28. apríla 2021

Kryptomena dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, sa v stredu (28. 4.) výrazne posilnila. Podporili ju vyjadrenia prominentných investorov, Elona Muska a Marka Cubana.

Cena dogecoinu v priebehu 24 hodín podľa údajov Coin Metrics vyskočila o 20 % na 0,32 dolárov (0,27 eura). Dogecoin sa pred vyše týždňom dostal až na rekordných viac než 0,45 centa. Jeho prudký nárast vyvolal obavy z bubliny na trhu kryptomien.

Dogecoin vytvorili v roku 2013 softvéroví inžinieri Billy Markus a Jackson Palmer ako zábavnú alternatívu k bitcoinu. Aktuálne je šiestou najväčšou kryptomenou s celkovou trhovou kapitalizáciou takmer 42 miliárd dolárov.

Cena dogecoinu sa často prudko zvyšuje po vyjadreniach šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri, ktorý tiež podporuje bitcoin. Tesla aktuálne vlastní bitcoiny v celkovej hodnote takmer 2,5 miliardy dolárov.

Dogecoin tento týždeň spomínal aj Mark Cuban, miliardár a vlastník basketbalového tímu Dallas Mavericks. V pondelok (26. 4.) uviedol, že jeho tím v apríli zrejme uskutoční 6 000 dogecoinových transakcií.

Reklama

„Doge je digitálnou mincou, ktorú ľudia skutočne používajú pri transakciách,“ odpovedal Cuban na otázku, prečo podporuje dogecoin. „Ľudia míňajú svoje dogecoiny, čo znamená, že viac firiem ich začne akceptovať.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?