22. marca 2020

Taiwan so zhruba 24 miliónmi obyvateľov v ostatných dňoch médiá vyzdvihujú ako „success story“ či „prípadovú štúdiu“ a dávajú za vzor, ako sa vysporiadať s nákazou nového koronavírusu. Napriek vzdialenosti necelých 200 kilometrov od pobrežia Číny mal Taiwan k 16. marcu len 67 potvrdených prípadov nákazy, pričom prvý prípad zaevidovali už koncom januára.

O tom, ako Taiwan dokázal tak úspešne zvládať túto situáciu, sme sa rozprávali s Radovanom Škultétym, Slovákom, ktorý tam žije a pracuje už 12 rokov. Na National Taiwan University robí doktorát z komparatívnej literatúry a popritom vyučuje predmety v angličtine a čínštine na školách v Tchaj-pej.

Váš telefón je špinavší, než si myslíte.
Ako ho vyčistiť bez toho, aby ste ho zničili?

Pre Forbes okrem iného naznačil svoje odporúčania krajanom v tejto situácii.

Spomínali ste, že Taiwan je momentálne z pohľadu opatrení, ale aj počtu nakazených novým koronavírusom jednou z najbezpečnejších krajín na svete…

Netvrdím to len ja, všimli si to aj veľké svetové portály ako NBC, Time, Al Jazeera a ďalšie médiá.

Prečo to tak je?

Výhodou je, že Taiwan je ostrov, a preto sa môže ľahšie uzavrieť. Hongkong ani Singapur takúto možnosť nemajú. Nevýhodou je, že je ekonomika ostrova čoraz viac prepojená s pevninskou Čínou, čo znamená, že podnikatelia a pracujúci, ktorých je asi 400-tisíc, neustále pendlujú oboma smermi, čo prináša zdravotné riziká.

V každom prípade, vďaka svojmu problematickému geograficko-politickému postaveniu sa musel Taiwan naučiť starať sám o seba. Tvrdú lekciu dostal počas epidémie SARSu (v rokoch 2002 – 2004, pozn. red.), ktorá ho zastihla značne nepripravený a vyžiadala si 81 obetí.

Taiwan dlhodobo pracuje na osvete. Na fotografii je jeden z edukatívnych plagátov na predchádzanie šírenia infekčných chorôb. Zdroj: cdc.gov.tw

Čo sa udialo odvtedy?

V epidemiologickom zmysle sa toho udialo veľa: chrípkové epidémie ako H1N1, horúčka dengue, zika, prasací mor a teraz tento koronavírus. Preto je Ministerstvo zdravotníctva a sociálneho blaha Taiwanu (Ministry of Health and Welfare) každý rok lepšie pripravené. Tak napríklad na stránke ich Centra pre kontrolu infekčných chorôb je v čínštine a v angličtine uvedených zhruba 60 najbežnejších infekčných chorôb s podrobným popisom a návodom na prevenciu. Sú tu kontaktné informácie, odporúčania pre cestovateľov a najmú cudzincov, ktorí prichádzajú na Taiwan, zoznam špeciálne určených nemocníc, osvetové plagáty… Skrátka, máme sa od nich čo učiť.

Posledná veľká epidémia, ktorá sa ostrovu celkom vyhla, a to vďaka prísnym opatreniam a tvrdým postihom, bol prasací mor koncom roku 2018.

Ako bol Taiwan pripravený čeliť novému koronavírusu?  

Epidémia COVID-19 zastihla Taiwan dobre pripravený, s vybudovanou infraštruktúrou, strategickými zásobami a potrebnou osvetou. Treba povedať, že Taiwan má jeden z najlepších systémov verejného zdravotníctva na svete v pomere cena/výkon. Mal by pre nás slúžiť ako inšpirácia. Už 15. januára pridali závažný infekčný zápal pľúc do zoznamu infekčných chorôb, ktorý som spomínal.

Tento dátum je dôležitý, lebo pred čínskym novým rokom – 24. januára – sa začal obrovský presun obyvateľstva a Taiwančania sa začali vracať z Číny domov. Len v samotnom Wu-chane ich bolo odhadom okolo 500.

Ako dnes vyzerá bežný život na ostrove a aké boli, respektíve ešte sú, obmedzenia či pokuty za nerešpektovanie nariadení?

Keďže je Taiwan ostrov, dá sa tam dostať len loďou alebo letecky. Prichádzajúce lety sú povolené, výletné lode majú vstup zakázaný. Lety do Číny, Hongkongu a Macaa boli drasticky obmedzené. Cudzinci, ktorí v posledných 14 dňoch navštívili Čínu, Hongkong alebo Macao, majú do krajiny zákaz vstupu. Cestujúci, vracajúci sa zo schengenského priestoru, sú posielaní do 14-dňovej domácej karantény, kde sú denne kontrolovaní, aby bolo prípadnú nákazu možné rýchlo vystopovať.

Za porušenie karantény alebo vyhýbanie sa vyšetreniu je pokuta do 1 milióna NTD (nových taiwanských dolárov, okolo 30-tisíc eur, pozn. red.), za úmyselné rozširovanie nákazy do dvoch miliónov alebo odňatie slobody do dvoch rokov.

Dosť bolo rýchleho života.
Ako využiť karanténu na niečo pozitívne

Ako tam teraz funguje bežný život?

Život tam funguje s istými obmedzeniami, ale slovo panika sa normálne vo verejnom diskurze vôbec nevyskytuje – ľudia nosia na verejnosti rúška, vo verejnej doprave a obchodoch skoro všetci, aj keď to nikto vyslovene nekontroluje a nevyžaduje. Na mnohých miestach visia plagáty so základnými informáciami o víruse, rizikách a prevencii.

Sú mobilné aplikácie, pomocou ktorých viete zistiť, v ktorej lekárni nablízku majú rúška a môžete si ich tam ísť so svojou zdravotnou kartou v obmedzenom počte kúpiť. Ľudia stoja disciplinovane v radoch pred lekárňami. Väčšina ľudí chápe, že prevencia je záležitosťou každého.

Radovan Škultéty na Taiwane žije a pracuje 12 rokov. Foto: Archív Radovana Škultétyho

A čo verejné inštitúcie, školy, úrady – aké sú opatrenia v týchto oblastiach?

Pri vstupe do verejných budov, škôl či hotelov sa meria teplota a mali by sa nosiť rúška. Väčšina škôl začala semester o dva týždne neskôr, len niektoré špeciálne školy, napríklad komunitná vysoká škola (community college), kde učím aj ja, semester zatiaľ nezačali a najbližší mesiac ani nezačnú. Mladší žiaci nosia rúška poctivo, čo mi trochu komplikuje život, lebo ich potom horšie rozoznávam a je ich aj horšie počuť.

Ako v tejto situácii prebieha vyučovanie?

Niektoré formy výučby boli presunuté na internet, ale v porovnaní s Čínou a Hongkongom je to len malé percento. Školy sú však pripravené pri eskalácii situácie preniesť celú výučbu na internet cez nástroje ako Zoom a Google Hangouts. Okrem študentov a zamestnancov sa do areálu škôl nevpúšťajú cudzí ľudia. V triedach sú teplomery, ktorými učitelia kontrolujú žiakov dvakrát denne. Ak má niekto zvýšenú teplotu, pošlú ho okamžite domov. Ak sa vyskytnú dva prípady infekcie v jednej škole, ide automaticky do karantény. Na to sú osobitne citlivé univerzity, ktoré majú niekedy celkový počet študentov 10-tisíc a viac a vyššie percento zahraničných študentov. Ja som ešte pred začiatkom semestra o sebe podával podrobnú správu vrátane svojich zahraničných ciest a kontaktov s osobami, ktoré prišli z Číny.

Ako sa správali ľudia po ohlásení opatrení na Taiwane? Na Slovensku ich mali ľudia zo začiatku problém svedomito dodržiavať, niektorí ešte stále aj majú. 

Ľudia na Taiwane to všeobecne chápu a sú zodpovední. Počas osláv Nového roka, čo je tradične čas na posedenia s priateľmi a družné stretnutia v reštauráciách, bolo všade o poznanie tichšie. V supermarketoch pri pokladni dostanete niekoľko druhov dezinfekčných prostriedkov na ruky, ale nikto ich masovo nevykupuje. Len k rúškam je trochu ťažšie sa dostať, preto darovať niekomu rúško je teraz prejavom veľkej náklonnosti.

Určite sledujete aj vývoj situácie na Slovensku. Čo by ste poradili blízkym, priateľom, krajanom?

Situáciu na Slovensku samozrejme sledujem, keďže mám doma rodičov v dôchodkovom veku, ku ktorým sa teraz nedostanem, ani keby som veľmi chcel. Keďže dosluhujúca vláda situáciu trestuhodne zanedbala, nezostalo im nič iné, ako prijať radikálne opatrenia a zavrieť hranice. Teraz je už neskoro dávať rady, to sme sa odtiaľto snažili viacerí robiť ešte pred voľbami, ale vtedy boli médiá plné predvolebnej kampane a vtedy nás nikto nepočúval.

No zopár odporúčaní rád je tu, aj keď už asi sú pravidelne zverejňované v médiách:

1. Počúvať nariadenia vlády, spolupracovať a informovať sa o prevencii, rizikách a vývine situácie. Nechodiť lyžovať do Jasnej ani teraz nevybavovať doklady. Do nemocnice zbytočne nechodiť a nepridávať prácu už aj tak preťaženým zdravotníckym pracovníkom.

2. Naučiť sa starať sám o seba (napríklad vyrobiť si vlastné rúško) a tiež o svoje zdravie a imunitu.

3. Zaujímať sa o svojich rodičov a starých rodičov, ale osobne sa s nimi teraz radšej nestretávať. Hlavne im nedávať do opatery svoje malé deti.

4. Kriticky hodnotiť informácie. Nešíriť neoverené informácie z rôznych pochybných zdrojov. Požadovať bezodkladné, radikálne zlepšenie stavu nášho školstva vrátane postavenia učiteľov a programov zameraných na čítanie a kritické myslenie.

5. Apelovať na novú vládu, aby čo najskôr prijala opatrenia na zabránenie podobného systémového zlyhania v budúcnosti. Poučiť sa môžeme od Taiwanu. Náš zastupiteľský úrad môže sprostredkovať kontakty a výmenu informácií. Pamätajte, že ďalšia epidémia na nás nebude čakať.

6. Požadovať bezodkladné, radikálne zlepšenie stavu nášho zdravotníctva vrátane postavenia lekárov a sestier ako aj kvalitného vybavenia nemocníc.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?