16. marca 2020

Súčasná situácia je nová a nepoznaná. Obchody sa zatvárajú, rušia sa športové podujatia a dokonca celé ročníky v NHL, NBA a európskych ligách. Doteraz boli výluky v NHL vždy iba pre peniaze. Ešte nikdy som to nezažil, a keď sa bavím s ľuďmi, nenachádzam človeka, ktorý by sa ocitol v podobnej situácii.

Firmy, ktoré sú spoločensky zodpovedné, nás posielajú na home office. Ten už síce zažili mnohí z nás, ktorým to práca umožňuje, no teraz je to iné. Denne zasadá krízový štáb, mnoho ľudí, ktorí prišli zo zahraničia, zostáva v karanténe. A zrazu sa na bližšie neurčené obdobie náš svet zúži na počet štvorcových metrov nášho bytu alebo domu.

Čo sa teda dá robiť počas home office? Vlastne, už to nie je len home office, v tejto chvíli sa stáva niečím novým. Home life. Pretože zahŕňa 24 hodín.

Mnoho ľudí mi hovorí, že počas home office dostali od svojho šéfa operatívne či administratívne úlohy. Niektorí dokonca definovali úlohu takto exaktne: „Niečo rob.“

Pravidlo 1 hodiny: Ako viete za 1 rok zmeniť čokoľvek?

Reklama

Samozrejme, nakoniec sa to celé skončí v prvej lige prokrastinácie a my navaríme 4-chodovú večeru alebo upraceme byt, pivnicu, garáž a poobede zvoníme u suseda či tiež nepotrebuje pomoc. Teraz na to zabudnime a poďme sa spolu zamyslieť. Máme množstvo času a situácia si priam pýta, aby sme robili niečo, čo dáva zmysel.

Ako sa teda dá využiť „home life“ naozaj poriadne?

1. Vymýšľajme nové veci. (Inovácie, nové postupy, nové trhy…) Nech sme majiteľ firmy, spomínaný šéf, obchodník, ajťák… vždy môžeme niečo zlepšiť či zmeniť.

Skúsme sa na svoju prácu pozrieť úplne inou optikou. Prehodnoťme svoje ciele a vízie. Teraz je na to čas a hlavne to je naozaj dobrodružstvo. Proste si spravme taký selfbrainstorming.

Samozrejme, môžeme sa posunúť aj do svojho súkromného života. Teraz môžeme začať s tým, čo sme odkladali už dlho. Plánovanie rekonštrukcie chaty, hra na gitaru, jazykové kurzy, cvičenie… Stačí len začať a sústrediť sa.

2. Budujme vzťahy. Ozvime sa zákazníkom, obchodným partnerom – Skype alebo videohovory s kolegami či obchodnými partnermi (vždy si určíme tému, aby to nebol len pokec o epidémii). Dajme im najavo, že nám záleží na ich situácií. Dohodnime si ich čo najviac. Veď sú takmer všetci doma.

Teraz je čas spraviť si inventúru vizitiek. Odpísať na všetky maily. Ale hlavne, teraz je čas na nezištnú pomoc!

Ako byť lepší v čase pandémie? Zavolajte mame

Ak dokážeme náš skill či expertízu odovzdať aj online, tak do toho. Teraz je ten najlepší čas. Sám chcem ísť príkladom a bezodplatne som pomohol už pár firmám s krízovou komunikáciou voči zákazníkom či zamestnancom. Ukážme teraz, že sa dokážeme podporiť a dajme okoliu signál, ktorý môže byť práve tým impulzom, že takých ľudí bude viac a viac.

3. Vzdelávajme sa. Hľadajme informácie, ktoré nám pomôžu byť lepšími. Zlepšime si niektorú z našich zručností. Spravme si nejaký online certifikát alebo kurz. Čítajme knihy. Rozčítaných ich máme všetci dosť.

4. A po dobre odvedenej práci trávme čas s rodinou. Lebo rodina je to najcennejšie.
Zahrajme si znova spoločenské hry, ktoré už dlho ležia na poličke. Spoločne si navarme obed či večeru. Znova sa poďme len tak rozprávať.

Najmä si uvedomme, že informácie majú rôzny charakter. Nečítajme celý deň správy o šírení vírusu a neštudujme o ňom všetko, lebo nás to „zhltne“ a my budeme panikáriť. Raz denne si prečítajme aktuálne informácie a vyberajme články z overených zdrojov. Zvyšok času máme na vyššie uvedené aktivity.

Veľa zdravia, priatelia!

David Kálmán už viac ako 15 rokov pôsobí v oblasti leadershipu, strategického riadenia, vyjednávania a vzdelávania. Má za sebou workshopy a prednášky pre viac ako 2500 ľudí. V súčasnosti pôsobí ako interim manager v oblastiach riadenia, obchodnej stratégie a vzdelávania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?