Už ste to počuli: Warren Buffett je dobrý v tom, že je Warren Buffett. Nesnaží sa na nikoho zapôsobiť ani žiť život, ktorý patrí niekomu inému.

Investor Warren Buffett pije Coca-Colu.
(Aj) Warren Buffett pije (cherry) Colu. FOTO: SITA/AP

Na obede nemal asistentov. Ani ochranku, ani šoférov. Šoféroval sám. Warren Buffett nepracuje na Wall Street. Žije v tom istom dome v Omahe, ktorý kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov. Neraňajkuje kaviár so Champagne. Skôr cheeseburgre a tú malinovku so zmrzlinou.

Sumár: S nezávislosťou prichádza určitá sloboda.

5. Warren Buffett vie, v čom je dobrý.

Príliš veľa ľudí si vyberie zamestnanie, ktoré je dobre zaplatené. Príliš často si vyberú prácu, ktorá je prestížna alebo si ju vyberajú ich spolužiaci. Predstavte si, že by si každý vybral tú prácu, v ktorej dokáže excelovať.

Warren Buffett je skutočne dobrý v tom, ako byť investorom. Investuje do firiem, ktorým rozumie. Vyhýba sa firmám, v ktorých sa nevyzná. Určite sa nenaháňa s investormi, ktorí idú za aktuálnymi trendmi.

Sumár: Život je efektívnejší, ak viete, kto naozaj ste.

6. Warren Buffett pracuje ako kôň.

Je ľahké pomýliť si Warrena Buffetta s nejakým estrádnym koňom. Často je v televízii. Fotia ho vo fastfoodovom reťazci Dairy Queen. Usporadúva svoj slávny výročný míting.

Výročné stretnutie Berkshire Hathaway v roku 2013 spestrili hviezdy tímu NBA Detroit Lions Ndamukong Suh a slávnych Harlem Globetrotters Chris „Handles“ Franklin. FOTO: SITA/AP
Výročné stretnutie Berkshire Hathaway v roku 2013 spestrili hviezdy tímu NBA Detroit Lions Ndamukong Suh a slávnych Harlem Globetrotters Chris „Handles“ Franklin. FOTO: SITA/AP

Ale buďte si istí: Tento miliardár nie je estrádny kôň. Pracuje ako kôň, ale ten, ktorý je na robotu. Rozumie detailom, robí analýzu a svoje podnikanie pozná dokonale. Vie vám povedať rovnako veľa o svojej prvej investícii ako aj o poslednej.

Sumár: Skratky k statusu velikána neexistujú. Tvrdej robote sa nevyhnete.

Zack Friedman píše na Forbes.com o leadershipe a osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk