12. mája 2020

Zažite naše prvé online podujatie, na ktorom budú hosťami minister hospodárstva Richard Sulík či spolumajiteľ pivovaru Urpiner Branislav Cvik. Zapojte sa do podujatia a položte našim hosťom otázky cez aplikáciu sli.do. Viac info TU

Byť slobodným v čase pandémie a sociálnej izolácie nie je jednoduché. Miesta, kde by ste mohli spoznávať nových ľudí, sú značne oklieštené a bližší kontakt s osobami, o ktorých veľa neviete, je neželaný. Ako ovplyvnil COVID-19 fungovanie zoznamovacích aplikácií?

„184 centimetrov vysoký a bez korony. Mám rúška, dezinfekciu, víno a múku,“ píše o sebe 26-ročný Milan na Tindri. Nie je jediný, kto vo svojom profile odkazuje na súčasnú situáciu. Aplikáciu na randenie zaplnili fotky ľudí v rúškach a témou koronavírusu žijú aj mnohé konverzácie, ktoré sa na nej odohrávajú. Ak ste si teda mysleli, že sociálny odstup „zmrazí“ činnosť online zoznamiek, mýlili ste sa.

Tie v skutočnosti zaznamenávajú v posledných týždňoch nárast používateľov na celom svete a zvyšuje sa aj frekvencia ich využívania. Napríklad, denná aktivita správ medzi americkými používateľmi aplikácie Tinder vzrástla v celej krajine o 10 – 15 percent.

„Aj keď sme spoločensky vzdialení, určite nie sme odpojení,“ povedal CEO spoločnosti Elie Seidman a dodal, že dnes viac ako kedykoľvek predtým chceme mať niekoho, s kým by ste mohli hovoriť.

Sex v čase koronavírusu. Ako počas pandémie
kvôli nutkaniu neohroziť seba ani ostatných?

Podobne to vníma aj 26-ročná Zuzana. „V posledných týždňoch, keď mi chýbal spoločenský kontakt, som bola na týchto aplikáciách určite aktívnejšia. Počas marca aj apríla som si písala s viacerými mužmi na Tindri, Badoo či Bumble,“ hovorí.

Online „zoznamky“ využívala aj predtým, často len ako akúsi zábavku na zahnanie nudy či vypnutie hlavy. Veľa sa tam toho v tejto oblasti podľa nej nezmenilo ani v súčasnosti. Niektoré „appky“ však trochu zmenili spôsob poskytovania služieb.

Napríklad spomínaný Tinder sprístupnil na niekoľko týždňov prémiovú funkciu, tzv. passport, vďaka ktorej si môžete sami určiť miesto na svete, kde chcete „swipovať“. V normálnom balíku je to totiž možné len v okruhu do 160 kilometrov od miesta, kde sa nachádzate.

„Asi si uvedomili, že sa ľudia prestali hýbať, a napríklad v menších mestách, ako je Bratislava, to znamená, že viete pomerne jednoducho vyčerpať celú databázu užívateľov, keď tam neprúdia noví užívatelia, teda turisti,“ myslí si Zuzana.

V období koronavírusu rastie aj popularita sociálnych sietí, ktoré sú na ústupe, napríklad slovenský Pokec. Počas aktuálneho obdobia pozoruje nárast návštevnosti a dlhšie strávený čas používateľov na ňom. Ľudia tam trávia o 5 percent viac času a posielajú si o 14 percent viac fotiek ako v rovnakom období za minulý rok. Stúpol aj počet poslaných správ v rýchlej pošte.

Podľa 20-ročnej Simony sa dnes kontakty na Tindri často strácajú, lebo nedôjde k stretnutiu, a aplikácie sú v tomto často „instantné“.

Práve fyzické (ne)stretávanie sa je v čase koronavírusu veľkou výzvou pre online randiacich. „Je to, samozrejme, náročnejšie. Viac nám chýba blízkosť či dotyky, ale, popravde, podľa mňa sa na Tindri veľa nezmenilo. Kto chce, stretne sa aj tak,“ hovorí Simona.

Aj samotné aplikácie vyzývajú v tomto období svojich používateľov na to, aby sa stretávali radšej virtuálne, napríklad cez video. Foto: Unsplash

V prieskume Pollfish pre webstránku pre dospelých ImLive uviedlo 42 percent ľudí, že sa fyzicky stretlo s niekým, s kým sa v tomto období zoznámilo cez podobnú aplikáciu, 12,5 percenta dokonca pripustilo, že boli intímne s niekým, s kým nežijú.

Pozvanie na stretnutie v čase pandémie dostala aj Zuzana. „Približne na začiatku apríla ma chlapec, s ktorým som mala jedno stretnutie ešte pred koronou, zavolal na rande. Mala som veľkú dilemu, no nakoniec som si povedala, že mi to nestojí za to riziko, keďže neviem, aké je jeho správanie, a s koľkými ľuďmi sa stretáva,“ hovorí.

Aj samotné aplikácie vyzývajú v tomto období používateľov, aby sa stretávali radšej virtuálne, napríklad cez video.

Online rande

Jednou z mála sietí, ktorá má vstavanú funkciu videohovoru priamo v aplikácii, je Bumble. Spoločnosť ju predstavila ešte minulý rok, no v období od 13. marca do 27. marca zaznamenala nárast používania tejto funkcie o 93 percent. Priemerná doba hovoru bola takmer 30 minút. „Keď je fyzické stretávanie sa obmedzené, ľudia hľadajú nové spôsoby, ako byť v kontakte,“ povedala Priti Joshi, viceprezidentka stratégií pre Bumble.

Ľudia však na randenie využívajú aj Google Hangouts, FaceTime alebo Zoom. Takúto skúsenosť má Simona, ktorá si na Tindri dohodla rande cez Zoom. „Bolo to ako rande na diaľku, na začiatku trochu čudné, ale inak v pohode. Keď si sadnete, je to ako mať stretnutie s kamarátom. My sme si na záver telefonátu povedali, že to bolo príjemne a zopakujeme si to,“ hovorí.

Ako koronavírus zmení cestovanie.
Objavujme Slovensko a zabudnime na sociálne siete

Fyzické rande Simona zatiaľ neabsolvovala. „Zdravie hrá pri rozhodovaní veľmi výrazný faktor. Možné stretnutie zvážim podľa konkrétnej osoby,“ hovorí a so smiechom dodáva, že aj keby rande dopadlo dobre, bude ťažšie sa pobozkať.

Zuzana, naopak, začala randiť po uvoľnení opatrení. Už sa obáva menej, no hovorí, že keď sa otvoria niektoré hranice, asi sa opäť prestane fyzicky stretávať. Zatiaľ má však za sebou dve stretnutia.

Všimla si, že v tomto období sú pre ne nadšenejší ľudia zo zahraničia, ktorí tu ostali počas korony. „Dvaja, s ktorými som sa stretla, sem prišli kvôli práci. Španiel kvôli projektu, ktorý sa ale koronou predĺžil, a Izraelčan sem prišiel zastúpiť niekoho počas dovolenky a tiež tu musel ostať dlhšie,“ hovorí. Práve oni podľa nej oveľa intenzívnejšie hľadajú reálny kontakt, keďže nemali šancu si tu vybudovať sieť kontaktov.

Podobne ako 26-ročný Peter, ktorý pracuje v Londýne, no kvôli dlhodobému home office sa ešte pred uzavretím hraníc vrátil na Slovensko. Online aplikácie využíval aj vo Veľkej Británii, no odkedy je „doma“, trávi na nich viac času. „Beriem to ako zoznam dievčat, s ktorými sa budem môcť zabaviť, keď bude po korone a ja budem stále v Bratislave,“ hovorí.

„Appky“ a peniaze

Ako ovplyvní pandémia online zoznamovací biznis, ktorého hodnota v predajoch je na úrovni 6 miliárd dolárov? Aj keď aplikácie využíva počas obdobia pandémie oveľa viac ľudí, spoločnosti majú len veľmi málo príležitostí transformovať toto správanie do dodatočných výnosov.

Sú totiž hlboko v „režime prežitia“, píše americký Forbes. V tomto štvrťroku a pravdepodobne aj v tom ďalšom čelia predpovedi poklesu predaja, čo vylučuje akúkoľvek predstavu o spoplatnení ďalších funkcionalít.

„Odhady výnosov a zisku sa znížia. Nikto nevie, o koľko,“ povedal analytik Evercore Benjamin Black. Výdavky na randenie sú totiž „niečo, čoho sa môžete vzdať. Nezomriete, keď ich nebudete mať. Pre spotrebiteľov to nie je žiaden nenahraditeľný produkt.”

Buďte zdraví aj vďaka pohybu. Toto je 6 fitness aplikácií,
ktoré sa oplatí vyskúšať v izolácii

Dnes je však už viac než isté, že koronavírus zmení spôsob, akým randíme. Mnohé aplikácie začnú ponúkať nové funkcionality, napríklad live streaming či video. Zatiaľ ju majú napríklad Bumble či Grindr, ktorý je najväčšou sociálnou sieťou pre LGBTI komunitu.

V bezplatnej verzii tam získate 120 sekúnd používania zadarmo a náklady na prístup k piatim hodinám začínajú na 19,99 dolárov mesačne. Ak ostatné siete nechcú „zaspať“, mali by ich čo nevidieť nasledovať a vyťažiť z momentálneho rastúceho záujmu o svoje platformy.

Mená Simony a Petra boli na žiadosť respondentov v tomto článku zmenené.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?