18. júna 2021

Portugalská futbalová hviezda Cristiano Ronaldo na tlačovej besede odsunul bokom dve fľašky Coca Coly a do kamery povedal, že má radšej vodu. Jedným šmahom tak znížil cenu akcií výrobcu svetového nealko nápoja o 4 miliardy dolárov.

Šokujúce? Alebo v dnešnej dobe sociálnych médií a okamžitých reakcií nič neobvyklé? Vybrali sme niekoľko ďalších prípadov, keď na zamávanie s miliardami stačilo gesto či tweet. 

Christiano Ronaldo – Coca Cola  

Vlani v lete sa stal Cristiano Ronaldo prvým futbalistom a len tretím športovcom histórie, ktorému sa počas aktívnej kariéry podarilo presiahnuť v súhrne kariérnych príjmov jednu miliardu amerických dolárov.

„Je jedným z najlepších hráčov najpopulárnejšieho športu na svetev ére, keď do futbalu tečie viac peňazí ako kedykoľvek predtým. On je ako filmový trhák,“ povedal o ňom Nick Harris z platformy Sporting Intelligence.

Keď k tomu pripočítame fakt, že začiatkom minulého roka sa stal aj prvým na svete s počtom 200 miliónov sledovateľov na Instagrame (v súčasnosti ich má 299 miliónov), niet sa čo čudovať, že jeho odmietavé gesto spôsobilo Coca Cole 1,6-percentý pokles trhovej hodnoty.

Reklama

Niektoré médiá priniesli aj dohru celej udalosti – vytiahli z archívu starú reklamu na Coca Colu, v ktorej vystupuje… mladý Ronaldo. 

Kylie Jenner – Snapchat

V roku 2019 označil Forbes vtedy 21-ročnú hviezdu reality šou o Kardashianovcoch za najmladšiu self-made miliardárku. Neskôr jej majetok korigoval pod túto magickú hranicu, a to aj napriek predaju jej kozmetickej značky Kylie Cosmetics firme Coty.

Posledný odhad Jennerovej majetku z konca minulého roka hovorí o 700 miliónoch dolárov. Napriek tomu ostáva na čele rebríčka najlepšie zarábajúcich celebrít.

O jej vplyve sa v roku 2018 presvedčila aj chatovacia platforma Snapchat. Jenner krátko po kritizovanom redizajne aplikácie svojim 24,5 miliónom followerov na Twitteri napísala: „takže ani vy už neotvárate Snapchat? Alebo som to len ja… je to dosť smutné.“

Okamžitá reakcia? 300-tisíc lajkov, 64-tisíc komentárov a 6-percentný pokles hodnoty spoločnosti. Snapchat vďaka jednému tweetu stratil 1,3 miliardy zo svojej hodnoty. 

Elon Musk a Tesla – dogecoin, bitcoin…

Keď je reč o devastačných tweetoch, nik túto disciplínu neovláda lepšie než Elon Musk. Zakladateľovi spoločností Tesla a SpaceX a v súčasnosti tretiemu najbohatšiemu človeku sveta s majetkom presahujúcim 152 miliard dolárov, v minulosti dokonca odporúčali, aby nechal právnikov kontrolovať svoje príspevky na sociálnych sieťach. Bez úspechu. 

V máji minulého roku napísal na Twitter, že podľa neho je cena za akcie Tesly privysoká. Následne klesla o 10 percent. V apríli tohto roku stačilo pár zmienok o kryptomene dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, aby sa jej cena zvýšila o 20 percent.

Dlhú históriu má jeho ovplyvňovanie ceny bitcoinu, najnovšie len pred pár dňami. Po oznámení, že Tesla môže opäť akceptovať platbu v tejto kryptomene, jej cena vzrástla o 12 percent. Hra miliardára s miliardami. 

Oprah Winfrey a DJ Khaled – Weight Watchers

Populárna americká moderátorka Oprah Winfrey disponuje podľa rebríčka Forbes majetkom vo výške 2,7 miliardy dolárov. Jej odporúčanie robí z kníh okamžité bestsellery, na ľudí vplýva cez televíziu a najnovšie aj streaming.

Jej najväčšie ovplyvnenie akciového trhu súviselo s firmou Weight Watchers, ktorá sa sústreďuje na klientov túžiacich schudnúť. V októbri 2015 Oprah kúpila 10 percent akcií firmy, za ktoré zaplatila 43 miliónov dolárov.

Reklama

Hodnota spoločnosti vzápätí narástla o 92 percent. Médiá to nazvali „Oprah efektom“. V roku 2018 sa stal ambasádorom Weight Watchers DJ Khaled, ktorého na Twitteri sleduje 3,9 milióna followerov. Akcie firmy tentokrát stúpli o 7 percent. Čo firme nepomohlo, bola pandémia a stúpajúca konkurencia. Vlani stratila 30 % svojej hodnoty. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?