21. januára 2019

Čo platí v prípade luxusných aj investičných nehnuteľností na bývanie? Notoricky známa realitná mantra „lokalita, lokalita, lokalita“. Okrem prestížnej adresy však top klienti stále viac vyhľadávajú aj veľkorysé dispozície a najmodernejšie vybavenie. Platí to rovnako pre klientov v Česku, na Slovensku ako aj na tých, ktorí hľadajú príležitosti na kúpu nehnuteľnosti v obľúbenom Chorvátsku či inde v zahraničí. Medzi českými aj slovenskými kupujúcimi je v kurze aj Španielsko, Florida či nehnuteľnosti v rakúskych Alpách. Za luxusné bývanie sú pritom klienti ochotní zaplatiť milióny. 

Na skúsenosti, preferencie a trendy v oblasti luxusných nehnuteľností sme sa pýtali Ilony Mančíkovej, riaditeľky slovenskej, českej a chorvátskej pobočky siete realitných kancelárií s luxusnými nehnuteľnosťami Sotheby’s International Realty. Z pohľadu biznisu ide pri „realitnom trojuholníku“ Česko, Slovensko, Chorvátsko o kombináciu, ktorá so sebou prináša viacero synergických efektov – Slováci totiž radi investujú do nehnuteľností v Prahe a zároveň českí aj slovenskí klienti často vyhľadávajú atraktívne „letné sídla“ či dovolenkové nehnuteľnosti na jadranskom pobreží.

Počet novostavieb v Bratislave je najnižší za 13 rokov.
Analytici očakávajú rast cien

Ilony Mančíkovej a jej kolegov v pobočkách vo všetkých troch krajinách sa Forbes spýtal, aké sú najžiadanejšie lokality na daných trhoch, koľko tam stoja luxusné nehnuteľnosti a aké trendy u kupujúcich pozorujú makléri v týchto oblastiach.

Bratislava a jej najžiadanejšie časti sa nemenia

Podľa vyjadrenia Slovakia Sotheby’s International Realty v Bratislave patria tradične k najatraktívnejším lokalitám Hradný vrch, Palisády, centrum Starého mesta, Koliba ako aj časť Karlovej Vsi.

Reklama

Kým v Karlovej Vsi sa ceny za štvorcový meter nehnuteľností na bývanie pohybujú v sumách od 2000 eur vyššie, na Kramároch je to od 2500, na Kolibe od 3000 a v Starom meste a na Palisádach v rozmedzí od 3000 do 5000 eur za štvorcový meter.

V Bratislave sa preferencie klientov hľadajúcich luxusné nehnuteľnosti takmer nemenia – atraktívne sú „kopce“ aj lokality pri rieke, pre kupujúcich je dôležitá aj kvalitná architektúra. Foto: Archív lokálnych pobočiek Sotheby’s International Realty

Bonitní Slováci majú pritom pri kúpe nehnuteľností rôzne preferencie v závislosti od toho, či kupujú rezidenčné bývanie pre vlastné účely, alebo kupujú nehnuteľnosti na investičné účely.

V prvom prípade sú v kurze luxusné veľkorysé apartmány, prípadne samostatné vily, ktorých samozrejmosťou sú priestranné izby s vlastnou kúpeľňou a šatníkom. Ak klienti kupujú rezidenčné nehnuteľnosti na investičné účely, preferujú najmä menšie byty v prestížnych lokalitách či atraktívnych rezidenciách. Slováci zároveň veľmi radi investujú do nehnuteľností v zahraničí – napríklad aj v Prahe.

Praha: veľké dispozície aj závratné ceny

Podľa Ilony Mančíkovej sú najžiadanejšími nehnuteľnosťami v Prahe najmä historické budovy v centre – špeciálne Staré Mesto v okolí Parížskej ulice a Staromestského námestia, vily v prestížnych rezidenčných štvrtiach Prahy 6 ako Ořechovka, Hanspaulka či diplomatická štvrť Bubeneč.

Investície do nehnuteľností sa všeobecne vyplatia hlavne preto, že dobre odolávajú výkyvom na finančných trhoch. Hodnota výnimočného domu či bytu rastie v čase, alebo aspoň neklesá, a to ani v období krízy, hovorí Ilona Mančíková. Foto: Archív lokálnych pobočiek Sotheby’s International Realty

Ako dodáva, ceny nehnuteľností rastú, pretože ich je na trhu nedostatok, pričom dopyt nepoľavuje. V Prahe presiahla priemerná ceny za štvorcový meter úroveň 100-tisíc českých korún (3900 eur podľa kurzu k 14. januáru 2019), no exkluzívna nehnuteľnosť v žiadanej lokalite Prahy 1 dokončená vo vysokom štandarde, s parkovaním, terasou a výhľadom, sa môže vyšplhať až k hodnote 250-tisíc českých korún (9780 eur) za štvorcový meter.

V portfóliu Czech Republic Sotheby’s International Realty je niekoľko exkluzívnych víl v Prahe 6 a tiež v lokalite Praha Trója blízko miestnej ZOO a botanickej záhrady, ktorých cena presahuje 200 miliónov českých korún (7,8 mil. eur).

Investícia do luxusnej nehnuteľnosti v dobrej lokalite pritom podľa Mančíkovej pre bonitných klientov stále dáva zmysel. „Nie je dôvod, aby ceny v prípade historických budov v centre mesta klesali. Obmedzená ponuka je taktiež v prestížnych lokalitách ako Ořechovka, Hanspaulka, Bubeneč alebo Trója,“ hovorí šéfka realitnej kancelárie.

 Bratislava za menej:
Hľadali sme najlacnejšie nové byty v hlavnom meste

Tieto typy nehnuteľností sú podľa nej voči cenovým výkyvom oveľa viac imúnne a z dlhodobého hľadiska si držia svoju hodnotu. „Pre porovnanie, v roku 2007 sa v centre Prahy pohybovali ceny za štvorcový meter na úrovni 140-tisíc českých korún (5470 eur podľa aktuálneho kurzu), dnes to môže byť až dvojnásobok,“ dodáva.

Čo sa týka preferencií z pohľadu veľkosti nehnuteľností, klienti v Prahe nakupujú buď veľkoplošné, atraktívne nehnuteľnosti pre vlastné bývanie, alebo menšie investičné nehnuteľnosti za účelom prenájmu či ako „startupové byty“ pre svoje deti.

Veľkorysé výmery sú vyhľadávané aj v Prahe. Nie je výnimkou, keď má napríklad byt s dvoma spálňami rozlohu vyše 200 štvorcových metrov. Foto: Archív lokálnych pobočiek Sotheby’s International Realty

„Stále častejšie klienti požadujú veľkorysé dispozície. Nie je výnimkou, že napríklad v byte s rozlohou nad 200 štvorcových metrov realizujú len dve spálne, zato s vlastnými kúpeľňami a šatníkmi. Trendom je mať veľké miestnosti, a to nie len, čo sa týka obývacieho priestoru, ale aj spálne a kúpeľne. Veľmi často majú vlastnú kúpeľňu so šatníkom aj deti,“ dodáva Mančíková.

Chorvátsko: Česi aj Slováci sú tu ako doma

Dlhodobo obľúbená dovolenková destinácia priťahuje stále viac kupujúcich. Podľa vyjadrenia Croatia Sotheby’s International Realty kupujúci nehnuteľností v Chorvátsku sa prirodzene orientujú hlavne na oblasti pri mori, primárne na nehnuteľnosti v prvej línii pri pobreží. Čo sa týka konkrétnych miest či lokalít, k obľúbeným oblastiam patrí Split, pobrežné časti Dalmácie, Šibenik či stále atraktívnejšia Opatija Riviera.

V Chorvátsku hrajú prím nehnuteľnosti blízko pri pobreží či vily s výnimočnými výhľadmi. Foto: Archív lokálnych pobočiek Sotheby’s International Realty

Veľká časť klientov tiež vyhľadáva nehnuteľnosti situované na ostrovoch, populárne sú najmä Brač, Hvar a Krk. Dôležité pre klientov (nielen) z Čiech a Slovenska sú pritom aj faktory ako blízkosť letísk, diaľničné napojenie a súkromné prístavy pre lode a jachty.

Za luxusné nehnuteľnosti v top lokalitách v Chorvátsku si však musia klienti priplatiť. Ceny exkluzívnych víl sa tu pohybujú na úrovni 4500 eur za štvorcový meter (a vyššie), byty stoja o čosi menej – v priemere okolo 3000 eur za štvorcový meter. Zhruba 50 percent klientov kupuje luxusné nehnuteľnosti pre vlastné potreby, zvyšná polovica ich využíva zmiešane – sčasti pre vlastnú rekreáciu a sčasti na prenájom.

Klienti podľa chorvátskych realitných maklérov siete Sotheby’s hľadajú najmä novšie projekty a modernú architektúru. Najdôležitejším aspektom však zostáva top lokalita, najlepšie už v spomínanej prvej línii pri mori.

V kurze sú aj Florida, Španielsko či rakúske Alpy

Zdá sa, že pre českých aj slovenských investorov sú investície do nehnuteľností v zahraničí stále viac obľúbené. Dôvod? „Na dosiahnutie diverzifikovaného portfólia sú už dnes reality samozrejmosťou,“ vysvetľuje Ilona Mančíková.

V ostatných rokoch sa podľa nej Česi aj Slováci naviac stále častejšie orientujú aj na zahraničné trhy, mimochodom aj preto, že takého obchody bývajú výnosnejšie. Napríklad nehnuteľnosti v Miami ponúkajú podľa nej vysokú výnosnosť už od cenovej hranice 400-tisíc dolárov.

Reklama

„Veľmi obľúbené pre Čechov a Slovákov sú aj nehnuteľnosti v rakúskych Alpách či Španielsku. Investície do nehnuteľností sa všeobecne vyplatia hlavne preto, že dobre odolávajú výkyvom na finančných trhoch. Hodnota výnimočného domu či bytu rastie v čase, alebo aspoň neklesá, a to ani v období krízy,“ uzatvára Mančíková.

Foto: Archív lokálnych pobočiek Sotheby’s International Realty v Čechách, na Slovensku a Chorvátsku a pexels.com