16. januára 2019

Ponuka novostavieb v hlavnom meste je na najnižšej úrovni od rokov 2002-2005, kedy sa tento trh na Slovensku začal rozvíjať. Koniec minulého roka sa vyznačoval výpredajom bytov, pričom nových tu pribudlo len minimum. Výsledkom môžu byť podľa analytikov cenové výkyvy a ďalší rast cien.

Už v septembrovom čísle Forbes sme písali, že trh s realitami patrí predávajúcim a ideálny byt v Bratislave si už možno nekúpite. A teraz dáva týmto slovám za pravdu aj analýza spoločnosti Bencont Investment, ktorá sa dlhodobo zaoberá realitným trhom.

Bratislava za menej: Hľadali sme najlacnejšie nové byty v hlavnom meste

Podľa nej sa prehĺbil nedostatok bytov v hlavnom meste, čoho výsledkom bolo zvýšenie ich priemernej ceny. A analytici očakávajú jej ďalší rast. Na konci roka klesol počet voľných bytov v novostavbách na 2783, čo je dôsledkom minimálneho prírastku nových developerských projektov. Zatiaľ čo v rokoch 2016-2017 dosahoval priemerný počet voľných bytov na jeden projekt približne 40 bytov, teraz číslo pokleslo na 26,5.

Vo 4. štvrťroku 2018 do ponuky pribudlo len necelých 250 bytov prostredníctvom nového projektu Guthaus a ďalšej etapy projektu Urban Residence. Vizualizácia: Guthaus

A zatiaľ čo ponuka drahších bytov v Bratislave je v súčasnosti dostatočná, lacnejšie byty tu chýbajú. „Ich nedostatok je čoraz evidentnejší. Chýbajú veľké projekty v kategórii Slnečníc, ktoré dokážu uspokojiť dopyt po bývaní podstatne širšej vrstve kúpyschopného obyvateľstva,“ hovorí Matúš Jančura, hlavný analytik Bencont Invesments.

Reklama

Najrýchlejšie rastú ceny realít blízko našich hraníc. Horúci trh je v Česku, Maďarsku aj Poľsku

Priemerná jednotková cena predaných bytov vzrástla medziročne o 7,5 % a dosiahla sumu 2722 eur na meter štvorcový s DPH. Ako hovorí analýza, ide o najväčší rozdiel medzi cenou voľných a predaných bytov od roku 2012.

A čo môže táto situácia spôsobiť na trhu? Podľa spoločnosti je najpravdepodobnejší ďalší cenový rast. Časť kúpyschopného dopytu developeri vyššími cenami pravdepodobne odradia, no vzhľadom na nízku ponuku stále nájdu odbyt pre ponúkané byty.

„Katastrofické scenáre zatiaľ maľovať na stenu netreba a o bubline sa rozprávať nedá, no nedá sa ani poprieť, že by vývoj trhu v poslednej dobe nebol znepokojujúci,“ hovorí Jančura. Zásadným problémom je nízka zásoba nových bytov, pričom rovnakú situáciu zažíva od roku 2016 Praha. V tom čase bola cena tamojších novostavieb porovnateľná s Bratislavou, no posledných dva a pol roka Praha zažíva rovnaký nedostatok ponuky ako Bratislava posledného pol roka.

Za toto obdobie vzrástli ceny predaných novostavieb v Prahe až na 3550 eur za meter (očistené o kurzové zmeny), zatiaľ čo v Bratislave (aj napriek rastu) ceny predaných bytov dosahujú 2722 eur za meter štvorcový. „Pokiaľ do ponuky nevstúpia nové projekty, ktoré zásobu bytov rozšíria a vytvoria dodatočnú konkurenciu, tak je pravdepodobný ďalší rast cien bytov, pričom sa stále viac bude týkať aj okrajovejších lokalít Bratislavy. Výška cenového rastu v takejto situácii je ťažko odhadnuteľná, no je možné, že prekročí tempo rastu 10 % medziročne,“ uvádza Bencont Investments.

Hlavné foto: Slnečnice. Foto: TASR