8. júna 2021

Vo svetom finále najprestížnejšej barmanskej súťaže na svete World Class Competition sa predstaví aj Slovák Peter Marcina z bratislavského Mirror baru. Pre súťaž si vymyslel projekt ekologickej záhrady v centre Bratislavy, ktorá by mala pomôcť s redukovaním odpadu, zaujímavým spôsobom chce recyklovať rozbité sklo. 

„Gastro komunita zažila jedno z najhorších období v histórii, preto je projekt venovaný práve nej,“ rozhovorí sa Marcina, ktorý sa koncom apríla už po druhý raz stal víťazom slovenského kola súťaže World Class, a teda bude opäť reprezentovať Slovensko v svetovom finále. To sa tento rok uskutoční prvý raz virtuálne, v termíne od 4. do 8. júla budú o titul najlepšieho barmana sveta súťažiť finalisti z viac ako 55 krajín.

Barman Peter Marcina. Foto: archív Petra Marcinu

V rámci finálového kola majú barmani plniť rôzne úlohy a výzvy. Marcina preto navrhol komunitný projekt Ketel One Hydrophonic Garden, v rámci ktorého by chcel v centre Bratislavy vybudovať komunitnú záhradu s malým barom.

Miesto pre bylinky

„Barmanom sa často stáva, že im prebytočné bylinky zhnijú alebo naopak, minú sa počas večera a nevedia ich narýchlo doplniť. Preto som vymyslel spoločné miesto, v ktorom vieme pestovať, ale aj sa stretávať a navzájom inšpirovať,“ hovorí Marcina.

Záhrada s barom by mala byť zameraná prioritne na komunitu barmanov, no malý bar uvíta aj verejnosť. Práve z utŕžených peňazí za take-away drinky podávané v recyklovaných plechovkách sa má platiť prevádzka komunitného projektu.

Reklama

O záhradku by sa mali starať ľudia z komunity pestovateľov Dream Farm. Nachádzať sa bude priamo v centre s 24/7 dostupnosťou, aby si barmani mohli aj počas nočnej prevázdzky doplniť bylinky.

Rozbité sklo

Súčasťou projektu bude aj spolupráca so známym sklárskym dizajnérom Patrikom Illom, ktorému budú barmani odovzdávať rozbité fľaše a poháre, čo je v baroch veľmi častý odpad. Dizajnér z nich vyrobí recyklované poháriky, ktoré sa opäť môžu používať v prevádzkach.

Aby sa projekt realizoval, je potrebné aby sa dostal medzi najlepšie na nadchádzajúcej svetovej súťaži. World Class Competition bude prezentovať projekt pred celým svetom, no veľkú časť hodnotenia budú tvoriť aj lajky pre #ketelonecontestslovakia. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?