17. januára 2019

Najskôr bol skladníkom, následne generálnym manažérom luxusných víl a nedávno rozbehol vlastný biznis. Sabinovčan Roman Haluška v zahraničí nezaháľal a ani sa na to nechystá. Jeho život sa totiž zmenil na nepoznanie práve na Srí Lanke.

Vedenie hotelového biznisu v tejto exotickej krajine ale nemá jednoduché. Zápasí tam predovšetkým s nerozvinutou infraštruktúrou. „Predstavte si, že vo vašej oblasti povolia prísun vody z hlavného uzáveru len tri dni v týždni alebo že máte v období sucha celé dni trvajúce výpadky elektriny,“ upresňuje Roman. Srí Lanka totiž z veľkej časti funguje vďaka vodným elektrárňam, ktoré sú závislé od tokov riek. I napriek týmto problémom sa Slovákovi s hotelom darí, o čom svedčí i cena Guest Review Award 2018, ktorú v januári tohto roka dostal od portálu Booking.com.

Z platu skladníka cestoval po Európe

Roman sa pre život v zahraničí rozhodol po neúspešnom magisterskom štúdiu na Univerzite Karlovej v Prahe. V tom čase mal hotovú diplomovú prácu, no nepodarilo sa mu absolvovať predmet český jazyk. Síce mal ešte k dispozícii dekanský termín, no rozhodol sa ho nevyužiť.

Pracuje ako bar manažér v Singapure.
Pohár najdrahšej whisky tu stojí tisíc eur

„Život ma ťahal inde. To bolo spúšťačom všetkých ďalších zmien,“ spomína pre Forbes.sk. Odrazu pocítil voľnosť a vydal sa pracovať ako skladník do Spojeného kráľovstva. Jeho snom bolo si zarobiť dostatok peňazí, aby mohol cestovať po Európe. Vtedajšia mzda mu stačila na to, aby počas dvoch rokov navštívil Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Belgicko, Nemecko ale i Wales.

Reklama
Bazén pri hoteli, ktorí si na Srí Lanke otvoril Slovák Roman Haluška.
Slovák sa pustil do vlastného biznisu na Srí Lanke. Táto krajina ho absolútne očarila. Foto: archív R. Halušku

V Británii však spoznal aj Slovenku, ktorá veľkú časť svojho života strávila na Srí Lanke. „Z jej rozprávania a fotiek ma táto krajina opantala,“ priznáva Roman. A v tom momente zatúžil odcestovať a žiť práve tam. Jeho bakalárske štúdium bolo zamerané na manažment cestovného ruchu, a tak sa rozhodol, že nadobudnuté vzdelanie uplatní v exotike.

Zbalil si veci a odišiel na Srí Lanku

Slovákovi sa podarilo skontaktovať sa s ľuďmi, ktorí na Srí Lanke vlastnia rezorty a ubytovacie zariadenia. Hneď po prvom pohovore cez Skype získal miesto generálneho manažéra luxusných hotelov. „Tak som si zbalil veci, pustil pesničku „V šálku čaje na Srí Lanku“ od Lenky Filipovej a vydal som sa do ďalšej kapitoly života,“ hovorí.

Pre Google robí viac ako 10 rokov.
V práci má bazén, 3D tlačiarenskú dielňu a kúpili mu bicykel

Začiatky práce na Srí Lanke označuje Roman za zaujímavé. Najskôr mal na starosti fungovanie dvoch víl, neskôr sa číslo zvýšilo na tri. Vila s výhľadom na oceán tam stála počas sezóny 1090 eur za noc, ubytovanie vo vile v tropickej záhrade zase 479 eur za noc a v treťom ubytovacom zariadení hostia za noc zaplatili až do 741 eur. Vďaka tejto práci sa stretol napríklad i s Kitom Haringtonom a Rose Leslie, čo je známa dvojica z populárneho seriálu Game of Thrones.

