30. októbra 2019

Slovenskí a českí dolároví milionári stále väčšinou veria investíciám do pozemkov a nehnuteľností. Od startupov ich odrádza možná kríza, radšej sa spoľahnú na zlato. 

Ako vyzerá človek z hornej desaťtisícky? Má v priemere 50 rokov, je to muž a pravdepodobne vlastní firmu a podniká. Isté percento bohatých je aj vo funkcii člena dozornej rady či predstavenstva, iní sú naopak už na dôchodku. Avšak väčšina dolárových milionárov na Slovensku investuje svoje peniaze dlhodobo a pravidelne. 

Profil slovenského milionára. Je o 10 rokov mladší ako svetový

Takáto približná definícia vyšla z každoročného prieskumu J&T Banky Wealth Report 2019. Oproti predchádzajúcim rokom sa však začali medzi ľuďmi, ktorí majú disponibilný majetok na úrovni jedného milióna dolárov, objavovať aj mladší muži – pravdepodobne úspešní startupisti, a taktiež viac žien. Kým v minulom roku ich bolo medzi milionármi len deväť percent, dnes už je to 12 percent. 

 Slovenky si zarobili samy

„Už môžeme povedať, že sa pomaly blížime k svetovému priemeru, ktorý je na úrovni 16 – 18 percent,“ povedala počas prezentácie prieskumu riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková. Podľa jej slov je tento nízky podiel daný tým, že ženy neboli v minulosti až tak podnikateľsky aktívne a nedostávali toľko príležitostí. No na druhej strane, kým celosvetový trend je, že ženy bohatnú vďaka dedeniu, u nás, keďže ide o prvú generáciu milionárov, si peniaze zarobia samy. Odhady okrem iného hovoria aj to, že počas nasledujúcich dekád by sa počet milionárok mohol rapídnejšie zvýšiť. 

Reklama

Čo je teda zdrojom bohatstva slovenských milionárov? Nehnuteľnosti, pozemky, alternatívne investície a akcie. Najzaujímavejšie zhodnotenie očakávajú z investície do rezidenčných nehnuteľností a pozemkov. Spôsobené je to tým, že stavebných pozemkov, na ktorých by mohli stáť nové nehnuteľnosti, je dlhodobo už veľmi málo, najmä čo sa týka okolia veľkých miest. A aj tie voľné investori rýchlo skupujú,“ vysvetľuje ďalej Macaláková.

Idú skôr na istotu

Avšak spomaľovanie ekonomiky a horšie vyhliadky do budúcnosti prinútili aj našich milionárov prehodnocovať svoje investície. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako polovica z nich si myslí, že kríza nastane do dvoch rokov. Aj preto začali v poslednom období upúšťať od investovania do startupov a viac veria zlatu.

Do čoho investujú bohatí Slováci:
Na muške majú umenie, hodinky aj vzácne mince

Dôveru v žltý kov má dvakrát toľko bohatých ako v minulom roku. Čo sa však týka nalievania peňazí do začínajúcich podnikov, verí im len 17 percent milionárov. V minulom roku to bola štvrtina. 

Motívy rozširovania svojho majetku a pravidelného investovania však zostávajú rovnaké – zaistenie štandardu aj do budúcnosti pre seba a okruh ľudí vo svojom okolí. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk