25. augusta 2021

Slovenskí barmani patria k svetovej špičke. Slovenské bary však boli doteraz pre svet akoby neviditeľné. Napríklad v knihe Where Bartenders Drink, ktorá v roku 2017 globálne zmapovala zaujímavé podniky, bolo Slovensko doslova bielou mapou bez jediného bodu záujmu. Teraz sa však hneď tri slovenské bary objavili v zozname 50 Best Discovery, ktorý upozorňuje na zaujímavé bary a je spojený s najprestížnejším rebríčkom v gastro svete.

Keď do vyhľadávača zoznamu 50 Best Discovery napíšete heslo Slovakia, objavia sa vám tri tipy – dva sú na bratislavské podniky Antique American Bar a Mirror Cocktail Bar a tretím do partie je tip na nitriansky bar Záhir.

Neznamená to, že by patrili k 50 najlepším na svete, no zoznam nazvaný 50 Best Discovery zostavuje rovnaká spoločnosť, ktorá stojí aj za najprestížnejším barovým rebríčkom The World’s 50 Best Bars.

Ľuboš Rácz za barom vo svojom druhom domove – v Záhire. Foto: Michal Hudec

Britská mediálna spoločnosť William Reed Business Media začala od roku 2002 prostredníctvom svojho magazínu Restaurant uverejňovať rebríček 50 najlepších reštaurácií sveta, ktorý sa rýchlo stal najznámejším zoznamom top gastro podnikov.

Najzaujímavejšie bary sveta

Od roku 2009 začali Briti hodnotiť aj najlepšie bary. A vo viacerých z najlepších pracovali aj slovenskí barmani. Erik Lorincz sa ako šéfbarman londýnskeho American baru dostal v roku 2017 až na úplný vrchol rebríčka.

Reklama

V roku 2019 pribudol k hodnoteniu 50 najlepších barov aj nový zoznam stoviek zaujímavých barov po celom svete. „Podniky, ktoré sa dostanú na tento zoznam, získali hlasy od expertov, ktorí stoja za hlavným rebríčkom najlepších 50 barov sveta. Nachádza sa tu teda rozšírený zoznam barov, ktorý vyberá porota zložená z viac ako tisíc expertov. Bary sa sami do databázy nemôžu prihlasovať, dostanú sa do nej, len keď získajú výrazný počet hlasov od expertov,“ píšu organizátori.

Slováci medzi svetovou špičkou

Jedným zo slovenských zástupcov v tomto zozname je Mirror Cocktail bar, ktorý sa nachádza v bratislavskom hoteli Carlton. Jeho šéfbarman Peter Marcina už pri otvorení baru v roku 2019 pre Forbes povedal, že bar má ambíciu dostať sa do hlavného rebríčka 50 Best Bars.

„Vstúpte do útočiska ukrytom medzi tmavým drevom a zamatom. Je to štýlový a moderný kokteil bar, ktorý skladá poklonu prírode,“ píšu o podniku porotcovia.

Za nitrianskym Záhirom stojí ostrieľaný barman Ľuboš Rácz s viac ako 30-ročnými skúsenosťami v odbore. Slovenskú barovú scénu dlhodobo ovplyvňuje aj cez svoj blog Barkultur.

„Na úrovni a sofistikovaný v každom smere, nadčasovosť Záhiru stelesňujú impozantné hodiny, pod ktorými barmani pripravujú prvotriedne kokteily a výberovú kávu,“ napísali o Záhire v 50 Best Discovery. 

Šéfbarman Mirror Baru Peter Marcina. Foto: Mirror Bar

Odporúčanie sa ušlo aj bratislavskému Antique American Baru, za ktorým stojí aj barman Erik Lorincz.  „Tento miniatúrny kokteil bar pôsobí dojmom, že svojich hostí víta už dlhé desaťročia a nie len pár rokov. Niektoré veci nikdy nevyjdú z módy – nóbl, ale príjemné bary, bezchybná obsluha, klasické kokteily, elegantné lustre… A Antique American Bar to všetko má,“ hodnotia experti.

Hlavný rebríček príde čoskoro

Lorincz má zastúpenie aj v hlavnom rebríčku 50 Best Bars, jeho londýnsky bar Kwãnt je v zozname z roku 2020 šiesty najlepší na svete. Či sa nejaký slovenský bar dostane aj do hlavného rebríčka, sa verejnosť dozvie už 7. decembra tohto roku, keď William Reed Business Media zverejní zoznam najlepších barov za rok 2021. Zatiaľ by mohlo stačiť, že Slovensko už nie je na barovej mape sveta nepopísaným územím.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?