Roman Haluška, ktorý sa usadil na Srí Lanke, si tam založil rodinu. Na fotografii je s manželkou a malou dcérou.
Roman si v exotickej krajine založil i rodinu. Foto: archív R. Halušku

Roman ako generálny manažér počas viac ako troch rokov zaobstarával marketing, manažment, komunikáciu so zákazníkmi i účtovníctvo a zásobovanie. Málo toho veru nebolo. „Ja som bol však plný energie a nadšenia z krajiny a okolia,“ upresňuje. O negatívne skúsenosti sa mu ale postarali miestni obyvatelia. „Srílančania sú pozitívni a vysmiati. To však len do chvíle, kým s nimi nemusíte pracovať. To už aj ich budhizmus ide bokom,“ spomína si.

Rutina ho nebavila, a tak rozbehol vlastný biznis

V určitom momente ale Romanovi došlo, že sa v živote a kariére nikam neposúva. Chcel napredovať, no skôr mal pocit, že stagnuje a chýba mu motivácia. Zrazu sa rozhodoval, či bude ďalej pracovať ako generálny manažér a poddá sa rutine, alebo rozbehne na Srí Lanke vlastný biznis. Vyhrala druhá možnosť, ktorú Slovák s úsmevom označuje za šialenstvo.

Robí vizuálne efekty pre filmové trháky. Založil i vlastnú akadémiu

Vlastné ubytovacie zariadenie rozbehol so svojou manželkou Chirani. Na začiatku investovali do vlastného biznisu okolo 450-tisíc eur, ktoré si požičali od banky. Hlavnou investíciou bola pre dvojicu kúpa zabehnutého miesta s pomerne dobrou infraštruktúrou, ktoré našli v meste Mirissa. Išlo o rodinný hotel Glamour Mirissa, ktorý bol podľa Romana síce pekný navonok, no smutný zvnútra. Ďalšie investície tak smerovali do zveľadenia interiéru a najmä izieb.

Interiér hotela, ktorý si otvoril na Srí Lanke Slovák Roman Haluška.
Viesť hotel na Srí Lanke nie je jednoduché. Problém je s vodou i elektrinou. Foto: archív R. Halušku

V hlavnej sezóne tam aktuálne Slovák ubytuje okolo 200 až 250 ľudí mesačne. Tými najlepšími mesiacmi pre biznis sú tie zimné, pretože kým v Európe a Severnej Amerike zúri nepriaznivé počasie, tak na Srí Lanke je príjemne teplo. Cena v tomto ubytovacom zariadení sa pohybuje v rozmedzí od 33 eur za dvojlôžkovú izbu až po 82 eur za štvorlôžkovú izbu s výhľadom na oceán.

V hoteli majú aj vlastnú stieraciu mapu sveta, na ktorej si hostia z každej novej krajiny môžu odkryť svoju vlasť. Aktuálne na nej figuruje už 29 krajín. Najčastejšie má však Roman hostí z Európy a Austrálie. „No boli u nás už i ľudia z Egypta, Mexika, Indie, Blízkeho východu a Číny. Mali sme aj hostí zo Spojených štátov amerických a Kanady, ale aj zo Slovenska a z Česka,“ upresňuje pre Forbes.sk.

Vo voľnom čase sa venuje čaju

Okrem toho, že sa Roman venuje chodu vlastného biznisu, pomáha tiež svojmu svokrovi, ktorý má na Srí Lanke čajovú plantáž. Spolu s Chirani vo voľnom čase pracujú na marketingovom pláne a dizajne produktov. Pár mesiacov spätne otvorili továreň pre návštevníkov, ktorí si na tomto mieste môžu počas prehliadky prezrieť celý proces výroby čierneho čaju a ochutnať nové produkty značky Tea Library, za ktorými stojí práve i usilovný Slovák.

Žena kráčajúca po ulici na Srí Lanke.
Vo voľnom čase pomáha rodina s čajovou plantážou. Foto: archív R. Halušku

A čo Roman odporúča mladým ľuďom? Aby veľa cestovali a spoznávali nové krajiny, ľudí, kultúry, jazyky a systémy. „Veci sa dajú robiť viacerými spôsobmi, nie len tak, ako sme boli naučení,“ upresňuje pre Forbes.sk. Podľa neho sa treba novým veciam otvoriť a vyselektovať všetko to, čo je správne. Na záver dodáva, že z kníh sa síce veľa naučíte, no nie viac, ako z vlastných zážitkov.

Hlavné foto: archív R. Halušku