18. mája 2020

Práca z domu je podstatne odlišná od práce z kancelárie. Nemáme sa s kým neformálne porozprávať o našom zadaní, na ktorom pracujeme, čelíme mnohým rušivým vplyvom a prokrastinujeme. Preto mnohým práca trvá dlhšie a aj z toho dôvodu sa zmazáva hranica medzi pracovným a osobným životom.

Ak však vieme ako na produktívny home office, robotu nám môže dokonca uľahčiť a navyše ušetriť veľa času, ktorý musíme stráviť nad prácou. Ako na to? Behaviorálny ekonóm Roman Burič zo spoločnosti Mindworx poskytuje tipy, ako byť pri práci z domu produktívnym a spokojným.

Dôležitosť denných rutín. 

„Vedci z Univerzity v Arizone zistili, že ľudia majú len obmedzenú kapacitu na spracovávanie informácií, čo súvisí aj so schopnosťou rozhodovať sa,“ hovorí Burič. Práve preto si väčšina z nás vytvorila rutiny, ktoré nám každodenné rozhodovanie uľahčujú, a pre naše psychické zdravie je dôležité uchovať si ich aj v tomto čase.

Všetci sme boli zvyknutí na náš denný režim. Od chvíle, keď sa prebudíme, cez napríklad pozeranie seriálu pri raňajkách, cestu do práce, poobedný meeting, až po večernú návštevu fitnescentra. Podľa Buriča preto ľudia v týchto chvíľach mimoriadne potrebujú pocit kontroly. „Ten nám pandémia úplne vzala a my sme sa ocitli v ohromnej neistote. Práve rôzne návyky a denná rutina nám tento pocit kontroly aspoň čiastočne vrátia,“ vysvetľuje.

Návrat do kancelárií v nedohľadne. Google sa pridal k Facebooku
a povolí home office do konca roku 2020

Reklama

Túto vec musia brať do úvahy hlavne manažéri. Je potrebné uvedomiť si, že zamestnanci potrebujú pocit kontroly, a dať im najavo, že sa práca prispôsobí tomu, ako teraz fungujú. Narušiť to môžu ad hoc online mítingy a zadania. Je potrebné ich prispôsobiť fungovaniu zamestnancov.

Prevádzková transparentnosť.

Ľudia sa cítia lepšie pri používaní produktov alebo služieb vtedy, keď vidia, ako sa vyrábajú. Ukázalo sa to napríklad v prieskume medzi študentmi, ktorí navštevovali školské jedálne. Keď videli, ako sa jedlo vyrába pred ich očami, ohodnotili ho v priemere o 22 % lepšie. Prevádzková transparentnosť sa dá využiť v rôznych oblastiach života a je dôležitá predovšetkým pri práci z domu a najmä pri projektoch, pri ktorých váš pokrok nemusí byť pre nariadených až taký viditeľný.

„Niektorí behavioristi nazývajú tento druhý problém špirálou neviditeľnosti a ľudia, ktorí pracujú na vývoji softvéru, to dobre poznajú. Skupiny pracujúce na rôznych častiach veľkého projektu sa často cítia, akoby iné skupiny nerobili nič, keďže tam nie je k dispozícii žiadny pracovný produkt na kontrolu,“ píše novinár Bob Sullivan.

Pomôcť môže práve väčšia transparentnosť a podávanie aj čiastkových informácií, ako napríklad: „Som v polovici tejto úlohy“, „Registrujem tvoj mail, ale dostanem sa k nemu až zajtra“, „Do konca týždňa to dokončím“ a podobne. Tiež skúste svojmu nadriadenému pravidelne podávať informácie o tom, na čom konkrétny deň pracujete, ako ste sa pohli s dlhodobými projektmi a čo máte v pláne. Rovnako postupujte aj pri klientoch. A ak ste šéf, skúste zamestnancom vysvetliť, prečo je pre vás dôležité mať čo najviac informácií, aby vaše otázky nebrali ako „kontrolu“ či nedôveru. „Keď absentuje komunikácia, ľudia predpokladajú to najhoršie,“ vysvetľuje pracovný psychológ Brandon Smith.

Oddeľte pracovný život od osobného.

Počas posledných mesiacov pandémie a práce z domu už nie sú hranice medzi pracovným a osobným životom také jasné. „Keďže už dlhšie pracujeme z prostredia, v ktorom sme pred tým zvykli tráviť voľný čas, čelíme mnohým veciam, ktoré nás rozptyľujú, a nemôžme sa sústreďovať. Preto prácu odkladáme na neskôr,“ hovorí Burič.

Čo pomáha, je oddelenie pracovného priestoru. Jednoducho nepracujte tam, kde trávite voľný čas. Na prácu si doma vyhraďte osobitný priestor. Ak si dáte prestávku, idete na obed alebo s prácou na daný deň končíte, tento priestor opustite. Podľa ľudí, ktorí pracujú z domu už niekoľko rokov, je ideálne, ak vykonávate v každej izbe niečo iné aj preto, že vám to poskytne psychologickú bariéru medzi prácou a zvyškom domácnosti. Ak nemáte inú možnosť, môžete aspoň rozdeliť izbu na zóny.

Ako spoznať, že práca z domu prerastá zamestnancom cez hlavu?
Tu sú 3 varovné signály

„Keď pracujem z domu, otočím písací stôl na druhú stranu miestnosti pod okno. Presun trvá päť sekúnd a už som si vytvoril asociáciu, že v tejto polohe som v práci a z miestnosti sa stala kancelária. Naopak, keď je stôl naspäť, tak kancelária zmizla a nad prácou viac nerozmýšľam,“ radí napríklad life kouča a tréner sebarozvoja Mišo Duchoň.

Plánujte deň.

Podľa Buriča je ďalším dôležitým krokom plán dňa. Radí vopred si naplánovať, kedy a na čom budete pracovať. „Ak si veci čo najpodrobnejšie naplánujete, je väčšia pravdepodobnosť, že ich aj spravíte, a pomôže vám to aj s prioritizovaním úloh,“ hovorí a tiež radí vyhradiť si presný čas na prestávky a obedné pauzy.

Pri plánovaní dňa je najdôležitejšie nastaviť si striktný čas, kedy pracovný deň začnete, ale aj kedy s prácou skončíte. Takýto denný plán vám pomôže byť efektívnejšími a budete sa cítiť byť prácou menej zahltení.

Varenie ako prestávka.

Vytvorenie vlastných pravidiel pri práci z domu odporúča aj jeden z najznámejších predstaviteľov behaviorálnej ekonómie Dan Ariely. „Študenti na univerzite pracujú veľmi dobre, keď chodia do knižnice,“ uviedol. „Knižnica nie je tichšia, v skutočnosti je často hlučnejšia ako internát. Ale keď je študent na internáte, zodpovedá sa iba sám sebe. V knižniciach si študenti uvedomujú, že ostatní sa môžu pozrieť na ich obrazovky, čo im pomáha správať sa lepšie,“ povedal.

Ľudia pracujúci z domu podľa neho nemusia predstierať, že sa nachádzajú v knižnici či kancelárii a správať sa akoby podľa pravidiel. Mali by si však vytvoriť vlastné rituály a pravidlá, ktoré ich udržia produktívnymi. U neho je efektívne napríklad varenie zložitých jedál, ktoré si rozkúskuje do malých prestávok počas práce. „Vyberte si recepty, ktoré budú trvať dlho,“ navrhuje Ariely.

Môžete sa napríklad rozhodnúť pripraviť cestoviny s vlastnou paradajkovou omáčkou. Počas prvej prestávky si uvaríte paradajky, necháte ich vychladnúť a vrátite sa k práci. Počas ďalšej ich môžete olúpať, po hodine ich narezať a tak ďalej. „Namiesto prestávok, ako je Facebook, ktoré nás skutočne nenapĺňajú a nedávajú zmysel, robte činnosti ako varenie, ktoré vám poskytne odpočinok, možnosť premýšľať nad niečím iným a tiež príležitosť, ako jesť lepšie jedlo,“ hovorí Ariely.

Oceňujte.

Pre zamestnancov je dôležité, aby bola dobre vykonaná práca ocenená. Keď pracujeme z kancelárie, získame drobné „ocenenie“ alebo uznanie viackrát počas dňa či už v rozhovore s nadriadenými, alebo kolegami. Pri práci z domu však môže táto vec chýbať. A čím viac času na home office uplynie, tým väčšia môže byť pravdepodobnosť, že sa ľudia vo firme cítia neviditeľní.

Skúste preto ponúknuť aj pozitívnu spätnú väzbu či už svojim kolegom, podriadením, alebo šéfom. Môže ich „nakopnúť“ a pomôcť, aby ich produktivita ostala na rovnakej úrovni. Pomôcť môže aj verejná pochvala v rámci konferenčného hovoru. Skúste ju zakomponovať do vašich online porád a výsledky sa určite dostavia.

Ak ste zamestnávateľ, podporujte čas vyhradený na oddych.

Ukázalo sa, že pri práci z domu je vysoké riziko vyhorenia. „Zamestnanci často z vďačnosti za flexibilitu home officu pracujú viac, ako by mali. Zamestnávateľ má zase pocit, že si táto situácia vyžaduje mimoriadne nasadenie a často pridáva úlohy, ktoré nie je možné stihnúť,“ hovorí Burič.

Dlhší pracovný čas, odpisovanie večer či práca cez víkend sú znaky tých najvýkonnejších a najúspešnejších zamestnancov, ale tiež vedú k vyhoreniu. Preto radí zamestnávateľom či manažérom, aby podporovali zamestnancov, aby spomalili a dbali aj na ich oddych, prestávky a čas strávený s rodinou. Dôležité je na to dávať pozor tiež preto, lebo je ťažšie na diaľku si všimnúť príznaky vyhorenia.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?