20. marca 2020

Nie je to lepšie, ale verme, že opäť bude. Ako sa dalo predvídať, reštriktívne opatrenia sa sprísňujú, chorých pribúda, ulice i firmy sa vyľudňujú, cesty aj mestská hromadná doprava tiež. Nezájdete si do baru, kúpiť si nové oblečenie, zavreli vám fitnescentrum, dokonca aj obľúbenú reštauráciu. A je to dobre.

Bez týchto vecí totiž naozaj nejaký čas vydržíme. Je to nutné. „Fast fashion“, „fast food“ aj „fast life“ jednoducho chvíľku počkajú. My počkáme tiež. Máme toho aj tak už priveľa. Veľa cestujeme, veľa zdieľame, veľa jeme, veľa pijeme. Žijeme preto, aby sme si užívali. Všetko je možné, všetko je dostupné, všetko je rýchlo a hneď. To, čo zažívame v jednom momente, je už za sekundu pasé, chceme nové zážitky, nové veci, nové skúsenosti, novú zábavu.

Šaty si ušije aj z obrusu či nohavíc. 10 rád od slow fashion blogerky,
ako spomaliť v móde i v živote

Všetci tak nejako cítime, aspoň občas, že toho v živote máme veľa. Veľa vecí, veľa informácií, veľa dezinformácií, veľa možností, veľa názorov a tiež veľa príliš vyhrotených stretov, ktoré sú mnohokrát úplne zbytočné a vyčerpávajúce. Teraz sa to zmení.

Naposledy sme si povedali, ako v čase krízy pomôcť ostatným. Teraz tu máme pár tipov, ako pomôcť sám sebe. Teraz, v časoch „cholery“, ale možno aj raz a navždy.

Zastavte sa

Jednoducho skúste nebyť stále na ceste. Na ceste za niekým, niekam, za niečím na druhom konci dúhy. Zastavte sa. Je na to ideálna príležitosť. Teraz to vlastne ani inak nejde. A možno to čoskoro bude ešte trochu horšie. Príde deň, keď sa zastaví napríklad aj váš vlak či autobus. Keď sa uzavrie centrum vášho mesta. Dovnútra možno budú môcť naozaj len tí, ktorých práca je teraz úplne nevyhnutne potrebná, napríklad lekári, sestričky a ďalší zdravotnícky personál. Nás ostatných možno okolnosti prinútia zastaviť sa. Pripravte sa na tú možnosť. Aspoň psychicky. Nenechajte sa zomlieť strachom a panikou. Dá sa to zvládnuť.

Buďte opäť so svojimi blízkymi

Žijeme príliš rýchlo. Všetci pracujú toľko, že často celé dni nevidia svojich blízkych. Ráno odchádzajú a deti ešte spia, večer prídu a deti už zase spia. Muži nie sú zvyknutí byť so svojimi ženami, rodičia skoro nepoznajú svoje dospievajúce deti. Nie je to tak všade, ale v mnohých rodinách áno. Toto je pekná príležitosť, ako to zmeniť. Naučte sa byť doma a pohromade. Či už počas pracovného času, alebo až po ňom.

Bez programu. Bez ciest do akvaparkov a zábavných centier, bez víkendového nakupovania, bez milióna voľnočasových aktivít. Skúste vytiahnuť Monopoly. Nechajte si od syna vysvetliť jeho obľúbenú počítačovú hru – a zahrajte si ju s ním. Zaparkujte niekam auto a pár dní ho tam nechajte.

Napriek koronavírusu sa deje aj veľa dobra.
Firmy nakupujú materiál, celé Slovensko si pomáha

Urobte si poriadok v diári aj vo firme

Samozrejme, že nemáte nekonečnú dovolenku. Je to home office, nie prázdniny. A už vôbec nie bezstarostné. Kto teraz pracuje z domu, či už často, dočasne, alebo prvýkrát v živote, musí si nájsť v práci systém. Nájdite si pokojné miesto na prácu, rozplánujte si aktivity, rozpíšte si body, pokojne si urobte nástenku ako v škole a pustite sa do práce. Eliminovali ste už asi všetky stretnutia, ktoré nie sú životne dôležité – to je dobre. Žiadne 40-minútové mítingy, ktoré nikam nevedú – dobre. Žiadna prokrastinácia v kuchynke s klebetami – veľmi dobre.

Tento čas je skvelý na upratovanie v diári. Aj v biznise. Premyslite si, čo ďalej. Nielen teraz, v kríze. Premyslite si svoj pracovný život celkovo. Pozrite sa na svoju prácu s odstupom. Baví vás ešte? Máte nápady? Chcete niečo zmeniť? Doprajte si čas a čistú hlavu. Čítajte a inšpirujte sa. Dokončite prácu, ktorá vám už dávno visí na to-do liste. Vymyslite niečo nové, čo predstavíte kolegom, keď sa opäť všetci uvidíte. Dá sa to aplikovať na veľkú firmu, ale aj na úplne malý biznis.

Varte

Zavreli vašu obľúbenú reštauráciu? Nevadí. Vráťte sa do kuchyne. Varenie je skvelá vec, je to kreatívna činnosť, uvoľní myšlienky, posilňuje vzťahy a láska tiež prechádza žalúdkom. Jesť sa musí. Bez jedla mozog nepracuje. Zapojte deti, už majú určite hotové úlohy (a tiež už ich odovzdali online). Ešte skôr, ako začnete variť, nakúpte si. Podporte napríklad lokálnych pestovateľov, ktorým zrušili farmárske trhy a teraz nemajú odbyt. Jedzte kvalitne. Využite služby „debničkových“ donášok. Ponúkajú lokálne produkty vo vysokej kvalite a nákup vám prinesú až domov, pokojne aj v sobotu.

Čítajte

Jednoduchá vec. Koľko kníh máte pri posteli? Ja dosť. Ešte od Vianoc. Od predvlaňajších Vianoc. Čítam štyri knižky mesačne (už asi 30 rokov), ale stále sa mi doma hromadia knihy, na ktoré ešte nedošiel čas. Aj vy ste na tom podobne? Možno čas na knihu nadišiel práve teraz. Keď dokončíte dnešnú porciu práce, otvorte si knihu. Do kina ísť nemôžete, do klubu tiež nie, bar je tiež zavretý, tak čo už?

Spite

Toto je ideálna príležitosť. To, že je spánok extrémne dôležitý, už viete. Päť hodín nestačí. Ani šesť nie. Nepozerajte po nociach Netflix, choďte jednoducho spať. Teraz. Ak musíte ísť ráno do práce, bude fajn sa trochu vyspať, budete odolnejší voči stresu. Ak nemusíte vstávať, využite to. Kvalitný a dostatočný spánok je kľúčový aj pre imunitu.

Rozprávajte sa

So šéfom, s kolegami, partnerkou, deťmi, rodičmi. Či už pracujete z kancelárie, alebo ste doma, zostaňte v kontakte. Urobte si poriadok vo vzťahoch. V práci aj v rodine. Vysypte proste všetkých kostlivcov zo skríň a upracte si. V skrini aj v hlave. A chvíľku si len užívajte ten pocit. Sám so sebou.

Autorkou je Irena Cápová z redakcie magazínu Forbes Česko.

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso