20. marca 2020

Keďže vedci len postupne zisťujú, v akej miere sa koronavírus môže prenášať aj rukami z infikovaných predmetov, pripomíname návod, akým spôsobom sa dá čistiť mobil. Žiaľ, ideálne sú na to dezinfekčné utierky, ktoré v súčasnosti nedostať.

Situácia je taká, že každý by asi najradšej po príchode zvonku hodil telefón do vedra s dezinfekčným roztokom. Skôr, ako začnete experimentovať s čistením mobilov, zopakujte si optimálny postup v niekoľkých krokoch.

Krok 1: Vyberte mobil z púzdra či obalu.

Je jasné, že obal je rovnako špinavý ako mobil. Ak máte mobil v niečom zložitejšom ako plastovom obale, spomeňte si, čo o vyberaní mobilu a o čistení takejto ochrany (napríklad Otterbox Defender či iné) hovoril jej návod. Ak budete zbrklí, poškodíte obal aj mobil.

Žiaľ, niektoré obaly sa rozoberať nedajú (napríklad Toast na iPhone). Taký mobil treba zľahka vyčistiť aj s obalom, trochu vlhkosti zvládnu. Zvážte však, či by ste nechceli prejsť na štandardnejší obal.

Mladý slovenský vedec vo Forbes 30pod30 hľadá za oceánom nové lieky

Ak máte fóliu na displeji, treba si uvedomiť, že škára medzi ňou a displejom je skvelé miesto pre mikroorganizmy. Firma Otterbox plánovala poslať na trh takzvaný Amplify Glass. Zatiaľ však sklenený obal, ktorý by bol menej pohostinný pre mikróby, na trhu nie je.

Krok 2: Utieranie.

Papierové utierky či toaletný papier sú dosť drsné a zanechávajú útržky, ideálne sú mikrovlákna, ak ich máte.

Telefón nemá byť na nabíjačke, aby ste na ňu nenatreli špinu. Začnite suchou utierkou, ak by iPhone aj vlhkosti odolal, akurát by ste votreli navhlčenú špinu do nabíjacieho portu či iných škár.

Nikdy nepoužívajte stlačený vzduch. Opäť len všetko zatlačí do škár, a to vôbec nechcete.

Krok 3: Čistenie.

Teraz použite čistiaci prostriedok. Ale nie aerosól ani drsné čistidlo. Ak dáte na telefón čistič na kúpeľňu, úplne ho zničí.

Apple odporúča 70-percentný izopropyl alkohol (ak ho máte), alebo benzalkóniumchloridové dezinfekčné utierky (ak vám nebodaj zostali). Snažte sa telefón príliš nenavhlčiť a nevtierať penu do škár.

Krok 4: Zahoďte obal.

Možno to nie je nevyhnutnosť. Ale je pravdepodobné, že ak máte starší obal, už má aj tak praskliny, ktoré budú priťahovať špinu.

Ak máte kožený alebo vláknový obal a nechcete ho zahodiť, utierky s alkoholom nepoužívajte, zničia ho. Apple odporúča mydlovú vodu a mikrovlákna. Skončíte tak iba so zafarbeným, ale nie zničeným obalom.

Americký výrobca pľúcnych ventilátorov:
vieme vyrábať aj päťkrát viac, ale…

Dôležitý fakt, ktorý si treba uvedomiť je, že nie je zatiaľ jasné, ako dlho koronavírus prežije na akom type povrchu. Pravdepodobné je, že mastný povrch, akým je aj telefón, bude preň priaznivejší. Ak máte podozrenie, že ste v blízkosti nákazy, obal odstráňte, vyčistite a odložte.

Ideálne je, ak viete zohnať tvrdý plastový obal, ktorý sa dobre utiera. Niektoré Defender obaly majú aj antimikrobakteriálnu ochranu, ak sa vám ich podarí zohnať.

Krok 5: Čistite často.

Tak, ako si umývate ruky vždy keď prídete domov, mali by ste pravidelne čistiť aj mobil.

Jedno dôležité pripomenutie na záver – rovnako ako nosenie ochrany tváre, ani pravidelné utieranie mobilného telefónu by vám nemalo dodávať falošný pocit bezpečnosti. A rozhodne by ste kvôli nemu nemali zabudnúť na umývanie rúk teplou vodou a mydlom.

A ešte čosi – tak ako proti šíreniu vírusov kvapôčkovou nákazou pomáha najmä odstup či karanténa, proti šíreniu nákaz prostredníctvom špinavého mobilu určite pomáha, ak telefón beriete do ruky menej často, prípadne častejšie používate hlasové ovládanie alebo laptop, ktorý máte iba doma.

Anthony Karcz píše na Forbes.com o spotrebiteľskej technike.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso