23. marca 2020

Forbes vám počas týchto mimoriadnych dní každé ráno prináša krátky prehľad udalostí predchádzajúceho dňa súvisiacich s epidémiou koronavírusu.

Čo hovoria čísla:

V sobotu 21. marca pribudlo na Slovensku 41 nových nakazených koronavírusom, v nedeľu 22. marca 7, celkovo máme 185 potvrdených prípadov. K polnoci sa na celom svete nakazilo 335 403 ľudí, 14 611 pacientov ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Čo sa udialo doma:

Nová vládna koalícia diskutuje o balíku viac ako 40 opatrení na stlmenie dopadov pandémie nového koronavírusu na slovenskú ekonomiku. Ide napríklad o automatický odklad podávania daňových priznaní, platenia daní, odvodov, ale aj ďalších povinností občanov a firiem voči štátu.

Minister hospodárstva Richard Sulík si vie predstaviť že by sa na Slovensku mohli otvoriť niektoré obchodné prevádzky, muselo by to však byť za prísnych podmienok a po prijatí ďalších opatrení proti šíreniu vírusu.

Čo sa odohralo vo svete:

Forbes oslovil Slovákov v zahraničí a zisťoval, ako vnímajú opatrenia tamojších vlád a prístup obyvateľov. Ako podľa nich zvládajú situáciu v Španielsku, Anglicku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku a Česku?

Špeciálny článok sme venovali situácii na Taiwane, ktorý sa s epidémiu vyrovnáva veľmi dobre. Rozprávali sme sa s Radovanom Škultétym, Slovákom, ktorý tam žije a pracuje už 12 rokov.

Balík stimulov na zmiernenie ekonomických škôd pandémie nového koronavírusu, bude mať zrejme hodnotu viac ako 2 bilióny USD, čo zodpovedá približne 10 % hrubého domáceho produktu USA.

Globálne dodávky smartfónov vo februári medziročne padli o 38 % – bol to najprudší pokles v histórii svetového trhu s inteligentnými telefónmi. Dodávky sa medziročne znížili na 61,8 milióna z 99,2 milióna kusov.

Ako si poradiť v novom domácom režime:

Z domu pracujú dlhé roky a majú zásady, ktoré fungujú. Akých je ich 8 tipov? Odpovedá editor Ed Holt, ilustrátorka Tina Minor a svoje psychologické poznatky dopĺňa organizačná psychologička Kristína Pomothy.

Počas izolácie, ktorá má zamedziť šíreniu koronavírusu, ponúkame tipy na niekoľko aktivít ako zahnať nudu. Spolu s rodinou sa môžete na chvíľu preniesť do úplne iného sveta – na návštevu svetových múzeí, galérií a pamiatok, na kurzy prominentných univerzít či na koncerty vašich obľúbených spevákov.

Osobné financie každého z nás sa môžu v nadchádzajúcich týždňoch dostať pod mlynské kamene. Tu sú štyri jednoduché kroky, ako sa vyhnúť finančnej neistote.

Jedna zaujímavosť:

Prečo majú deti len slabé alebo takmer žiadne príznaky ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus? Môžu ochorenie aj tak prenášať? A aj inak ako kvapôčkovou infekciou? Od začiatku vypuknutia epidémie patria tieto otázky k tým najdôležitejším. Pozrite si odpovede.

A citát na záver:

Hazard je vo všetkom, čo človek robí, ale najväčší hazard je nerobiť nič. (Shirley Williams)

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso