12. mája 2020

Zažite naše prvé online podujatie, na ktorom budú hosťami minister hospodárstva Richard Sulík či spolumajiteľ pivovaru Urpiner Branislav Cvik. Zapojte sa do podujatia a položte našim hosťom otázky cez aplikáciu sli.do. Viac info TU

Je známe, že nový koronavírus „vydrží“ na látke zhruba deň, na oceli a plastoch asi štyri dni. Presnejšie, takýto čas ho vedci v laboratóriu dokázali identifikovať, hoci nie je celkom jasné, do akej miery je ešte infekčný. Dá sa z toho odvodiť, čo máme robiť s vlasmi?

Látku, oceľ a plasty riešila nedávna štúdia publikovaná v prestížnom časopise Lancet. Ak si do databázy PubMed zadáte coronavirus“ a hair“, žiadne štúdie nenájdete. Akurát správu o jednej mačke. To znamená, že o téme nič poriadneho nevieme. Znamená to teda, že by sme si mali takmer stále umývať aj vlasy?

Isteže nie. Umývať si vlasy desaťkrát za deň nie je praktické a poškodili by sme si tým pokožku hlavy. Stala by sa tak práveže citlivejšia na infekcie.

Reklama

Výhodou vlasov je, že nie sú vystavené takej potenciálnej dávke vírusov ako ruky či pľúca. Vlasmi skutočne nedýchame ani ich nepoužívame na otváranie dverí či tlačenie nákupných vozíkov. Ak vám vlasy niekto vyslovene neokýcha či neochytá s infikovanými rukami, nemali by pre vás byť nákazlivé.

Predkrízový stav? Zabudnime, hovoria reštaurácie.
Teraz je čas prepúšťania a pôžičiek

Ak si myslíte, že by ste mohli mať kontaminované ruky, nechytajte sa nielen tváre, a to najmä nosa, ale ani vlasov. Ak si chcete vlasy upraviť, nerobte to neumytými rukami.

Keď tieto zásady dodržíte, zrejme budú vaše vlasy v bezpečí.

Ak sa stane, že vám niekto na vlasy dýcha (napríklad v autobuse), neznamená to, že by ste si mali za krk šplechnúť dezinfekčný prostriedok. Jednoducho si uvedomte, že by ste si vlasy zatiaľ nemali chytať, a potom si ich doma umyte šampónom. Dostatočne dlho a poriadne, tak ako tie ruky.

Keď vás už nebaví spievať si v sprche Veľa šťastia, zdravia,“ skúste si k tým vlasom trebárs Toma Jonesa a jeho Sexbomb. Ak prídete po koniec prvého refrénu, mali by ste si umývať vlasy už 20 sekúnd.

Strihať vlasy na diaľku? Hmm…

Vybrať sa do kaderníctva v oblastiach, kde boli ohniská pandémie, hneď, ako je to možné, nemusí byť najlepší nápad. Je zrejmé, že kaderník vám ťažko môže vlasy ostrihať meter dlhou mačetou. Pravdepodobne pri vás bude bližšie ako meter, takže ochranu pred prípadnou infekciou bude musieť zvládnuť jeho (iste nie váš) ochranný štít, prípadne rúško.

Ak kaderník riadne nosí štít či masku, znamená to, že riziko prenosu infekcie sa zníži. Neznamená to však, že bude vylúčené, a neznamená to, že by nemohli byť infikované aj plochy v okolí infikovaného zákazníka či holiča. A do akej miery si môžete byť istí, že hrebene, nožnice a ďalšie podobné veci sa po každom predchádzajúcom zákazníkovi skutočne precízne vydezinfikovali?

Jednoducho, v oblastiach, kde sa infekcia stále šíri, je pre kaderníctva naozaj ťažké zabezpečiť, aby sa práve nešírila aj v ich prevádzkach. To je ďalší z dôvodov, prečo je také potrebné rozšírené testovanie – aby sme lepšie spoznali, v akých konkrétnych podmienkach sa vírus šíri viac a v akých menej.

Kaderníctvo v Berlíne. FOTO: SITA, AP

Okrem toho, stále čakáme na to, až infektológovia lepšie preskúmajú prípadnú infekčnosť pacientov, ktorí sa z infekcie pred časom zotavili. Nie je tiež jasné, či prekonanie infekcie naozaj vedie k vytvoreniu imunity. Potrebujeme viac vedeckých štúdií, a nielen o tom, či sa vírus „udrží“ na vlasoch.

Áno, strihať si vlasy sám nie je ľahké. Vydržať dlho bez návštevy kaderníka takisto. Rovnako, ako požiadať nejakého amatéra v domácnosti, aby vás ostrihal.

Pracovať a nakupovať už nebudeme tak, ako pred koronou

V živote sú však aj horšie veci ako deň so zlým účesom. Alebo týždeň, a ak na to príde, aj pár mesiacov. Žijeme v dobe, ktorá sa na tú pred pandémiou nepodobá, a žiada si, aby sme sa prispôsobili.

Napríklad je to výzva, aby sme sa zamysleli nad tým, ktorý účes je najpraktickejší.

Bruce Lee je profesor zdravotnej politiky, na Forbes.com píše najmä o koronavíruse.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk