16. marca 2020

Finančné trhy majú za sebou brutálne dva týždne, ktoré priniesli pády akciových indexov v dvojciferných hodnotách a prepisovali tiež rekordy v denných prepadoch. Americké a britské trhy len v štvrtok klesli o desať percent, čo znamenalo najhorší denný výsledok od roku 1987. Zostať v tejto situácii s chladnou hlavou, to chce: a) pevné nervy a presvedčenie, že trhy sa – ako doteraz vždy – po dostatočne dlhom čase otrasú a opäť porastú; b) alebo zabudnuté prístupové heslo na investičný účet

Ako by mali v tejto situácii postupovať investori? Ako to vyzerá v slovenskej realite? Čo čakať v najbližších mesiacoch? Prečítajte si, aké odpovede na tieto otázky majú ľudia z finančnej sféry. A na záver majú pre investorov aj pár dobrých správ.

Čo (ne)robiť

Odporúčanie, na ktorom sa zhodnú oslovení experti, je jasné: nepodliehať panike.

„Treba si zachovať chladnú hlavu, teda investované peniaze vo fondoch ponechať a počkať si na opätovný rast. Držať sa svojej investičnej stratégie a investičného horizontu,“ zhŕňa Silvia Čechovičová, investičná strategička KBC AM na Slovensku. Skúsenejší investori môžu túto situáciu využiť aj na aktívne dokupovanie „zlacnených“ cenných papierov.

Pandémia ohrozuje gastro prevádzky.
Ako prežívajú krízu majitelia bratislavských podnikov?

Reklama

V časoch výrazných prepadov najviac tratia tí, ktorí spanikária a svoje akcie či iné investície odpredajú, pripomína aj CEO robo-poradcu Finax Juraj Hrbatý: „Z dlhodobej histórie vieme, že každá kríza bola zažehnaná a prekonaná. Akciové indexy sa vždy vrátia a rastú ďalej spolu s rastom svetovej ekonomiky a technologickým progresom. Hlavne teda treba vydržať a nepredávať, nezaknihovať existujúce straty.“ Kým totiž klient aktíva nepredá, je jeho strata len „virtuálna“. Ak tak však urobí, stane sa reálnou.

Akciové trhy dlhodobo stúpajú, no na ceste nahor sa nevyhýbajú niekedy veľmi prudkým zosunom, akého sme svedkom aj v súčasnosti. „Najefektívnejším spôsobom, ako na akciovom trhu participovať, je byť zainvestovaný za každých okolností a prípadné poklesy využiť na lacnejší nákup. Nikto totiž nevie s určitosťou odhadnúť, kedy je správny signál na predaj a na nákup. História ukazuje, že ‚prekabátiť trh‘ časovaním vstupu a výstupu sa nevypláca,“ upozorňuje Jakub Rosa, portfólio manažér Across Private Investments.

Roman Scherhaufer, predseda predstavenstva investičnej platformy EIC, má i ďalšie odporúčania: „Ak investori dosahujú stále zisk z minulých období a boja sa ďalšieho poklesu, môžu odpredať a reinvestovať do takzvaných ‚bezpečných prístavov’.“ To sú aktíva, ktoré sú považované v časoch prudkých akciových poklesov za imúnnejšie, napríklad zlato či štátne dlhopisy. „Investorom, ktorí sú v strate, odporúčam priebežne dokupovať, aby si znižovali priemernú nákupnú cenu. A rentieri, ktorí hľadajú rentový výnos, majú veľké možnosti, keďže prudko poklesli aj ceny realít, a môžu tak kúpiť aktíva realitných fondov ponúkajúce rentový výnos vyše 10 percent ročne.“

Čo investori reálne (ne)robia

„Evidujeme otázky zo strany klientov, čo je pri takejto úrovni poklesu logické. Sú klienti, ktorí zvažujú úpravu svojho portfólia, a sú aj takí, ktorí súčasnú situáciu využívajú na to, aby akcie nakúpili „v zľave“ – teda za nižšie ceny,“ hovorí Čechovičová z KBC AM.

Pavol Jakubec: Aký je v biznise jeho najväčší úspech
a akú chybu urobil?

Juraj Hrbatý klientov chváli: väčšina ich klientov sa správa „vzorne a racionálne“. „Minimum robí akékoľvek zmeny, ak už aj svoj investičný plán menia, najčastejšie ide o mimoriadne vklady – telefóny nám zvonia primárne s touto otázkou: ‚Kedy najbližšie investujete a stíham ešte poslať peniaze?‘ V krátkosti sa dá povedať, že naši klienti spoznali investičnú príležitosť, ktorú tento pokles na trhoch prináša, a podľa toho reagujú.“

K pochvale sa pridáva aj Roman Scherhaufer. Vedie EIC, fondovú platformu zabezpečujúcu infraštruktúru pre iné finančné inštitúcie, a tak vidí prierez celého trhu. „Na moje prekvapenie, za 10 rokov vidím veľký posun v správaní sa investičných poradcov a ich klientov. Namiesto vypredávania akciových fondov vidíme veľké objemy smerujúce do nákupov,“ tvrdí.

Americké aj európske burzy dostihli správy o šíriacej sa epidémii, ohlásenia opatrenia vlád a bánk ich neupokojili. V štvrtok 12. marca mali najhorší denný pokles od roku 1987. Foto: AP Photo/Mark Lennihan

Čo príde

Ak bude pokles trvať niekoľko mesiacov, ako tomu prispôsobiť investičné správanie?

Najlepším riešením je držať sa svojej dlhodobej investičnej stratégie, opakujú zástupcovia správcovských a investičných spoločností.

„Ak bude pokles výrazný, môžu investori zvážiť ďalšie mimoriadne vklady. Je však mentálne extrémne ťažké investovať, keď burzy klesajú,“ priznáva Hrbatý. Odporúča napríklad sledovať správanie veľkých hráčov, napríklad Warrena Buffetta, ktorý aktuálne disponuje veľkou hotovosťou, či veľké investičné domy ako Goldman Sachs. Veľkí hráči vyťažili z kríz historicky vždy najviac, kým drobní investori v panike predávali na dne. Negatívnu náladu na trhoch môže otočiť aj akákoľvek správa o možnom lieku. „Tak, ako prudko trhy klesali, môžu aj rásť. Kto nebude v tom čase zainvestovaný, už bude doháňať výnos len ťažko,“ pripomína.

Scherhaufer z EIC očakáva, že dno ešte nenastalo a poklesy budú pokračovať. Dôležité bude, kedy epidémia prekoná vrchol a začne ustupovať. Vtedy príde aj k zotavovaniu trhov. Podľa neho to môže trvať niekoľko mesiacov.

Či a kedy sa podarí situáciu upokojiť, bude závisieť od reakcie vlád najväčších ekonomických mocností, najdôležitejších centrálnych bánk a tiež od pokroku výskumníkov, ktorí v súkromnom sektore aj v akademických inštitúciách pracujú na vývoji vakcín na rozširujúci sa koronavírus.

Baťa s vojenskou výchovou. Aké zásady presadzuje v práci
nekonvenčný šéf firmy Gevorkyan

Niektoré centrálne banky už opatrenia urobili – americký Fed znížil svoju kľúčovú sadzbu o 50 bázických bodov a ďalšie zníženie môže prísť už 18. marca. Zároveň podnikol kroky na podporu likvidity amerického medzibankového trhu. Európska centrálna banka (ECB) podporila ekonomiku cez navýšenie kvantitatívneho uvoľňovania o 120 miliárd eur, rozšírila svoj program pôžičiek bankám a zlepšila prístup k likvidite, vymenúva Čechovičová.

ECB by mala podľa Scherhaufera teraz dokonca zvýšiť kľúčové sadzby nad 0 percent a nespôsobovať korporáciám a bankám ďalšie straty spôsobené sankcionovaním depozít negatívnymi úrokovými sadzbami. Ako sa nazdáva, „na zvýšenie sadzieb budú trhy reagovať len minimálne, výpredaj je primárne riadený správami o stave epidémie.“

Nižšie úrokové sadzby nepredstavujú vakcínu, nevedia obnoviť výrobu v zatvorených podnikoch či prinútiť ľudí cestovať, tvrdí Rosa. „Cieľom centrálnych bánk je zastabilizovať finančné trhy a zabezpečiť priaznivé finančné podmienky. Je potrebné, aby im v tom dopomohla fiškálna politika a zásahy jednotlivých vlád.“

Na rad teraz musia prísť razantné kroky vlád, aby okrem opatrení proti šíreniu koronavíru z rozpočtov tiež vyčlenili podstatné sumy na oživenie ochromených ekonomík, respektíve aby ľuďom a firmám poskytli rozumné daňové a odvodové úľavy.

Reklama

Dobré správy nakoniec

Trh sa prečistil a vytvoril príležitosti pre dlhodobých investorov. Akcie boli už predtým pomerne drahé, teraz sa valuácie dostali na priaznivejšie úrovne, hovorí Čechovičová.

Čo dobré v tejto situácii vidí Hrbatý z Finaxu? „Poznám veľa investorov, ktorí posledné roky otáľali so vstupom na burzu, lebo sa im zdalo, že sú trhy príliš vysoko. Tí sa dočkali vytúženého poklesu. Otázka je, či budú mať teraz odvahu investovať,“ hovorí. Zároveň si myslí, že súčasná situácia je dobrou správou pre všetkých tých, ktorí si popri práci nenašli za posledné roky čas, aby si otvorili účet a začali investovať. Práve im dal trh príležitosť vrátiť sa pár rokov v čase a dohnať zameškané. Je to vidieť aj na výraznom náraste ich registrácií.

Roman Scherhaufer nakoniec dodáva: „Z histórie vieme, že každé negatívne obdobie raz prejde a ekonomika sa pohne ďalej. Tí, ktorí využili pád trhov na nákup aktív, budú výraznejšie a rýchlejšie profitovať v budúcnosti.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?