22. marca 2020

Osobné financie každého z nás sa môžu v nadchádzajúcich týždňoch dostať pod mlynské kamene. Výpadok príjmov, nečakané výdaje na transport rodinných príslušníkov zo zahraničia alebo neoblomné banky, to všetko vašu rodinnú pokladnicu môže poriadne vycucnúť. Tu sú štyri jednoduché kroky, ako sa vyhnúť finančnej neistote.

Niektorí sme sa, očakávajúc Armageddon, rozhodli úplne vykúpiť všetky zásoby cestovín a ryže v našich obchodoch. Povedzme, že aj to je určitá forma prípravy na „najhoršie časy“, ale je to bezohľadné a zrejme aj nepraktické (čo bude moderná gazdinka robiť s 80 kilami múky?).

Podľa pripálených vôní, šíriacich sa občas po balkónoch, je vidieť, že podobne, ako hovorí česká povesť o tom, že „nouze naučila Dalibora housti“, aj u nás kríza donútila variť ľudí, ktorí bežne nevaria. Nuž, príprava robí majstra.

Ako sa však pripraviť na eventuality, vyplývajúce zo zatiaľ neznámeho obdobia izolácie a karantény?

Fitnescentrá sú zavreté, no zatrénovať si môžete aj doma.
Tréner vám poradí, ako na to

Podľa údajov zozbieraných VÚB Bankou v roku 2019 sa slovenské domácnosti starajú o sporenie len podpriemerne. Naša miera úspor je len 8,2 % z príjmov. Priemer odloženej spotreby v EÚ je 9,6 % z príjmov domácností.

Dá sa predpokladať, že 14- a viacdňové home office obdobie mnohým domácnostiam prinesie úspory na výdajoch, ktoré by bežne v polovici marca vynaložili na návštevy reštaurácií, kina, nákupy hračiek pre deti, pohonné hmoty a záhradkárske potreby. Už v apríli však možno bude niektorému členovi rodiny, najmä ak je zamestnaný napríklad v gastronómii, chýbať aj časť príjmov.

Chcete šetriť, no nedarí sa vám to?
Skúste sa riadiť tipmi od behaviorálnych ekonómov

Významnú časť finančného majetku slovenských domácností tvoria reálne aktíva – vlastné bývanie. Ako zistil prieskum o financiách a spotrebe domácností Národnej banky Slovenska z roku 2019, polovica domácností má až 88 percent zo svojich aktív umiestnených do hlavného objektu na bývanie.

Ako konštatuje spomínané zisťovanie, hlavným poznatkom je, že čisté bohatstvo domácností rastie. Tu je niekoľko rád, ako sa vyhnúť najhoršiemu.

Spravte si detailnú inventúru

Vo svetle koronavírusu je dôležité nasmerovať svoj pohľad na formu, v akej máme majetok a úspory našej domácnosti. Nehnuteľnosť je v krátkodobom pohľade nelikvidná – predaj bytu či domu nie je otázkou dní, skôr mesiacov.

Nerobte nič. Alebo ak si trúfate, prikupujte,
odkazujú investorom finančníci

Ako vyzerajú vaše záväzky? Hypotéka, úvery na zariadenie bytu, leasing auta a spotrebné úvery budú čakať na svoju obsluhu aj v čase možného výpadku príjmov.

Ak, nedajbože, ležíte s horúčkou, výzva na úhradu od oddelenia vymáhania pohľadávok je to posledné, čomu sa chcete venovať. Ste v stave “PRR” – potrebujem rodinný rozpočet. Takže sa pokúste spočítať si, koľko potrebujete na splátky a koľko máte mimo bežného zárobku k dispozícii.

Aktívne oslovte banku či akéhokoľvek vášho veriteľa

Ak sa v prvom kroku ukáže, že budete mať k dispozícii menej, než bude od vás čakať banka, nenechajte si to na poslednú chvíľu. Zavolajte, alebo pošlite mail vášmu bankovému referentovi. Možno vám dokáže zlúčiť platby za pôžičky, možno vám ponúkne odklad splátky istiny alebo inú úpravu splátok.

Pokúste sa ochrániť vašich blízkych

Staré príslovie hovorí „dúfajte v to najlepšie, ale pripravení buďte na najhoršie.“ Životná poistka alebo nejaká forma úrazového či poistenia výpadku príjmov je jedna z foriem, ako nepostaviť deti, prípadne partnera pred nepriaznivé okolnosti v prípade toho úplne najčiernejšieho a najhoršieho vývoja.

Prehodnoťte pôvodné zámery výdajov

Premýšľali ste niekedy teraz nad kúpou domu? Zaoberali ste sa možnosťou predať váš byt? Turbulentné časy môžu pohnúť cenami nehnuteľností vo váš neprospech. Prispôsobte tomu aj svoje finančné plánovanie, investičné a sporiace produkty.

Ak odložíte nákup pozemku, porozprávajte sa s vaším poradcom o úprave investičného horizontu. Až potom, ako sa ceny ustália, sa rozhodnite investície zmeniť na hotovosť a vydajte sa na nákup.

Bonusová rada pre tých šťastnejších

„V čase, keď všetci predávajú, ty nakupuj.“ Tak sa kedysi vyjadril Warren Buffet, veštec z Omahy. Ak máte to šťastie, že likvidita nie je pre vás problém, toto je moment, keď sa dajú cenné papiere či iné produkty kúpiť niekde okolo ich „dna“. Ak má mať táto kríza tvar písmena “V” (hlboký pád a rýchly odraz od dna), tak treba mať len trpezlivosť.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?