2. februára 2019

Dlho opustený lom v jednom zo šanghajských vzdialených predmestí sotva vyzeral ako sľubná lokalita pre nové letovisko. No o viac ako 12 rokov a 300 miliónov amerických dolárov neskôr je InterContinental Shanghai Wonderland skutočne pôsobivým dielom. Túto 18-poschodovú stavbu zasadila spoločnosť JADE+QA Architects do skaly a držala sa pri tom princípov harmonického dizajnu jin a jang.

Až 16 poschodí hotela sa nachádza v pod úrovňou zeme a dve ďalšie sú úplne pod vodou. Šesť podvodných apartmánov má vlastné akváriá s morskou vodou, každá izba hoteli má však balkón, z ktorého môžete pozorovať nočnú vodnú šou.

Na Srí Lanke si otvoril vlastný hotel. Do nového biznisu investoval 450-tisíc eur

„Bola to výzva,“ hovorí Martin Jochman, hlavný architekt hotela. „Tento lom bola akási jazva na zemskom povrchu. Príliš veľká a nebezpečná.“ Bolo na ňom, aby vzal toto neobvyklé miesto a premenil ho na niečo krásne. Inovatívny tím prišiel počas stavby až so 41 registrovanými patentmi, keďže bolo potrebné riešiť rôzne technické ťažkosti.

Starý a nevyužívaný lom premenili architekti na hotelový komplex. Foto: Forbes.com/InterContinental Shanghai Wonderland

„Podstúpili sme veľké riziko, pretože išlo o neznáme územie,“ hovorí Jochman. „Hotel vychádza z prírody.“ Sklenený vodopád ale i kaskádovité útesy sú čosi úplne iné, než na čo sme zvyknutí. Hostia sa môžu vydať na kajakoch okolo lomu, ktorý je naplnený vodou alebo loziť po okolitých útesoch. V lome si dokonca môžete vyskúšať i atrakciu zipline. Rezort má vlastnú pristávaciu plochu pre vrtuľník, ktorá sa nachádza priamo uprostred hotela a zaručuje, že budete po príchode jednoznačne centrom pozornosti.

Reklama

Ako spoznáte dobrý hotel? Týchto osem vecí by ste si mali všímať, radí skúsená hotelierka

„Nemali sme len funkčný zámer, chceli sme vytvoriť miesto, ktoré by sa stalo útočiskom a pokojným luxusným svetom fantázie, také, ktoré by sa nachádzalo mimo zhonu Šanghaja.“ Jochman hovorí o citlivom dizajne, pri ktorom premýšľal aj nad zlepšením životného prostredia. „Udržateľnosť sme do dizajnu zakomponovali bez nákladných doplnkov,“ hovorí. Poloha hotela totiž maximalizuje slnečné žiarenie a minimalizuje účinky chladného severného vetra.

Z izieb sa hosťom naskytne zaujímavý pohľad na nevšedné okolie. Foto: Forbes.com/InterContinental Shanghai Wonderland

Hotel má kúpele a bary. Vonku sa nachádzajú kabíny a stoly, ktoré sú tou najlepšou voľbou, pokiaľ si chcete vychutnať vodnú šou. Mr. Fisher, hotelová reštaurácia, ktorá sa špecializuje na morské plody, sa nachádza pod vodou a o čosi vyššie sú zase reštaurácie s čínskymi špecialitami.

Na predmestiach Šanghaja je pomerne dosť starých lomov a čínska vláda počas posledných desaťročí povzbudzuje ich revitalizáciu. Susedné lomy sa tak premenili na národné parky či golfové ihriská. Najväčšou zmenou s tými najpôsobivejšími výsledkami sa v tejto oblasti však stal práve InterContinental Shanghai Wonderland.

V tomto komplexe nesmie chýbať ani bar. Foto: Forbes.com/InterContinental Shanghai Wonderland

Koncepcia dizajnu predstavuje dobrodružstvo, v ktorom sa vydávate priamo do stredu zeme. Nájdete tu banskú tematiku ale tiež miestnosti, ktoré sú pomenované po vzácnych kameňoch. Reálne drahokamy by ste na tomto mieste však hľadali márne, v období rokov 1902 až 1950 sa tu ťažil andezit.

Izby pre hostí sú plné dreva, kameňa a teplých prírodných farieb s oknami od podlahy až po strop. K dispozícii majú ohrievané toalety a otvorená koncepcia kúpeľne prechádza priamo do spálne, kde vám digitálny asistent Baidu (čínska verzia Alexy) splní všetky priania. Pokiaľ teda ovládate mandarínsku čínštinu. Väčšina hostí je totiž práve z Číny.

Značke InterContinental sa v Číne darí. Spoločnosť IGH otvorila v roku 2018 osem hotelov práve v tejto krajine. InterContinental Shanghai Wonderland bol v poradí 200. otvoreným hotelom značky. Tá plánuje v nasledujúcich 5 rokoch vybudovať 60 ďalších hotelov. „Táto budova je míľnikom,“ hovorí Jochman. „Do tejto oblasti zapadá a pracuje v jednote s prostredím. Lom sa stáva súčasťou hotela a hotel sa stáva súčasťou lomu.“

Hlavné foto: Forbes.com/InterContinental Shanghai Wonderland

Prispievateľka Amber Gibson píše pre Forbes.com o cestovaní, jedle a víne.