Zuzana Palovič ako štvorročná emigrovala s rodičmi do Kanady, odkiaľ sa jej rodina už nevrátila. A aj napriek tomu, že v nej nebudovali výrazný vzťah k Slovensku, svoju profesionálnu dráhu zasvätila práve našej krajine. Vydala dve knihy o našej histórii a jednu o úspešných Slovákoch, ktorí odišli do zahraničia, aby sa sem nakoniec vrátili.
Palovič sa venuje fenoménu migrácie už osem rokov, no objektom skúmania by mohla byť aj ona sama. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách, z toho najdlhšie v Kanade. S rodičmi tam emigrovala v roku 1988 s medzi zastávkou v Rakúsku.
https://www.youtube.com/watch?v=JwqfkpYRsEI
Kniha The Great Return o Slovákoch, ktorí sa vrátili domov.
„Bol to obrovský stres nielen pre mojich rodičov, ale aj pre mňa. Neovládala som totiž nemčinu. V tamojšej škôlke však boli deti prívetivé, no v Kanade to bolo pre mňa ťažšie,“ spomína. S deťmi sa tam snažila rozprávať po nemecky a nechápala, prečo jej nerozumejú.
Rozprávala preto stále hlasnejšie a hlasnejšie, až sa jej nakoniec deti otočili chrbtom a nechceli s ňou komunikovať. A tak sa na niekoľko mesiacov uzavrela do seba a odmietala rozprávať.
Slovenka pomáha nielen našincom preraziť za veľkou mlákou.
V USA už naštartovala biznis 50 firmám
Palovič tvrdí, že postupom času si na nové prostredie zvykla a asimilovala sa aj jej rodina. „Rodičia boli mladí, keď zo Slovenska odišli. Myslím, že aj pre režim, ktorý tu vládol, na Slovensko trocha zanevreli. Brali to tak, že odtiaľ iba pochádzame a máme tam starých rodičov,“ vysvetľuje a dodáva, že ju to k Slovensku ťahalo viac.
Zuzana Palovič s Gabrielou Beregházyovou pri ukončení doktoranského štúdia v Londýne. Foto: archív Zuzana Palovič
Od 18 rokov chodila na Slovensko každé leto na tri mesiace a snažila sa spoznávať krajinu aj históriu svojej rodiny. „Pri bližšom skúmaní som zistila, že niekoľko mojich predkov patrilo k ´budovateľom národa´, a cítila som, že aj ja chcem Slovensku nejako pomôcť. Len som nevedela ako,“ tvrdí. A kým to zistila, precestovala viaceré krajiny.
Z Kanady odišla študovať do USA, kde strávila štyri roky. A hoci mala po skončení bakalára v Illinois možnosť zostať tam pracovať, cítila, že ak prikývne, stratí možnosť spoznávať svet. Preto vycestovala do Kórey, kde učila angličtinu. „Chcela som si však vyskúšať aj život v Európe. A keďže v tom čase vstúpilo Slovensko do EÚ, mala som to so svojím pasom o to jednoduchšie,“ hovorí.
Idete na zahraničné trhy?
Ján Široký radí, ako sa nepopáliť v Číne a na Ukrajine
Vybrala si Londýn, odkiaľ neskôr odišla na pár mesiacov do Argentíny, a na chvíľu sa potom skúšala usadiť znova v Kanade. Tam však zistila, že by chcela dokončiť vysokú školu, a to bolo pravdepodobne najväčším medzníkom v jej živote. Absolvovala štúdium migrácie v Holandsku, doktorát dokončila na štipendijnom pobyte vo Veľkej Británii.
Palovič počas prezentácie knihy The Great Return. Foto: archív Zuzana Palovič
„Vtedy som začala skúmať, čo pre našu krajinu znamená návrat Slovákov, ktorí odišli do zahraničia. Jedným z dôvodom je aj to, aby som týchto ľudí ukázala svetu, a zároveň motivovala iných, aby sa vrátili,“ hovorí. Práve ľudia, ktorí pôsobili za hranicami, sú tu podľa nej veľmi úspešní, keďže prinášajú nový pohľad na svet, sú sebavedomejší, otvorenejší spolupráci a dokážu lepšie komunikovať s inými národmi, keďže ovládajú jazyky.
A to jej potvrdili aj viacerí šéfovia slovenských firiem, o ktorých písala v knihe The Great Return. Tá spája príbehy úspešných Slovákov – migrantov z rôznych odvetví. Okrem toho spolupracovala s Gabrielou Beregházyovou, ktorá tiež dlho žila v zahraničí, na dvoch knihách o histórii Slovenska, Slovensko – Legenda Lipy, ktoré boli vydané v slovenskom aj v anglickom jazyku. Za štyri mesiace predali vyše 800 výtlačkov.
Slovenka podniká v Španielsku.
Ukazuje krásy Barcelony či Kanárskych ostrovov
„Dejiny našej krajiny sú dosť komplexné, a my sme ich chceli napísať jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom,“ vysvetľuje. Jej knihy si kupujú najmä potomkovia Slovákov, ktorí emigrovali, a štátni predstavitelia ako reprezentatívny dar pri zahraničných návštevách. Najväčší záujem o ne je v USA či Anglicku.
Palovič žije od januára na Slovensku, založila tu neziskovú organizáciu Global Slovakia. Jej cieľom je komunikovať príbehy Slovákov vo svete a zlepšovať tak imidž našej krajiny. Spolupracuje s prestížnymi novinami The Huffington Post na sérii článkov o dedičstve východnej Európy a pripravuje ďalšiu knihu: Slovakia – Behind the Iron Curtain, ktorá by mala vyjsť pred Vianocami.
Kniha, ktorá vysvetľuje históriu Slovenka jednoduchým spôsobom. Foto: archív Zuzana Palovič
A ktorá krajina jej najviac prirástla k srdcu? „Ťažko povedať, z každej som si zobrala niečo iné. V nízkom veku som bola odtrhnutá od domoviny a bola som nútená sa adaptovať. Teraz sa mi stáva, že tam, kde cestujem, si ľudia myslia, že odtiaľ pochádzam alebo je rodákom aspoň jeden môj rodič,“ smeje sa.
Hlavná foto: archív Zuzana Palovič