2. januára 2020

Kočnerova Threema, korupcia v justícii či nahrávka Gorily. Titulky novín plnili minulý rok veľké kauzy aj šokujúce odhalenia, ktoré traumatizovali spoločnosť. No ani v ťažkých časoch nesmieme nadobudnúť dojem, že dobro neexistuje alebo sa vytratilo. Forbes sa preto rozhodol vybrať 16 pozitívnych správ zo Slovenska.

1. Ekonomicky sa zlepšujeme

Vyhliadky Slovenska na budúci ekonomický rast sa v medziročnom porovnaní výrazne zlepšili. V štúdii The Growth Promise Indicator (GPI), ktorú realizovala globálna poradenská sieť KPMG, sme sa v konkurencii 180 krajín sveta umiestnili na 47. mieste. Oproti minulému roku ide o zlepšenie o 11 priečok. Najväčšou devízou slovenskej ekonomiky je podľa štúdie jej otvorenosť.

2. Vysoké Tatry zaznamenali svetový úspech

Slovenské Tatry sa tento rok ocitli v rebríčkoch prestížnych stránok. Lonely Planet, jeden z najväčších zdrojov informácií pre generácie cestovateľov, ju v roku 2019 zaradil na prvé miesto európskych destinácií, kam sa treba ísť pozrieť.

Na Slovensku sa deje aj veľa dobra.
15 pozitívnych správ, ktoré priniesol rok 2018

Vysoké Tatry zožali úspech aj v reportáži The New York Times. Americké noviny sa do Tatier pozreli v rámci svojho projektu “52 miest”, v ktorom jeho reportér rok cestuje po svete a navštevuje zaujímavé miesta. Vysoké Tatry obsadili v rebríčku najkrajších a najlepších turistických destinácií novín 19. miesto a predbehli tak New York, Sardíniu alebo Los Angeles.

3. Čaputová medzi najvplyvnejšími

Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia vo volebnú noc po oznámení výsledkov 1.kola volieb. Foto: SITA

V roku 2019 sa ženy po celom svete chytili šance. Dostali sa do čela vlád, firiem, filantropických organizácií aj médií. V tejto oblasti bolo pre Slovensko najväčším krokom zvolenie prvej prezidentky Zuzany Čaputovej v marci tohto roka.

Jej víťazstvo zaujalo mnohé svetové médiá, ktoré ju prirovnávali k francúzskemu prezidentovi Macronovi či k právničke Erin Brokovichovej. Čaputová sa dostala medzi 28 najvplyvnejších ľudí sveta podľa spravodajského servera Politico, magazín Forbes ju radí na 80. miesto najvplyvnejších žien sveta.

4. Vzniklo u nás prvé investigatívne centrum

Začiatkom minulého roka sa predstavilo prvé investigatívne centrum na Slovensku, ktoré založila skupina novinárov z viacerých médií. Investigatívne centrum Jána Kuciaka je súčasťou medzinárodnej siete novinárov odhaľujúcich korupciu a organizovaný zločin.

Jeho cieľom je príprava reportáži, v ktorých budú odhaľovať organizovaný zločin a korupciu, spolupráca medzi investigatívnymi novinármi a sprostredkovanie prístupu do zahraničných informačných databáz pre domácich novinárov.

5. Mzdy rástli rekordne

Priemerná mzda rástla v roku 2019 na Slovensku rekordne a tento rast bol ovplyvnený najmä rastom vo verejnom sektore. „Verejný sektor rastie od začiatku tohto roka dvojciferným tempom vplyvom nárastu tarifných platov zamestnancov pracujúcich vo verejnej a štátnej službe,“ povedala pre Denník N Helena Solčánska z NBS.

Od januára 2019 stúpli mzdy zamestnancom v štátnej správe a verejným zamestnancom o desať percent, čo znamenalo najvýraznejšie zvýšenie ich platov v histórii. Platy im o 10 percent porastú aj tento rok.

6. Facebook odkúpil česko-slovenské herné štúdio

Tím štúdia Beat Games. Zľava: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský.  Foto: archív J. Ilavského

Beat Games, česko-slovenský VR startup, ktorý založila dvojica Slovákov Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár a Čech Jaroslav Beck, odkúpil koncom roka Facebook prostredníctvom svojej divízie pre virtuálnu realitu Oculus Studio. Sumu nezverejnili. Beat Games stojí za najlepšou VR hrou na svete Beat Saber.

7. Slovensko schválilo Envirostratégiu 2030

Slovensko by malo byť zelenšie. Naša krajina po dlhom čakaní konečne prijala stratégiu Environmentálnej politiky do roku 2030, ktorá ukazuje, ako chceme čeliť najväčším súčasným environmentálnym výzvam. Medzi prioritami je boj proti skládkovaniu odpadov, ochrana ovzdušia a ochrana druhov a biotopov.

Slovensko sa zároveň spolu s ďalšími krajinami zaviazalo do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

8. Ľudia bez domova pomáhajú vtáčikom prežiť zimu

Ľudia bez domova osadili v decembri minulého roka v záhrade prezidentského paláca v Bratislave vtáčie búdky. Snažia sa tak opereným obyvateľom mesta uľahčiť prezimovanie a poukázať na to, že všetci, vtáky aj ľudia, potrebujú svoj domov.

9. Začali sme s oceňovaním našich vedcov

Ocenený Ján Tkáč z Glycanostics. Foto: Eset Science Awards

Na Slovensku sa tento rok spustilo oceňovanie vedeckých pracovníkov, ktoré u nás dlhodobo chýbalo. Eset Science Award je výnimočné nielen vyzdvihnutím top vedcov, ale aj finančnou odmenou pre víťaza. Laureát hlavnej kategórie, ktorým sa stal chemik a nanotechnológ Ján Tkáč, získal 100-tisíc eur.

O ocenenie sa môžu uchádzať vedeckí pracovníci pôsobiaci na Slovensku vo vedeckých odboroch prírodné vedy, technické vedy, lekárske a farmaceutické vedy a pôdohospodárske vedy.

10. Slovenské startupy získali miliónové investície

Tento rok bol významný aj pre slovenskú startupovú scénu. Najväčším víťazom sú dátové analytické firmy, ktoré vyzbierali jednoznačne najviac peňazí. Za zmienku stoja najmä 15-miliónová investícia do rýchlo rastúcej Exponey, 7 miliónov od nemeckej firmy pre startup Minit či investícia do 3D-robotického startupu Photoneo, ktorej výšku strany nezverejnili. Celý prehľad si môžete pozrieť tu.

11. Veľké reťazce chcú byť zelenšie

Slováci sa už postupne začínajú dožadovať ekologických riešení a reagujú na to aj tunajšie reťazce. Napríklad Kaufland, ktorý zrušil predaj jednorazových plastov v máji tohto roka, tvrdí, že týmto krokom sa ročne do obehu dostane o 12,8 milióna kusov plastových príborov, slamiek či pohárov menej.

Ekologické pasty, prášky i tablety na čistenie zubov.
Tieto alternatívy ponúkajú bezobalové obchody

Podobné iniciatívy je badať aj v potravinových sieťach Tesco, Lidl a ďalších. Sieť dm tento rok spustila bezobalový predaj drogérie.

12. Projekt ťahá domov kvalifikovaných ľudí

Vyše štvrtina mladých Slovákov v zahraničí plánuje návrat. Počet ľudí, ktorí chcú za hranicami ostať, sa oproti roku 2016 zmenšil, ukázal veľký prieskum iniciatívy Slovak Professionals Abroad neziskovej organizácie LEAF. Túto skupinu tvorí 22 % opýtaných, zatiaľ čo 51 % ľudí návrat nevylučuje a 27 % sa na Slovensko chystá určite.

V zahraničí sú státisíce Slovákov.
Nový projekt ich láka späť na pracovné ponuky

Tento rok u nás tiež vznikla iniciatíva Vráť sa, ktorej cieľom je pomáhať ľuďom s návratom domov. Slovákom v zahraničí ponúka atraktívne pracovné miesta v súkromnej sfére, verejnej správe a neziskovom sektore, a na ich webe nájdu ľudia aj užitočné informácie, ktoré pred návratom potrebujú vedieť.

13. NASA sa pochválila snímkou slovenskej obce

Nasa na Štedrý deň ocenila fotografiu Slováka.
NASA na Štedrý deň ocenila fotografiu Slováka. Foto: Tomáš Slovinský

Astronomická snímka Vianočného dňa NASA je tento rok fotografia z oravskej dediny Slováka Tomáša Slovinského. Táto 360-stupňová panoramatická fotografia vznikla o 2:30 nadránom a tvorí ju 66 záberov, ktoré vznikli v Múzeu oravskej dediny v Zuberci.

14. Slováci ukázali solidaritu a štedrosť

Tragický výbuch paneláka v Prešove, pri ktorom zahynulo sedem ľudí a jedna osoba je stále nezvestná, vyvolal na Slovensku ohromnú vlnu solidarity. Bezprostredne po zverejnení tragédie začali ľudia ponúkať finančnú pomoc, oblečenie, jedlo aj dočasné ubytovanie. Vo verejnej zbierke sa vyzbierali viac ako dva milióny eur.

Štedrosť ukázali Slováci aj v tohtoročnom medzinárodnom dni darovania #GivingTuesday, ktorý bol historicky najúspešnejší. Podľa údajov Nadácie Pontis sa vyzbieralo vyše 117-tisíc eur, do zbierky sa zapojilo 109 občianskych organizácií v 77 mestách, čo je o 34 viac ako vlani.

15. Slovenský med je najlepší

Najlepší med na svete je na Slovensku. Na Svetovej včelárskej výstave v kanadskom Montreale zvíťazila minulý rok rodinná včelárska farma z východného Slovenska. Ako informoval Denník N, naša krajina získala prvýkrát v histórii prvenstvo medzi všetkými krajinami s 20 medailami, teda ich získalo o šesť viac ako druhé Rusko.

16. Ocenili štátnych úradníkov

Aj v štátnej správe nájdeme motivovaných zamestnancov, ukázal prvý ročník Úradníckeho činu roka. Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť tento rok pátral po ľuďoch z verejnej sféry, ktorí prispievajú k zlepšovaniu verejných služieb na Slovensku, aby tak poukázať na dôležitosť ich práce.

Ocenenie si odniesli analytici z ministerstva zdravotníctva, ale napríklad aj obec, kde elektronickou evidenciou znižujú množstvo odpadu a tiež tím katastra okresného úradu, ktorý si poradil s veľkým náporom práce aj s časovým sklzom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk