4. októbra 2020

Posledné mesiace sa niesli v znamení zrušených podujatí, preložených koncertov a opätovných obmedzení na hraniciach. Jednoducho, toto leto sme si užili menej zábavy ako obvykle. To však neplatí pre milionárov, ktorých bezbrehé párty pokračovali aj počas karantény.

Tí najmajetnejší nestrácali čas a peniaze míňali na súkromných párty či už v utajených kluboch, alebo pokojne aj v pohodlí svojich domovov, kam za nimi prišli celebrity, ktoré si objednali, aby im zdvihli náladu.

Nemusia chodiť za zábavou

Napríklad jeden saudskoarabský boháč si na svoju superjachtu na Capri prizval dídžeja Afrojacka, aby zabavil jeho hostí. Bolo to tesne po skončení moslimského Ramadánu, hovorí Emmanuel Akintunde, ktorého spoločnosť GF Entertainment párty organizovala.

„Na jachte je to omnoho väčšia zábava,“ hovorí Bjorn de Decker, ktorý svojej manželke na narodeniny objednal opernú speváčku, aby jej zaspievala na výletnej lodi Costa Smeralda počas plavby okolo pobrežia Sardínie.

„Ísť na operu do divadla v rúšku? Nie, ďakujem,“ zhrnul, prečo bol tento darček podľa neho ideálny.

Reklama
DJ Afrojack (vľavo) na jednom zo svojich vystúpení v nočnom klube v Las Vegas, ešte v roku 2013. Počas pandémie si ho zajednali boháči na ich súkromné párty. Foto: SITA/AP

De Decker pomohol aj ostatným, aby si toto leto užili na svojich jachtách súkromné vystúpenia známych hudobníkov. Hovorí, že všetci sa už pripravujú na zimné kolo (pandemických) vystúpení v Karibiku a na tento účel upravujú aj svoje súkromné jachty.

„Zariaďujú ich tak, aby sa helipady dali premeniť na nočné kluby, nechávajú si inštalovať najlepšie reproduktory od Bang & Olufsen, kupujú dídžejské pulty a ďalšie vybavenie či stroje na dymové clony. Na to sme si už zvykli, nejde o nič špeciálne,“ krčí plecami De Decker.

Ako žúrujú európski miliardári?
Na prvý pohľad bezbrehé zábavy skrývajú dobrý biznis

Potom prichádzajú na rad samotní hudobníci. Napríklad vystúpenie speváčky Alicie Keys môže stáť medzi 750-tisícmi až miliónom dolárov, kým Drake si pýta aj trojnásobok tejto sumy.

Pokiaľ chce niekto usporiadať takúto párty, ale nemá vlastnú jachtu (ako inak, s helipadom) na ktorej by hviezdy vystupovali, musí k tomu prirátať aj náklady na prenájom charteru. Tie sa pohybujú na úrovni 300-tisíc – 400-tisíc dolárov na týždeň.

Boháči si však v poslednom období prenajímajú jachty na dlhšie, než ako sú spoločnosti zvyknuté, hovorí De Decker. Novým normálom sa stali 3-týždňové či 4-týždňové dovolenky, čo znamená, že účet za prenájom súkromnej superjachty sa vyšplhá na viac ako 2 milióny dolárov.

Nočné kluby v obývačke

Nie je to však celé iba o jachtách. Serena Cooková, ktorá na Ibize založila súkromnú concierge spoločnosť Deliciously Sorted, ktorá zabezpečuje bohatým ľuďom všetko, čo potrebujú, hovorí, že väčšinu leta strávila vtesnávaním nočných klubov do súkromných víl svojich zákazníkov.

Keďže väčšina súkromných klubov na Ibize bola počas leta zatvorená, boháči si povedali, že veľké párty prenesú k sebe domov. Prispôsobovali tomu svoje vily, bazény, záhradné domčeky a niektorí dokonca podkopali tenisové kurty, aby si v podzemí vybudovali vlastné nočné kluby.

Medzi miliardárov sa prebojoval neznámy 88-ročný bankár.
Potichu zásobuje McDonald´s mäsom

„Po polnoci nemôžete mať na Ibize v lete žiadnu open air párty. Tak sa ľudia snažili vybudovať si vlastné kluby či tanečné parkety vnútri,“ vysvetľuje Serena Cooková. Hovorí, že boháči mali náročné podmienky, od prvotriednych zvukových systémov, naleštených parketov až po drahé a extravagantné dekorácie.

„Niektoré boli postavené pre 50 ľudí, ale viem aj o takých, kde sa zmestí vyše 300 ľudí,“ prezrádza Cooková. „Tieto kluby majú v sebe butikový charakter, nie sú podobné ničomu, čo by ste na Ibize našli. Skôr sa ponášajú na nočné kluby v Londýne či Paríži.“

Všetko najlepšie k narodeninám!

Emmanuel Akintunde, ktorý boháčom zabezpečuje áčkových spevákov, dídžejov či pozvánky na luxusné podujatia, hovorí, že jeho spoločnosť GF Entertainment už zareagovala na najnovšie trendy a počas pandémie začala klientom ponúkať súkromné predstavenia.

Pokiaľ nie je možné doniesť speváka na jachtu osobne, prepojí ho s boháčmi cez online streaming. „Niektorí speváci, ako napríklad Alicia Keys alebo raper Diddy, začali robiť koncerty zo svojich domovov, ktoré našim klientom streamujeme či už na jachtu, alebo kdekoľvek sa nachádzajú,“ opisuje Akintunde.

Prípad Bosarge. Takto boháči skrývajú miliardy pred exmanželkami,
veriteľmi či partnermi v biznise

„Napríklad nejaký saudskoarabský princ bude mať odkaz na stránku, kde sa má prihlásiť, a keď tak urobí, tak sa mu na veľkej obrazovke zobrazí spevák, ktorého si objednal pre seba a svojich 10 či 12 kamarátov,“ dodáva.

Takéto online predstavenie, ktoré sa však streamuje naživo, stojí približne polovicu toho, čo by si hviezda zapýtala za bežné súkromné vystúpenie. A keďže ľudia milujú čo najviac personalizované zážitky, snaží sa zabezpečiť, aby ani počas streamovania o tento pocit neprišli.

Pokiaľ si niekto na svoju narodeninovú oslavu zaplatí vystúpenie Alicie Keys, tak sa z reproduktorov ozve: „Všetko najlepšie k narodeninám, Sandra! Dúfam, že si ich užívaš, je mi ľúto, že sa nemôžeme stretnúť osobne.“

Reklama
Alicia Keys je jedna z hudobníčok, ktoré boháčom ponúkajú súkromné predstavenia prostredníctvom live streamingu. Foto: SITA/AP

Práve tieto online párty si našli svoju klientelu najmä na Blízkom východe, kde sa tešia veľkej obľube. Akintunde hovorí, že ešte nezažil, aby mali tamojší boháči väčší záujem o to, aby mohli vidieť svoje obľúbené celebrity.

Dodáva však, že tieto vystúpenia nesmú trvať viac ako hodinu, lebo dlhšie už ľudia nevedia udržať pozornosť.

Strach ísť do klubov

Napriek tomuto pozlátku je zrejmé, že za súkromnými párty v pohodlí domova je paranoja. Boháči si dobre uvedomujú, že nie sú voči šíreniu Covidu-19 imúnni, ako dobre zistili bohatí návštevníci nočného klubu Porto Cervo na Sardínii, v ktorom boli po jednej párty desiatky pozitívne testovaných zamestnancov klubu.

Vyše 3-tisíc boháčov, ktorí sa na párty zúčastnili, sa rozutekalo na všetky strany. Talianske úrady majú čo robiť, aby dohľadali všetky kontakty pozitívne testovaných, keďže veľká časť milionárskych návštevníkov klubu na seba nechala falošné údaje.

Ako dovolenkujú boháči?
Miliardár Jay-Z s Beyoncé si v Chorvátsku prenajali luxusnú superjachtu

A potom je tu túžba naďalej viesť svoj divoký nočný život v utajení. Predsa len, žúrovať na verejnosti v čase prísnych protipandemických opatrení sa môže boháčom vypomstiť.

Na vlastnej koži to okúsil David Solomon, CEO Goldman Sachs, ktorý vo voľnom čase zabáva ľudí na okázalých párty ako dídžej. V júli sa zúčastnil na jednej párty v Hamptons na Long Islande, čo odsúdili ako zamestnanci jeho banky, tak aj guvernér New Yorku Andrew Cuomo. Ten sľúbil občanom, že toto porušenie sociálneho dištancovania sa úrady riadne preveria.

Pokiaľ budú aj naďalej vznikať lokálne ohniská nákazy, boháči nevylezú zo svojich úkrytov, a naopak, ich divoké žúry budú pokračovať v pohodlí ich domovov. Či už si celebrity privezú k sebe domov, alebo sa s nimi spoja cez internet.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Prispievateľ Ollie Williams píše pre Forbes o milionároch a ich životnom štýle.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?