5. júna 2020

Najdrahšia futbalová rivalita na svete práve pokorila hranicu jednej miliardy. Cristiano Ronaldo zarobil vlani 105 miliónov dolárov (pred zdanením), čo ho zaradilo na 4. miesto Forbes rebríčka najlepšie zarábajúcich celebrít. O jednu priečku vyššie, než sa nachádza jeho hlavný súper Lionel Messi.

Cristiano Ronaldo je prvým futbalistom a len tretím športovcom histórie, ktorému sa počas aktívnej kariéry podarilo presiahnuť v súhrne kariérnych príjmov jednu miliardu amerických dolárov. Tridsaťpäťročný útočník tak napodobnil Tigera Woodsa, ktorý tento míľnik dosiahol v roku 2009 (vďaka dlhoročnej podpore Nike) a Floyda Mayweathera, ktorý sa do miliardárskeho klubu zárobkov zaradil v roku 2017 vďaka podielom z platených prenosov jeho boxerských súbojov.

Najslávnejšie roky rivality Ronaldo – Messi trvali počas ich pôsobenia v Reale Madrid a Barcelone. Foto: SITA/AP

Portugalský futbalista, ktorý je tiež prvým zárobkovým miliardárom z tímového športu, počas 17-ročnej profesionálnej kariéry zarobil na hráčskych kontraktoch 650 miliónov dolárov. Do júna 2022, keď mu končí aktuálna zmluva, by sa jeho príjmy mali vyšplhať na 765 miliónov.

Messi, ktorý začal hrať za mužov o tri roky neskôr ako Ronaldo, zarobil od roku 2005 dovedna 605 miliónov. Ďalší hráč iného tímového športu, ktorý sa tejto dvojici zárobkami aspoň trochu priblížil, je bývalý bejzbalista New York Yankees Alex Rodriguez. Ten ukončil kariéru v roku 2016 po 22 sezónach v profisúťaži MLB, počas ktorých zarobil 450 miliónov. Dokonca ani ďalšia futbalová legenda David Beckham na dvojicu Ronaldo-Mesi nemá nárok – počas kariéry síce zarobil 500 miliónov dolárov, no polovica bola z iných ako herných príjmov.

Jordan, Nike a miliardy. Američania si od Netflixu
vypýtali seriál, ktorý sa mal vysielať až v lete

Reklama

„Cristiano Ronaldo je jeden z najlepších hráčov histórie, a to najpopulárnejšieho športu na svete. A ešte v ére, keď do futbalu tečie viac peňazí ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Nick Harris z platformy Sporting Intelligence, ktorá pripravuje rebríček Global Sports Salaries Survey, do ktorého zaraďuje tímy podľa výdajov za platy hráčov. „Ronaldo je ako filmový trhák!“

Športový súboj Ronalda a Messiho nabral na obrátkach v roku 2009, keď proti sebe nastupovali v španielskej La Lige v dresoch odvekých rivalov – Ronaldo za Real Madrid a Messi za Barcelonu. Nasledovná deväťročná bitka o to, koho z nich možno nazývať najlepším hráčom a tiež, kto je najlepšie plateným futbalistom, bola veľmi osobná a jej súčasťou boli aj vyjednávania o nových zmluvách. Dvojica mala monopol na celú éru svetového futbalu.

Rivalita nebola len zábavná, ale vynášala aj pekné peniaze. A vznikla práve v čase, keď kluby na celom svete zaznamenávali zvýšenú návštevnosť na zápasoch a dostávali čoraz lepšie peniaze z práv na televízne prenosy. Dvojica bola na porovnávanie ako stvorená – na ihrisku aj mimo neho. Ronaldo doviedol mačovské predvádzanie sa bez dresu do dokonalosti, Messi s trochu zanedbaným imidžom bol jeho protipólom. Argentínčan bol gólostrojom, ale vedel aj skvele prihrať. Ronaldo búrlivo oslavoval každý gól, Messi ďakoval spoluhráčom.

A obaja boli úspešní. Barcelona s Messim vyhrala španielsky titul šesťkrát, dva razy oslavovala titul Ligy majstrov. Real Madrid sa z domáceho prvenstva tešil dvakrát, Lige majstrov dominoval s Ronaldom až štyri razy. Počas ich spoločného španielskeho obdobia obaja získali titul Zlatá lopta pre najlepšieho hráča sveta štyrikrát. El Clásico, ako prezývajú súboj Realu s Barcelonou, patril za ich čias k najsledovanejším športovým prenosom na svete.   

Cristiano Ronaldo opäť boduje. Na Instagrame ako
prvý na svete dosiahol 200 miliónov sledovateľov

Keď sa však mali porovnávať v tom, kto je väčšou celebritou, už to zrazu nebol vyrovnaný súboj. Podľa Jorgeho Mendesa, jedného z najvplyvnejších športových agentov na svete, má Ronaldo jednoznačne navrch. Ťaží zo svojho dobrého výzoru, trendsetterských účesov, módneho vkusu a v poslednom čase aj z toho, že ukazuje svoju jemnejšiu stránku starostlivého otca rodiny, ktorého deti sú súčasťou jeho prezentácie na sociálnych sieťach.

V januári sa stal prvou osobou, ktorej počet sledovateľov na Instagrame prekročil hranicu 200 miliónov. A ak spočítame jeho fanúšikov z Facebooku, Instagramu a Twitteru dohromady, máme pred sebou armádu 427 miliónov followerovských účtov, čo z Ronalda robí najpopulárnejšieho športovca na svete.

Cristiano Ronaldo so zbierkou svojich najdôležitejších trofejí. FOTO: SITA,AP

Nike mu platí každoročne preddavok vo výške 20 miliónov dolárov a v roku 2016 mu americká firma ponúkla doživotnú zmluvu, čo sa stalo len tretí raz v histórii. Pred ním takýto večný kontrakt podpísali iba Michael Jordan a LeBron James. V máji Nike oznámila vydanie špeciálnej edície k 10-ročnému výročiu jeho kopačiek Mercurial Superfly a zároveň aj vznik detskej edície k oslave 10. narodenín Ronaldovho syna. Všetko obrandované jeho charakteristickým postojom a vlastným logom. Spolupráce so šampónom Clear, spoločnosťou Herbalife a farmaceutickou firmou Abbott mu pomohli dosiahnuť reklamné zisky vo výške 45 miliónov dolárov.  

Koncern Ronaldo má aj vlastnú obchodnú značku CR7, ktorá sa skladá z iniciál jeho mena a čísla na drese. Forbes odhaduje, že jeho osobná značka mu prinesie až štvrtinu ročných reklamných príjmov. V roku 2013 v rámci nej predstavil vlastnú kolekciu spodnej bielizne, nasledovali topánky, voňavky a oblečenie. V roku 2015 v spoluprácu s Pestana Hotel Group otvoril vlastný hotel v rodnom Funchale na Madeire, hneď pri Múzeu CR7, v ktorom vedľa seba ležia mementá jeho úspechov ako aj jeho značkový tovar.

Pripočítajte k tomu ešte športový program CR7 klub v spolupráci s Crunch Fitness, či zastrešenie kurzu pre influencerov na sociálnych sieťach, ktorý organizuje talianska online univerzita eCampus… a môže sa zdať, že s Messim zvádza nerovný súboj. No ak sa vrátime späť k peniazom, nie je to celkom tak.

Ronaldo v roku 2020 zarobí „len“ 60 miliónov dolárov, keďže súhlasil s 30-percentným znížením platu pre pandémiu koronavírusu. Messi, ktorý vlani zarobil 104 miliónov, bude mať pre koronakrízu plat znížený dokonca o 70 percent, no métu jednej miliardy kariérnych zárobkov by mal napriek tomu prekonať ešte počas budúceho roku, dokonca predtým, než mu vyprší aktuálna zmluva s Barcelonou. Rivalita trvá.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Christina Settimi, ktorá píše o biznise v športe. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?