24. septembra 2018

Pokiaľ chcete byť dobrým šéfom, skúste sa držať niekoľkých jednoduchých zásad: hľadajte ľudí, ktorí sú šikovnejší ako vy, a nebojte sa, že vám ukradnú vašu stoličku. Rovnako sa nebojte priznať, ak urobíte chybu. No a v neposlednom rade: splňte všetko, čo sľúbite – inak môžete prísť o dôveru klientov aj zamestnancov.

Práve to sú rady, ako byť lepším šéfom, od Tatiany Ondrejkovej, spolumajiteľky a spoluzakladateľky online predajcu leteniek Pelikán.

Zo 150 odporúčaní sme vybrali tie najčastejšie.
7 top rád, ako byť lepší

Firma starostlivo buduje od roku 2004, pričom tá pôsobí aj na niekoľkých zahraničných trhoch.

Tatiana Ondrejková, šéfka spoločnosti Pelikán. Tatiana Ondrejková sa ako šéfka riadi niekoľkými pevnými zásadami. Napríklad sa stráni ľudí, ktorí nedokážu dodržať to, čo sľúbia. Foto: Diana Mráziková

Prečítajte si osem rád od Tatiany Ondrejkovej, ktorú Forbes zaradil v roku 2018 aj medzi top self-made podnikateľky Slovenska.

Reklama

Prvá rada: Nepúšťajte sa do podnikania, ak chcete „iba“ zbohatnúť.

Nezačala som podnikať preto, aby som rýchlo zarobila veľa peňazí. Naopak. Chcela som robiť to, čo ma bavilo, a tiež som chcela svetu ukázať, že to viem robiť lepšie ako ostatní. Často stretávam ľudí, ktorí snívajú o vlastnom startupe, ideálne o veľmi úspešnom. Pritom väčšina z nich sníva najmä o tom, že na ňom zarobí veľké peniaze.

Ponúka flexibilnú prácu a manažuje na diaľku.
6 rád od šéfa Microsoftu, ako to zvládnuť

Paradoxne, nepoznám ani jedného úspešného človeka, ktorý by založil spoločnosť výlučne s cieľom zarábať peniaze. Práve naopak, väčšina úspešných ľudí, ktorých poznám, má spoločnú jednu základnú črtu: túžili robiť niečo, čo ich naozaj baví. Áno, chceli aj niečo zlepšiť, niekomu pomôcť. No predovšetkým – nikdy nezačali podnikať s cieľom zarábať veľké peniaze.

Druhá rada: Nebojte sa o svoju stoličku.

Nebojím sa šikovnejších ľudí, ako som ja sama. Naopak, snažím sa ich do firmy prilákať. Podľa mňa je základ nastaviť si zrkadlo a realisticky zhodnotiť, v čom ste dobrí a čo vám nejde. Dokonca, nehľadám ľudí iba na úlohy, ktoré mi nejdú, ale aj takých, ktorí aj tie veci, čo robím dobre, vedia urobiť ešte lepšie.

Nielenže sa tak firme omnoho viac darí, ale sama sa dokážem od nich veľa naučiť. Jedna z najhorších chýb manažérov je, že sa boja o svoju stoličku, a tak šikovnejších ľudí z firmy držia pri zemi a dusia ich, až kým sami neodídu. Úspech firmy sa nikdy nezakladá na jednotlivcovi, ale na celom tíme plnom kvalitných ľudí.

Tretia rada: Priznajte si chybu.

Prirodzený rešpekt si nikdy nevybudujete iba tým, že viete viac ako ostatní, a už vôbec nie tým, že sa dostanete do pozície, ktorá vám dá možnosť ľuďom „rozkazovať“. Na vybudovanie prirodzenej autority treba správny mix „korenia“ a dôležitou ingredienciou je aj schopnosť priznať si chybu. Práve tak totiž vyšlete kolegom signál, že sa nebojíte prebrať zodpovednosť.

Uvidíte, ľudia budú pre vás pracovať omnoho radšej ako pre niekoho, kto si chybu nikdy neprizná alebo ju hodí na niekoho iného, prípadne sa vyhovorí na iné oddelenie. Práve to je hanba – a nie priznať, že ste chybovali.

Bez papierov, bez kancelárie.
Čo sa po pol roku takéhoto fungovania naučil šéf ČSOB

Štvrtá rada: Nie je nič horšie ako arogancia.

Za každých okolností sa snažím byť pokorná a vážiť si každého zamestnanca. Predsa nie je nič horšie ako hoci úspešný, no arogantný človek, ktorý nerobí nič iné, len rozpráva o sebe, svojich úspechoch a musí byť za každú cenu stredobodom pozornosti.

Preto sa vo firme snažím dať priestor každému zamestnancovi. Pre mňa je rovnako dôležitá asistentka ako aj náš finančný riaditeľ. Napriek tomu, že má každý z nich odlišnú pracovnú náplň a diametrálne sa líšia aj ich zodpovednosti, obaja majú dôležitú úlohu v tomto organizme zvanom firma – a preto sa ich snažím oboch vypočuť.

A aj keď chvíľu dokáže firma fungovať bez jedného či druhého, nikdy nebude ako celok podávať také výkony, ako keď bude na každej pozícii plnohodnotný človek, ktorého prácu si budem vážiť rovnako.

Piata rada: Nikto nechce robiť s klapkami na očiach.

Často sa stretávam, že manažéri len vydávajú príkazy. „Urob toto, urob tamto a urob to takto.“ Darmo však budem manažérovi na zákazníckom servise hovoriť, aby predával viac poistenia storna letenky a neustále mu „obúchavať“ o hlavu čísla.

Namiesto suchých príkazov radšej veci vysvetľujem – napríklad prečo je dôležité, aby sme klientom častejšie kládli otázku, či si naozaj neželajú k letenke pribaliť aj poistenie jej storna. Tie najlacnejšie letenky sú totiž spravidla nerefundovateľné.

Dajte šancu budúcim hrdinom a ďalšie rady
odchádzajúceho šéfa Slovak Telekomu

Pritom klienti majú tendenciu reagovať na akcie a kúpia si letenky aj pol roka dopredu. No nevedia, čo o pol rok bude. Čo keď náhodou ochorejú alebo ochorie člen ich rodiny? Nie je lepšie zaplatiť malú čiastku za poistenie storna letenky a mať istotu, že ak sa čokoľvek stane, vrátia sa mu všetky náklady?

Pre každého je dôležité vedieť, prečo robíme to, čo robíme. Nikto predsa nechce iba slepo s klapkami na očiach vykonávať „príkazy“.

Šiesta rada: Buďte pre ostatných vzorom.

Pokiaľ chcete, aby sa ľudia vo firme správali k sebe lepšie, v prvom rade sa musí slušne správať manažment a majitelia. Ak chcete, aby zamestnanci udržiavali poriadok na pracovných stoloch, potom ho i vy musíte udržiavať na tom svojom. Podobne je to s chodením načas alebo s prípravou na stretnutia. Jednoducho, mali by ste im ísť príkladom.

Reklama

Siedma rada: Veľa spite, a keď treba, tak vypnite.

Moja práca je zároveň aj mojím koníčkom, preto si občas nosím prácu i domov. Možno by ma známi označili za vorkoholičku. Ja sa však snažím riadiť heslom „work hard, play hard“. To znamená, že tak, ako viem poriadne „zamakať“, viem si aj poriadne oddýchnuť. Oddych je súčasťou každého vrcholového výkonu – či už je to v práci, alebo v športe.

Preto je pre mňa dôležité dopriať si kvalitný spánok, minimálne 7 – 8 hodín denne. Rovnako sa musím v pokoji najesť, preto, aj keď je to pracovný obed, vždy si naň vyhradím dostatok času. No a, samozrejme, cez víkendy oddychujem. A keď už naozaj cítim, že mám toho dosť, proste niekam odídem, napríklad do Álp či do Tatier. Tam, kde je veľa prírody a dostatok pokoja.

Ôsma rada: Nesľubujte, čo nesplníte. A keď už niečo sľúbite, tak to splňte.

Nie je možné vybudovať si dôveru u obchodných partnerov a zamestnancov zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces, ktorý trvá celé dni, mesiace aj roky. Ale stačí sekunda na to, aby ste ich dôveru stratili. Preto, ak raz niečo sľúbite, musíte to aj dodržať.

Ľudia, ktorí rušia dohody, nemajú v mojom živote miesto. Ja som svoj sľub nikdy neporušila, aj keď to znamenalo, že zaň budem musieť zaplatiť, lebo to bolo zlé rozhodnutie. A myslím, že to je jedna z vecí, ktorú si na mne moje okolie váži.