23. marca 2020

Pýtali sme sa za vás ľudí, ktorí majú s prácou z domu dlhoročné skúsenosti. Čo im pomáha udržať si čistú hlavu a byť efektívny? Odpovedá editor Ed Holt, ilustrátorka Tina Minor a svoje psychologické poznatky dopĺňa organizačná psychologička Kristína Pomothy.

1. Režim dňa a držanie sa podstatného.

Základom je mať vytvorený určitý režim. Nemusíte mať naplánovanú každú minútu, stačí si určiť základné body, ktoré vás udržia v systéme. Kostra dňa je pomôcka, aby človek nemal vo svojej práci chaos.

„Môžete si napríklad určiť čas, kedy sa začne a kedy skončí váš domáci pracovný čas, určiť čas obednej pauzy… Do dopoludňajšieho programu zahrnúť napríklad cvičenie alebo si povedať, že doobeda chcete odpovedať na všetky maily a poobede už pracovať na svojich úlohách,“ radí ilustrátorka Tina Minor. Pomôcť vám môže aj to, keď si večer napíšete zoznam úloh na nasledujúci deň.

Sme doma, a čo teraz? Už to nie je len home office…
Máme šancu, ktorú treba využiť

Organizačná psychologička Kristína Pomothy radí držať sa toho, čo je v konkrétnej chvíli podstatné. „Ak je situácia nejasná a vízie biznisu sú rozmazané, hľadajte istotu určením najbližšieho známeho kroku pred vami,“ hovorí. Nerobte si napríklad starosti s udalosťami, ktoré je potrebné objasniť v dlhodobom horizonte a nestresujte s týmito otázkami ani ostatných.

Reklama

2. Rutina.

Nastaviť si rutinu nie je pre každého, najmä ak máte nepravidelný pracovný čas, ale skúste si každý deň určiť aspoň hodiny, počas ktorých pracujete. „Ak to neurobíte, veci sa veľmi rýchlo skomplikujú a vy skončíte celodennou prácou, pravdepodobne s veľmi malým výsledkom,“ hovorí Ed Holt, ktorému v nastavení rutiny pomáha napríklad ranné budenie detí.

Pomothy vysvetľuje, že práve rituály udávajú smer, ktorým idete, a nastavujú hranice medzi prácou a oddychom. „Nezabudnite na svoju rutinu pripraviť aj vašich blízkych. Hovorte s nimi o tom, čo potrebujete, urobte z toho prioritu a rešpektujte aj ich potreby,“ hovorí Pomothy.

3. Oblečenie.

Znie to ako banalita, ale pre vašu produktivitu môže byť vaše oblečenie veľmi podstatné. „Párkrát som vyskúšala pracovať v pyžame a namiesto práce som preleňošila celý deň,“ hovorí Tina. Jej pomáha, keď sa počas maľovania prezlečie do pracovného oblečenia.

„To vo mne podvedome vyvoláva stav, že teraz ‚makám‘ a neprokrastinujem.“ Holt upozorňuje aj na to, že vám každú chvíľu môže zavolať váš šéf cez Skype a v pyžame by ste asi neurobili dobrý dojem, nehľadiac na to, aký intímny je váš vzťah, smeje sa.

4. Zóny v byte a oddych od miesta práce.

V žiadnom prípade nespite, nejedzte a nepracujte na tom istom mieste, odkazujú ľudia, ktorí s tým majú bohaté skúsenosti. Ideálne podľa nich je, ak vykonávate v každej izbe niečo iné. „Nielen preto, aby ste sa odstrihli od hluku, keď sa iní členovia domácnosti rozhodnú napríklad vysávať, upratovať, hádať alebo odkladať hrnce. Ale aj preto, že vám to poskytne psychologickú bariéru medzi prácou a zvyškom domácnosti, kde sa nepracuje,“ vysvetľuje Holt.

Čo robiť v prípade, ak mám jednoizbový byt alebo nemám inú možnosť? „Rozdeľte si na ‚zóny’ aspoň izbu,“ radí Minor.

Nejedzte za počítačom, radí Holt. “Stane sa z toho veľmi nepríjemný zvyk.” Foto: unsplash

Pomothy však upozorňuje aj na dôležitosť zmeny prostredia, ktorú podporuje výskum. „Naša pozornosť sa výrazne znižuje po 90 minútach v rovnakom kontexte, teda ak robíme to isté na rovnakom mieste. Prejdite sa teda napríklad od svojho stola na gauč, z pohovky do kuchyne alebo si zriaďte dočasnú kanceláriu na balkóne,“ hovorí.

