19. mája 2020

Niekedy je najlepšie, ak sa na súčasnosť pozrieme inou optikou. Poďme to teda skúsiť a rovno precestovať v čase do roku 1995. Ktoré výdobytky dnešnej doby neboli pred 25 rokmi na svete? Aké spoločnosti, ktorých produkty dnes denne používame, v tom čase ešte ani neexistovali? A ktoré, naopak, existovali a vďaka tomu, že dokázali naskočiť na tep doby, sú aj naďalej v kurze? 

Práve toto sú otázky, ktoré som položila kolegom na MBA kurze strategických inovácií a podnikania. Pozvala som ich, aby si v tomto myšlienkovom experimente spolu so mnou predstavili, ako by vyzeral svet, ak by koronavírus Covid-19 udrel pred 25 rokmi.

Pokrok v medicíne

V prvom rade si musíme uvedomiť, že iba zopár ľudí mimo výskumných laboratórií malo v roku 1995 prístup k internetu alebo webkamerám. Preto by napríklad telemedicína, ktorá dnes umožňuje diagnostiku seniorov bez toho, aby sa museli ohrozovať návštevou lekára, jednoducho pred 25 rokmi nefungovala.

Zoom stretnutie cez Tinder?
Koronavírus mení aj spôsob, akým randíme

Mnohí doktori, ktorí navštevujú môj kurz, poukázali aj na ďalšie výdobytky, z ktorých sa tešia pacienti v roku 2020.

Napríklad iba začiatkom mája americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil domáce diagnostické testy, ktoré si viete doma urobiť aj sami, keďže namiesto výteru z nosa postačia vaše sliny. Zdravotníci by pred 25 rokmi mohli o takejto možnosti iba ak snívať.

Podobné inovácie zasiahli aj ďalšie oblasti, či už ide o bankovníctvo, dopravu, poľnohospodárstvo, telekomunikácie, zábavný priemysel alebo zásobovanie.

Ďalšie výdobytky

Žiaci môjho kurzu nemuseli dlho hľadať, aby našli ďalšie príklady tohto priekopníctva. Stačilo im, aby sa pozreli na nástroje, ktoré má každý z nich v ruke a ktoré im umožňujú zostať navzájom v spojení, a to aj napriek tomu, že sa nachádzajú v domácej karanténe.

Popri smartfónoch a laptopoch spomenuli aj čítačky e-kníh, streamovacie služby, e-shopy, sociálne siete, online videá na cvičenie, crowd-sourcing či online médiá.

Šíri sa koronavírus vo vode?
Odpovede na otázky, či sa môžu otvoriť kúpaliská a plavárne

Jedna zo žiačok napríklad spomenula, že posiela peniaze domov svojej rodine v Afrike, a to všetko pomocou jedného tlačidla na telefóne, bez toho, aby riskovala rôzne poplatky alebo miestnych brokerov, ktorí by ju mohli o peniaze pripraviť.

Ďalší spomenul, že populárny dezinfekčný prostriedok značky Purell vstúpil na trh až v roku 1997. Čo by bolo až dva roky po skončení nami simulovanej globálnej pandémie.

Facebook, Google a Netflix

Množstvo produktov a služieb, ktoré dnes využívame, pred 25 rokmi neexistovalo. Dokonca, mnohé z nich neboli na svete ešte ani pred 10 rokmi. Amazon začal ako malý predajca kníh v roku 1995, čo bol ten istý rok, keď americký trh spoznal Playstation.

Google nevznikol ešte ďalšie tri roky a aj to sa spočiatku zameriaval len na vývoj vyhľadávacieho algoritmu. Skype vznikol v roku 2003 a Zoom, cez ktorý dnes mnohí komunikujú, si uchmatol podiel na trhu až v roku 2011.

Návrat do kancelárií v nedohľadne.
Google sa pridal k Facebooku a povolí home office do konca roku 2020

Ďalšími nováčikmi na scéne sú firmy ako Facebook, LinkedIn, WhatsApp, Instagram, Twitter, Netflix, UberEats, YouTube či Xbox. Dokonca aj populárna americká donášková služba Drizly, ktorá sa zameriava na alkohol, vznikla až v roku 2012. Pritom tieto všetky značky zaplnili dieru na trhu a dnes uľahčujú životy miliónom z nás.

Ako dlho vydrží koronavírus na vlasoch?
Nevieme. Čo teda máme s vlasmi robiť?

Ďalšie etablované značky, ktoré proti pandémii priamo nebojujú, sa snažia aspoň ľuďom spríjemniť čas v domácej karanténe a uľaviť im od množstva informácií o koronavíruse.

Napríklad NBA rozbehlo turnaje, v ktorých basketbalisti súťažia proti sebe na diaľku, a napríklad WWE rozbieha wrestlingové zápasy v prázdnych arénach. Hollywoodske štúdia preskočili kiná a svoje novinky rovno predstavili na rôznych streamingových platformách.

Fitnescentrá spustili online návody na domáce cvičenie, múzeá lákajú návštevníkov na virtuálnu prehliadku. Reštaurácie a bary sa preorientovali na dovoz a výdaj jedla a nápojov. Takto by sme mohli pokračovať.

Kvalita života

Ľudia sa niekedy tak zamotajú do problémov dneška, že si zabudnú uvedomiť, akú cestu spoločnosť prešla za uplynulých niekoľko rokov. Namiesto toho, aby sa pozreli na biznis ako na hlavného hýbateľa inovácií, ktorý tvorí pridanú hodnotu, vidia iba korupčné škandály a ich ziskuchtivosť.

Namiesto toho, aby používali ich produkty a boli za to vďační, využívajú ich na hanenenie tých istých firiem, ktoré ich vyrobili.

Bez ohľadu na to však môžeme povedať, že ak by prišla podobná pandémia pred 25 rokmi, prežívali by sme ju omnoho horšie, ak by sme nemali poruke inovácie, ktoré nám tieto firmy poskytujú.

Skúste sa, podobne ako moji žiaci, pozrieť teraz smerom do budúcnosti. Predstavte si, že je rok 1995 a vy sa pozeráte na nadchádzajúcich 25 rokov. Čo si uvedomíte?

Pandémia nás navždy zmení.
Už nikdy nebudeme pracovať a nakupovať ako pred ňou

V prvom rade to, že progres nie je lineárny. Prevažnú väčšinu času napredujeme, posúvame sa a bohatneme, no nemusí to tak byť. Napriek tomu, že za posledné dve dekády sa mnoho ľudí vyšplhalo z chudoby, ďalší môžu do nej rýchlo upadnúť.

Mnohé firmy za posledných 25 rokov prosperovali práve vďaka ekonomickej slobode, no ak by bola vôľa obmedzovať ju, tento vývoj sa môže bez problémov obrátiť.

Ďalším predpokladom napredovania sú silné trhy a inštitúcie. Nemôžete mať smartfón bez toho, aby existoval veľký telekomunikačný trh, ani dostupné pohonné hmoty bez toho, aby boli nadnárodné ropné spoločnosti, alebo potenciálnu vakcínu na koronavírus bez toho, aby na nej pracovali veľké farmaceutické firmy.

Práve tieto inštitúcie sú súčasťou pokroku, nemôžete si vybrať jedno, ale odmietnuť to druhé. Tak to proste nefunguje.

Pomáhať druhým

Poslednou vecou, na ktorú by som chcela upriamiť vašu pozornosť, je filantropia. Práve v časoch pandémie oslavujeme ľudí, ktorí darujú časť svojho majetku na dobročinné účely. No uvedomme si, že nikto sa nemôže vzdať svojho majetku bez toho, aby ho najprv nadobudol.

Preto sa mnohí lídri (aj v čele veľkých spoločností) sústreďujú najmä na hromadenie majetku, nie primárne na jeho distribúciu. Najprv si definujú svoju misiu, naverbujú ďalších, ktorí sú ochotní im v nej pomôcť, a pracujú na spoločnom cieli.

Bill Gates sa naplno venuje charite.
Jeho nadácia prehodila výhybku na koronavírus

Za ich úspechom sú tisícky ľudí, ktorí nikdy nezískajú taký status ako Bill Gates alebo Mark Zuckerberg. No sú to analytici, marketéri a programátori, bez ktorých práce by tieto spoločnosti nezaznamenali taký obrovský rozmach.

Práve títo ľudia si zaslúžia uznanie podobne ako zdravotníci a ďalší, ktorí bojujú s pandémiou v prvej línii.

Pokiaľ sa pozriete na rok 2020 z perspektívy roku 1995, zistíte, aká veľká je úloha veľkých spoločností a rozvinutých inštitúcií. A rovnako uvidíte aj varovanie: progres je pominuteľný a rýchlo a dá zvrátiť, ak ho nepodporíme.

Prispievateľka Rajshree Agarwal píše pre Forbes o líderstve a stratégiách. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?