14. júna 2021

Bitcoin sa prudko posilnil a jeho cena sa v pondelok ráno pohybovala tesne pod 40-tisíc dolárov (takmer 33-tisíc eur). Trh s kryptomenami opäť ovplyvnili predovšetkým vyjadrenia šéfa Tesly Elona Muska, ktorý v nedeľu (13. 6.) signalizoval, že Tesla môže v budúcnosti opäť začať akceptovať bitcoin, ak bude jeho ťažba ekologickejšia.

Najväčšia a najznámejšia kryptomena sa v pondelok okolo ôsmej ráno SELČ podľa CoinMarketCap predávala s plusom vyše 12 % (v priebehu 24 hodín) po 39 363,50 dolára. Od začiatku roka sa posilnila približne o tretinu, aj keď jej aktuálna cena sa pohybuje hlboko pod rekordom 64 829,14 dolára z apríla.

Posilnili sa aj ďalšie kryptomeny, i keď o niečo menej výrazne. Ethereum bolo v pluse približne o 7 %, dogecoin o viac než 5 % a XRP o 6,5 %.
Musk v nedeľu uviedol, že Tesla opäť začne akceptovať bitcoin, ak by minimálne 50 % ťažby kryptomeny pripadalo „na čistú energiu s pozitívnym trendom do budúcnosti“.

Tesla prestala prijímať bitcoiny pri platbách za svoje elektromobily v polovici mája. Musk vtedy ako dôvod uviedol vysokú spotrebu elektriny pri ťažbe bitcoinu a jej negatívne environmentálne následky. Tesla pritom ohlásila akceptáciu bitcoinu len necelé dva mesiace predtým.

„Trh prechádzal ďalším kolom korekcie počas víkendu, kým tweet Elona Muska o opätovnej akceptácii BTC pri nákupe Tesly nezmenil náladu,“ uviedol spoluzakladateľ analytickej stránky CoinGecko Bobby Ong. Bitcoin podľa neho tiež podporila správa, že firma MicroStrategy získala pol miliardy dolárov na nákup bitcoinu.

Reklama

Revolúcia v bitcoine?

Najpopulárnejšia kryptomena by sa v novembri tohto roka mala dočkať výrazných zmien. Ťažiari z celého sveta sa podľa servera CNBC dohodli na jeho prvom upgrade po štyroch rokoch. Zmeny mu majú umožniť lepšie konkurovať Ethereu.

Takzvaný taproot by mal užívateľom zabezpečiť väčšiu anonymitu a efektivitu transakcií. Otvoria tiež potenciál takzvaných chytrých kontraktov, ktoré eliminujú prostredníkmi aj z tých najzložitejších transakcií a zatiaľ v nich vynikalo konkurenčné ethereum.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?