21. mája 2019

Neziskové organizácie a biznis spojili sily, aby pritiahli kvalifikovanú pracovnú silu naspäť domov. Iniciatíva Vráť sa chce Slovákom v zahraničí ponúkať atraktívne pracovné miesta v biznise, verejnej správe a neziskovom sektore na Slovensku a bojovať tak s odlivom mozgov. 

Viac ako tristotisíc Slovákov odišlo za posledných 15 rokov do zahraničia a až 17 % našich študentov študuje na tamojších univerzitách. Títo vysokokvalifikovaní ľudia, ktorí sa tam rozhodnú zostať, potom často chýbajú zamestnávateľom na Slovensku.

A keďže verejné inštitúcie téme integrácie navrátilcov nevenujú podľa odborníkov dostatočnú pozornosť, ich úlohu sa teraz rozhodli suplovať iní. Nezisková organizácia LEAF v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) a Americkou obchodnou komorou na Slovensku (AmCham) idú našincov lákať cez novú iniciatívu.

Podľa Adely Zábražnej zo SAPIE patria v súčasnosti medzi najzaujímavejšie pracovné ponuky na portáli manažérske pozície v HB Reavis, pozícia art directora v Gymbeam či miesta v analytických jednotkách štátnej správy, ktoré Slovákov v zahraničí zaujímajú. Foto: Vráť sa

Nahráva im aj posun v rozmýšľaní Slovákov vonku voči svojej domovskej krajine, ktorý zaznamenal LEAF v uplynulom období. „Vnímajú, že Slovensko sa mení. Všímajú si zvýšenú občiansku angažovanosť v uplynulom roku a motivuje ich to k návratu,” vysvetľuje Viktória Skřivánková z neziskovej organizácie. Z prieskumu medzi Slovákmi v zahraničí, ktorý LEAF realizoval v októbri 2018, vyplynulo, že až 54 % z nich by k návratu motivovala zmena politickej kultúry na Slovensku. Nasledujú ju kariérne príležitosti (47 %) a lepšie služby štátu (44 %).

Vyše štvrtina Slovákov v zahraničí plánuje návrat. Top udalosťou 2018 pre nich boli protesty

Aj preto sa iniciatíva rozhodla spojiť s úspešnými firmami u nás, ktoré môžu Slovákom v zahraničí ponúknuť zaujímavé pracovné ponuky. Kampaňový web odštartovali v utorok s 91 pracovnými pozíciami. A čím sa líšia oproti ponukám inde? „Cielime na Slovákov v zahraničí, ktorí už tam majú pracovnú skúsenosť a budujú si kariéru, teda v prvej fáze ide o stredné až seniornejšie pozície. Vybrané top pozície chceme zabezpečiť aj obmedzeným počtom ponúk, ktoré môže na stránke jedna firma inzerovať,“ vysvetľuje Adela Zábražná zo SAPIE.

Pri zvažovaní pozícií pritom iniciatíva vychádzala z dát LEAFU o tom, o ktoré pracovné oblasti je u našincov v zahraničí najväčší záujem a realizovali s nimi aj focusové skupiny. Najviac ich lákajú slovenské “svetové” firmy, ako je napríklad Eset či Pixel Federation, a štátna správa. A aj keď sa snažia pokryť široké spektrum sektorov, iniciatíva priznáva, že zatiaľ nedokáže zabezpečiť kvalitné pracovné ponuky pre všetky. Najproblematickejším sa javí veda a výskum.

 300-tisíc ľudí (5 % obyvateľstva) odišlo za posledných 15 rokov zo Slovenska

140-tisíc Slovákov v súčasnosti pracuje v zahraničí (krátkodobá migrácia)

17 % slovenských vysokoškolských študentov študuje v zahraničí

Podľa Lucie Mýtnej Kurekovej z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť sú navrátilci pre zamestnávateľov atraktívni, napriek tomu, že žiadajú vyššiu mzdu. A potvrdzujú to aj slová z firiem, ktoré sa do iniciatívy zapojili hneď na začiatku. „Nie je to len o tom, že sa snažíme spraviť niečo pre LEAF, naopak oni generujú veľkú hodnotu, z ktorej môžeme ťažiť my firmy. V zahraničí máme nevyužitý ľudský kapitál a bolo by z našej strany biznisovo neracionálne oň nezabojovať. Táto aktivita je teda v záujme nás ako firmy, ale aj v širšom kontexte, v zmysle celého Slovenka,“ uviedol generálny riaditeľ O2 Peter Gažík.

Slovenka žila v 9 krajinách. Študuje ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia

A keďže jeden príbeh je často silnejší ako stovky dát, kampaň organizácie ťahajú aj cez známych či neznámych Slovákov, ktorí sa rozhodli vrátiť zo zahraničia domov. „Chceme meniť naratív o Slovensku prostredníctvom tvárí, ktoré tu robia zaujímavé veci. Nekreslia pritom len optimistický pohľad na túto krajinu, nesnažíme sa Slovákov v zahraničí opiť rožkom. Sú však nádejou na dobrý a kvalitný život u nás,“ dodáva Zábražná. Okrem ich skúseností a ponúk nájdu ľudia na webe aj factsheet o sektoroch a trhu práce na Slovensku či povinnosti a praktické informácie, ktoré pred návratom potrebujú vedieť.

Do iniciatívy sa môže zapojiť každá firma alebo organizácia, ktorá dokáže ponúknuť zaujímavú pozíciu človeku zvonku. Kampaňový web aktuálne odkazuje na ​91​ kvalifikovaných pracovných pozícií. Slováci vonku, ktorí zatiaľ nezvažujú návrat, sa môžu angažovať na Slovensku aj zo zahraničia ako expertní dobrovoľníci alebo mentori.
Slovákom v zahraničí sa venoval aj prieskum LEAFU, ktorý realizovali na jeseň minulého roka: