10. marca 2019

Navštívili sme miliónového hoteliera Henryho Kallana, ktorý v roku 1968 emigroval z Československa a odvtedy žije v New Yorku. Na titulnej strane Forbesu sa objavil v apríli 2015, keď otváral nový hotel Aria v Budapešti. Prezident skupiny, ktorá zamestnáva tisícku ľudí, pre Forbes hovorí, ako sa pozerá na biznis a na svet.

Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosť. To, čo vieme, narazí na limity našich možností. Ľudská predstavivosť je však bezhraničná. „Bez vízie nemá človek žiadnu motiváciu,“ doplní svoju úvahu prezident hotelovej skupiny Library Hotel Collection.

Práve predstavivosť musela byť dôležitá aj v jeho prípade. Ako 16-ročný chlapec pracoval ako nosič batožiny v bratislavskom hoteli Kyjev a aj po emigrácii do New Yorku pracoval ako pomocný čašník v hoteli Peninsula.

Luxusné vily s výhľadmi, 200-metrové trojizbáky
aj investičné byty v top lokalitách. Čo nakupujú bohatí Slováci a Česi?

Následne si, počas toho, ako budoval svoju kariéru, prešiel mnohými zariadeniami. No po čase sa neočakávane vrátil späť do Peninsuly ako jej riaditeľ. Odtiaľ prešiel šéfovať ešte známejšiemu Warwicku. Z tohto postu začal developovať veľké hotely od Paríža po Karibik.

Reklama

Postupne založil vlastnú hotelovú skupiny Library Hotel Collecttion (LHC), s ktorou buď sám, alebo s ďalšími partnermi vybudoval sedem ďalších hotelov.

Henryho Kallana sme navštívili v jeho byte na Madison Avenue v New Yorku. Foto: Ondřej Pýcha

Štyri z nich sa nachádzajú na Manhattane a pravidelne sa umiestňujú medzi tými najlepšími v New Yorku či v celých Spojených štátoch. Hviezdna je nielen ich lokalita, priam v centre hlavného mesta sveta, ale aj história.

Napríklad v hoteli Giraffe, ktorý Kallan vlastní od roku 1999, sa natáčali scény k filmu Sex v meste, kedy sa penthouse v hoteli premenil na byt pána Božského, ktorého stvárnil Chris Noth.

A zase v priestoroch hotela Elysée sa nachádza slávna reštaurácia Monkey Bar, ktorú Henry Kallan prenajíma skupine pod vedením editora Vanity Fair Graydona Cartera. Pravidelne tu môžete stretnúť celebritu.

Kallan medzi rečou prehodí, že ho navštevuje aj Madonna, čo dokazujú fotografie z afterpárty po galavečeri MET Gala spred desiatich rokov, ktoré sa dajú dohľadať v archívoch. Speváčku tam taktiež odfotili paparazzi po premiére filmu Single Man, ktorá sa konala v neďalekom Múzeu moderného umenia (MoMA).

Bývalý lom pri Šanghaji premenili na podzemný hotel.
Stavbu za 300 miliónov dolárov zasadili do skál

Pred pol rokom otvoril rodák z Československa novú vlajkovú loď v Kanade – je ňou Toronto X Hotel. Ďalej vlastní hotel Aria v Budapešti, ktorý otvoril iba v roku 2015 a aktuálne v ňom plánuje prístavbu luxusnej rezidenčnej budovy a ich spojenie rooftopom s bazénom.

Do skupiny patrí aj rovnomenný hotel Aria v Prahe, v ktorom však predal podiel svojim partnerom, aby sa sústredil na iné projekty v Karibiku.

„Nehovorte, že sa niečo nedá, pred tým, ako to skúsite,“ zhrnie svoju životnú skúsenosť Kallan.

Dávajte viac, ako očakávajú

Na začiatku kariéry pracoval na nižších pozíciách v hotelierstve. No už tu sa postaral o to, aby si ho hotelový manažment všimol. Mal to dobre premyslené.

„Keď sme robili piati tú istú robotu, každý z nás dostal zaplatených 10 dolárov, a presne takú prácu každý odviedol. No ja som sa uistil, že som pracoval, akoby mi platili 15 dolárov,“ povedal Kallan v rozhovore pre Margie Goldsmith, ktorá prispieva do amerického Forbesu.

Ako spoznáte dobrý hotel?
Týchto osem vecí by ste si mali všímať, radí skúsená hotelierka

Či sa to oplatilo? „Keď hľadali, koho povýšiť, spomenuli si na mňa. Pretože som bol spoľahlivý, lojálny a tvrdo som drel. Presne tak to zostalo do dnešného dňa,“ dodáva.

Na otázku, či je hands-on manažér, sa zasmeje. „Ani si neviete predstaviť, ako veľmi,“ povie a dodá, že ho však zaujíma len to dôležité. Najmä to, či sa jeho ľudia navzájom rešpektujú.

„Mám skoro tisícku zamestnancov a každý z nich má prístup k môjmu mobilnému číslu,“ povie a na naše začudovanie vysvetlí: „Každý manažér môjho hotela vie, že má byť k zamestnancom milý, inak mi môžu hneď zavolať.“ Prečo je dôležité, aby sa hoteloví manažéri správali dobre k zamestnancom? Aj na to má Kallan odpoveď. „To, ako sa my správame k zamestnancom, sa odrazí na tom, ako sa oni správajú k hotelovým hosťom.“

Kallan sa v hotelovom svete pohybuje už 50 rokov. Za ten čas prišla podľa neho najväčšia zmena so sociálnymi sieťami. „Všetko sa skrátilo na okamžik, či už je to posielanie fotiek, alebo písanie recenzií. Každý čaká okamžitú odpoveď,“ skonštatuje Kallan. No je to zmena k lepšiemu? „Minimálne sa musia všetci omnoho viacej snažiť.“

Dostatok energie

„Napriek tomu, že robím veľa, stále ma to baví. Prečo? Pretože tvorím nádherné veci, medzi ktorými sa cítim dobre a dobíjajú ma pozitívnou energiou,“ povie Kallan. „No keďže stále robím s ľuďmi, vrátane bánk a právnikov, tak potrebujem občas vypadnúť. Najviac mi v tom pomáha zmena,“ dodáva.

Reklama

Najluxusnejší hotel Islandu:
Výhľad z izieb priamo na Modrú lagúnu

Keď sme sa rozprávali pred štyrmi rokmi, tak prezradil, že medzi jeho najobľúbenejšie destinácie na oddych patria ostrovy Svätý Martin, Svätý Bartolomej alebo Anguilla. „Dobíja to človeka novou energiou a má opäť apetít vymýšľať a tvoriť,“ povedal vtedy.

Napriek tomu, že je verný tomu, čo hovorí, a dlho sa na jednom mieste nezdržuje, najčastejšie funguje na linke New York – Toronto, kde je aktuálne gro jeho biznisu.

Henry Kallan v jeho pracovni. Foto: Ondřej Pýcha

Čo ale tak veľmi Henry Kallan miluje na New Yorku? „Najviac energiu. Celá Amerika bola založená na ideách. Človeka tu s nápadmi nikto nebrzdí, práve naopak. A je tu malá byrokracia. No treba mať aj šťastie,“ povie Kallan a po chvíli zamyslenia dodá: „A tiež to, že tu dostanete to najlepšie z celého sveta, je tu najšpičkovejšia kultúra, či je to balet , divadlo alebo opera. Podobne to ale platí v každom odvetví, či je to medicína alebo veda. Pretože tu platia najviac.“

Existuje ale aj vec, ktorá ho na meste, ktoré nikdy nespí, štve. Vraj je to jednoznačne doprava.

Čo motivuje ľudí?

Pôvodom slovenský hotelier má jasno, pokiaľ ide o to, ako sa v živote hýbať dopredu. Čo teda podľa neho ľudí motivuje? „Nádej a strach,“ povie a jedným dychom doplní: „Strach nemusí byť nevyhnutne zlý, motivuje ľudí podávať lepšie výkony. No môže byť aj negatívny. Napríklad ho často zneužívajú politici a náboženskí lídri,“ pokrčí plecami.

„Bez ohľadu na to, život je dar, ale vedieť žiť je talent. A talent je zriedkavý,“ dodá na záver.