11. mája 2020

Ak to epidemiologická situácia v danej krajine dovolí, zamestnanci Googlu na celom svete môžu opäť začať chodiť do svojich kancelárií od júna 2020. Ale nemusia. Spoločnosť potvrdila, že väčšina zamestnancov sa tento rok do officov zrejme nevráti a bude naďalej pracovať z domu.

Google pritom nie je prvou veľkou tech firmou, ktorá sa pre takýto krok rozhodla. Už minulý tyždeň Facebook oznámil, že 6. júla, keď opäť otvorí dvere svojich officov, sa fyzicky do práce vrátia len tí zamestnanci, ktorí tam nevyhnutne musia byť. Ostatní majú možnosť robiť rovnako ako doteraz – z domu. A to až do konca tohto roka. Podobne sa zachovala aj spoločnosť Slack, ktorá vyvíja softvér pre firemnú komunikáciu, ktorý mnohé spoločnosti využívajú aj práve počas izolácie v home office režime. Slack nechá zamestnancov doma do septembra. Amazon nechá ľudí z kancelárií pracovať z domu do októbra, Microsoft rovnako. 

Ako sa opäť naštartovať na kancelársky život?
Dôležitá je postupnosť, radia odborníčky

A hoci sa teda v mnohých krajinách hovorí o blízkom návrate do normálneho predkrízového pracovného režimu, veľké technologické spoločnosti sú, zdá sa, opatrnejšie. A po návrate to v ich priestoroch nemá vyzerať rovnako, ako pred začiatkom šírenia nového koronavírusu. Hovorí sa o úprave populárnych open space priestorov, najmä o sedení v minimálne dvojmetrových rozostupoch a s fyzickou bariérou medzi jednotlivými pracovníkmi, ale aj o povinných meraniach teploty zamestnancov.

Facebook, podobne ako aj iné technologické spoločnosti, aktuálne analyzuje, ktorí zamestnanci musia byť nevyhnutne v officoch. Tie opustili ľudia z tech firiem zo Silicon Valley a Seattlu skôr, než zamestnanci mnohých iných spoločností a podstatne skôr, než v jednotlivých amerických štátoch začali platiť nariadenia o sociálnej izolácii. Zdravotní experti tento krok oceňujú a tvrdia, že takýto prístup IT spoločností pomohli spomaliť šírenie ochorenia COVID-19 v San Franciscu a okolí, či v Seattli.

Reklama

Naučte sa oddeliť prácu od súkromia.
Inak vám hrozí, že vyhoríte aj na home office

Zamestnanci Google napríklad pracujú z domu už od 10. marca, už predtým navyše mohli o home office zo strachu pred vírusom sami individuálne požiadať. Spoločnosť na začiatku marca tiež oznámila, že založí tzv. COVID-19 fond, z ktorého budú platiť obslužný personál kancelárskych budov, ako sú ľudia vykonávajúci upratovacie služby, či zamestnanci jedální a podobne, ktorí pre home office režim prišli o svoje pracovné hodiny.    

Autorka článku Rachel Sandler je redaktorkou amerického Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?