Stačí, ak si od miesta, kde obvykle pracujete, oddýchnete aspoň na chvíľu.

5. Limit na sledovanie médií.

Urobte si rituál zo sledovania správ dva- až trikrát denne, no len počas obmedzeného času. „Vypnite si push notifikácie a nečítajte články v skupinových chatoch vždy, keď máte chvíľku času. Ostaňte informovaní, ale počas väčšiny dňa toto šialenstvo stíšte,“ hovorí Pomothy a dodáva, že nejde len o pomôcku súvisiacu s produktivitou.

Konštantný stres má veľký vplyv na naše psychické a mentálne zdravie. „Vaše podvedomie pracuje aj vtedy, keď z toho, čo čítate, nie ste badateľne rozrušení,“ pripomína.

6. Prestávky.

„Pobyt doma láka k tomu, aby sme pracovali nonstop a ešte o 10-tej večer kontrolovali pracovné maily. Tiež som to dlho robila, no nie je to dobré,“ vysvetľuje Minor, ktorá sa pri maľovaní občas zvykla „zabudnúť“ aj na dlhé hodiny v jednej polohe a odniesla si to jej krčná chrbtica a oči.

Teraz sa snaží dopriať telu potrebný oddych. „Po určitom čase, odporúča sa každých 30 – 40 minút, ale mne sa to nie vždy podarí, vstanem, poprechádzam sa, zahľadím sa cez okno. Alebo idem za frajerom, ktorý pracuje v druhej miestnosti,“ vysvetľuje.

Ako zvládnuť prácu od deviatej do piatej?
Koučky radia efektívny time manažment a pravidelné prestávky

Holtovi zase pomáha jeho závislosť od čajov, keďže sa vďaka nej musí často prejsť do kuchyne a uvariť si ďalší. Náš mozog si potrebuje oddýchnuť a prísť na iné myšlienky, a preto je tiež dobré, ak sa večer venujete niečomu, čo vás rozptýli a čo máte radi. Filmu, knihe, rozhovoru, ručnej práci, pečeniu… „Ja si napríklad asi vyskúšam ušiť rúško,“ hovorí Minor.

Nezabúdajte ani na cvičenie. Pri súčasnej situácii, keď nemáme dostatok pohybu cez deň, je to oveľa podstatnejšie ako inokedy. Cvičenie zvyšuje imunitu, pomáha nám zostať silnými a zlepšuje spánok.

„Nedostatočná fyzická aktivita ovplyvňuje náš spánok, čo môže viesť k poklesu rozsahu pozornosti a ďalším kognitívnym funkciám, nehovoriac o zdravotných dôsledkoch v čase pandémie,“ hovorí Pomothy a odporúča fitness aplikácie, ktoré tieto dni ponúkajú predĺžené prémiové členstvá.

„Nezabúdajte na prírodu. Viem, že teraz nemôžeme príliš vychádzať von, a tak kto nemá možnosť ísť do lesa alebo vyjsť na svoj dvor, vybehnite aspoň na balkón či otvorte okno… Včera som chvíľu sedela na našom balkóne, pozorovala oblohu a cítila, ako zo mňa opadá stres a úzkosť z posledných dní,” hovorí Tina Minor.

7. Domáce povinnosti.

Počas vami stanoveného pracovného času sa vykašlite na domáce povinnosti. Urobíte ich potom. „Asi 1000-krát sa mi stalo, že som počas dňa namiesto práce vešala prádlo, umývala riad, odpratávala veci. Je to ťažké, viem, ale treba tomu odolať,“ hovorí Minor. Aby ste nestrácali čas počas pracovného času, radí tiež pripraviť si obed deň predtým, napríklad v rámci večernej psychohygieny. Rovnako si ráno pripravuje aj pitie na celý deň.

Reklama

8. Rodinní príslušníci.

Pracovať z domu popri partnerovi, a najmä deťoch, je v súčasnosti tou najväčšou výzvou. Ako na to? „Najlepšou vecou, ktorú môžete urobiť, je vysvetliť členom domácnosti, že máte pracovné hodiny, počas ktorých by vás nemali rušiť alebo vyrušiť len v prípade urgentných záležitostí,“ hovorí Holt.

Uvedomte si tiež, aká bude realita nasledujúcich dní, keď si pripravujete plán práce. Len tak budete vedieť odkomunikovať, aké máte potreby, a nepodceníte problémy, ktoré vás čakajú. Buďte realistickí voči šéfovi a kolegom a optimalizujte svoju výdrž.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?