2. novembra 2018

Má prácu snov. Presne to by o Marcelovi Zavackom povedali tí ľudia, ktorí vždy v kútiku duše túžili pracovať pre internetový gigant Google. A ak chceme byť úprimní, tak ich určite nebude málo. Tomuto Slovákovi sa podarilo v zahraničí preraziť a pre dublinskú pobočku známej spoločnosti pracuje takmer 15 rokov. Ako to teda vyzerá, ak je niekto zamestnancom Googlu?

Počas svojej profesionálnej kariéry mal Marcel Zavacký možnosť stretnúť sa s osobnosťami ako sú Larry Page, Sergey Brin, Eric Smidt, Marissa Mayer i Vinton Cerf. Mimo zamestnancov Google si spomína na stretnutie s 18-ročnými chlapcami, ktorí spustili aplikáciu a tá im za rok zarobila toľko, že už nemusia do konca života pracovať. Spoločnosť tak svojim zamestnancom predstavuje mnoho úspešných príbehov.

Firma mu ako nooglerovi pomáhala

Marcel trávil takmer každé letné prázdniny v USA alebo Nemecku. Teda až do absolvovania Technickej univerzity v Košiciach. Hľadať si prácu mimo Slovenska bol pre mňa teda prirodzený krok, hovorí pre Forbes.sk. Najskôr skúšal šťastie v Nemecku, no pre sedemročné regulačné obdobie, ktoré tu platilo po vstupe nových krajín do Európskej únie, sa mu to nepodarilo. Vybral si preto Írsko, ktoré naopak nových členov vítalo.

Google prišiel s novou verziou služby Gmail. Vyskúšali sme novinky

Na ponuku práce pre spoločnosť Google však Marcel paradoxne náhodou narazil práve na nemeckej stránke. Životopis sem poslal v lete roku 2005. Absolvoval som 9 pohovorov s ľuďmi z Kalifornie, New Yorku a Dublinu, kým som dostal pracovnú ponuku nastúpiť do európskej centrály v Dubline, približuje. Zamestnancom Google sa stal začiatkom roka 2006.

Reklama
Príjemne sa usaďte. Ste predsa v priestoroch spoločnosti Google. Foto: archív Marcela Zavackého

Vzhľadom na to, že sa Marcel musel presťahovať za prácou zo Slovenska do Írska, tak od svojho nového zamestnávateľa dostal akýsi sťahovací balíček. Ten okrem iného zahŕňal napríklad i letenku a ubytovanie na prvé dva týždne v novom prostredí. A ako si spomína na prvý deň v práci? Bol veľmi príjemný. Išlo o základné veci ako zoznámenie sa s tímom a manažérom,opisuje. V nasledujúcich dňoch však absolvoval orientačný tréning. Počas neho firma pomáha novým zamestnancom nooglerom s otvorením účtu v banke, hľadaním ubytovania ale i vybavením PPS čísla, čo je osobné identifikačné číslo, ktoré človek potrebuje, ak sa chce v Írsku zamestnať.

Spolu s tímom sa stará o AdSense

Marcel dnes pracuje v spoločnosti Google ako Trust and Safety manažér. Oficiálny pracovný čas je od 9:00 do 18:00 s hodinovou prestávkou na obed, hovorí pre Forbes.sk. To však nikto nesleduje a dá sa povedať, že pracovná doba je ozaj flexibilná. Väčšinu mítingov vo forme videokonferencií majú s Kaliforniou. Pre časový posun tak niekedy musí Marcel ostať v práci do 20:00. Sám však dodáva, že sa to často mení, pretože niektorých mítingov sa môže zúčastňovať i v pohodlí svojej domácnosti.

Google spustil na Slovensku platenie telefónmi

Jeho tím má na starosti ochranu produktu s názvom AdSense. Ten umožňuje majiteľom webových stránok monetizovať obsah článkov pomocou cielených reklám od našich AdWords inzerentov, vraví. Táto ochrana spočíva v boji proti spamu, podvodným kliknutiam na rôzne reklamy ale i ďalším formám zneužívania. AdSense umožňuje zarábať pomerne vysoké čiastky peňazí, a tak je často terčom rôznych jednotlivcov alebo skupín, ktoré sa vždy novými spôsobmi snažia systém oklamať. Môj tím v rámci organizácie Trust and Safety redukuje a eliminuje tieto pokusy a chráni užívateľov a inzerentov od týchto podvodných trendov vo viac ako 40 jazykoch, približuje náplň svojej práce.

Internetový gigant na zamestnancoch nešetrí. Takéto jedlá a nápoje majú k dispozícii. Foto: archív Marcela Zavackého

Z jeho pohľadu je Google zaujímavým a inovatívnym miestom. Toto medzinárodné pracovisko je plné talentovaných jednotlivcov zo všetkých kútov sveta. Každý z nich má rôzny pohľad na riešenie problémov, ktoré prináša svet technológií a internetu. V Dubline pracujú ľudia z takmer všetkých kontinentov, ktorí hovoria 45 svetovými jazykmi. Od môjho nástupu do firmy počet zamestnancov narástol dvadsaťkrát a počet budov deväťkrát, hovorí Marcel.

Pracovné prostredie na štýl Google

Zamestnanecké benefity. Presne o nich v súvislosti s internetovým gigantom Google počúvame veľmi často. Marcel Zavacký nám teda prezradil, čo všetko by sme mohli nájsť v ich dublinskej pobočke. A jeden nikdy nevie, možno to inšpiruje i zamestnávateľov na Slovensku. Tak sa na ne poďme pozrieť:

Strava: V dublinskej pobočke spoločnosti Google majú zamestnanci k dispozícii nápoje, ovocie i sladkosti. Okrem toho im firma poskytuje zadarmo tiež raňajky, obedy a večere. Jedlo si môžu vybrať v jednej z 8 jedální. Menu je dostupné online a do každej miestnosti dokážu nahliadnuť cez webkameru. Zamestnanci si tak môžu pozrieť, kde je práve koľko ľudí.

Životný štýl: Využiť tu môžu vlastný bazén, posilňovňu, poštu aj kaviareň. Každý piatok firma organizuje akciu s názvom TGIF. Ide o posedenie pri pive alebo víne s malými chuťovkami.  Ak by ste si teda chceli oddýchnuť a porozprávať sa v pokoji s kolegami, tak v dublinskej pobočke Google máte príležitosť.

Zvieratá: Stalo sa vám už, že ste museli ísť do práce a vaše nové šteniatko doma samé vyvádzalo? Google to v Dubline vyriešil. Svojho štvornohého kamaráta si tu zamestnanci môžu pokojne priniesť so sebou do práce. Marcel hovorí, že u nich na pracovisku vždy z niektorého kúta vybehne pes.

Voľnočasové aktivity: K dispozícii majú zamestnanci napríklad 3D tlačiarenskú dielňu. Každý nový googler tiež dostane bicykel. Ak sa mu na ňom niečo pokazí, tak stačí, keď na pracovisku navštívi tamojší servis.

Ubytovanie: Až 80% zamestnancov dublinskej pobočky Google býva v okolí firmy. Po vlastných sa do práce dostanú za maximálne 15 minút. Nevýhodou je podľa Marcela ale cena nájomného. Za jednoizbový byt zaplatíte 1600 eur a za dvojizbový okolo 2100 eur. Mesačná cena za parkovanie je 120 eur.

Prekvapenia: Firma svojich zamestnancov niekedy i šokuje. Marcel hovorí, že raz pred jeho pracoviskom zastalo 15 autobusov, ktoré odviezli zamestnancov na letisko. Všetci sa spolu vydali na ostrov Rodos, kde prekonali Guinnessov rekord v počte ľudí, ktorí v rovnakom čase tancovali grécky tanec Zorba.